7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BEYAZ CENNET' ÖZELLEŞTİRMEDEN MUAFBEYAZ CENNET' ÖZELLEŞTİRMEDEN MUAF

Tarih: 2010-08-01

BEYAZ CENNET' ÖZELLEŞTİRMEDEN MUAF

DENİZLİ- Kültür ve Turizm Bakanlığı, 13 Eylül'de Türkiye'deki 48 müze ve örenyerini özelleştirecek. Müze ve örenyeri gişelerinin işletimi, giriş kontrol sistemlerinin modernizasyonu ve yönetimi işi ihalesi bakanlığın Ankara'daki hizmet binasında yapılacak. İstanbul Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi-Harem Dairesi, Efes Örenyeri'nin başı çektiği ve Türkiye'deki müze ve örenyeri gelirlerinin yüzde 85'ine denk gelen 48 müze ve örenyerindeki gişeler, özel şirketlere devredilecek.

Ancak gelir bakımından dördüncü sırada bulunan Pamukkale Örenyeri devletin elinde kalacak. Zira, bakanlık ile Denizli Valiliği arasında Ocak 2008'de imzalanan protokol gereği, Pamukkale Örenyeri'nin işletimi Denizli İl Özel İdaresi'ne 2016 yılına kadar yıllık 100 bin lira bedelle verildi. Denizli İl Özel İdaresi, protokol gereği, örenyeri gelirinin yüzde 50'sini bakanlığa veriyor.

Özelleştirilecek 48 müze ve örenyeri, özel sektöre 6 yıllığına kiralanacak. İhale için, fiyatlama yetkisi Bakanlıkta kalacak. Yükleniciye müze yönetiminde söz hakkı verilmeyecek. Tahsilatlar doğrudan DÖSİM (Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü) hesaplarına yatırılacak. Türkiye'deki müze ve örenyeri gelirlerinin yüzde 85'i demek olan paydan, yüzde kaçını Bakanlığın, yüzde kaçını yüklenici firmanın alacağı henüz belirlenmedi.

ÖZELLEŞTİRİLECEK MÜZE VE ÖREN YERLERİ
İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Efes Örenyeri Alt Ve Üst Kapı, Topkapı Sarayı Müzesi Harem Dairesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kariye Müzesi, Aspendos Örenyeri, Troia Örenyeri, Kaymaklı Yer Altı Şehri, Akropol Örenyeri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Alanya Kalesi, Bodrum Su Altı Müzesi, Myra Örenyeri, Noel Baba Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Perge Örenyeri, Derinkuyu Yer Altı Şehri, Efes Örenyeri, Yamaçevler, Sümela Manastırı, Phaselis Örenyeri, Asklepion Örenyeri, Antalya Müzesi, Türk Ve İslam Eserleri Müzesi, Sedir Adası, St. Jean Anıtı, Side Örenyeri, Olympos Örenyeri, Afrodisias Müze Ve Örenyeri, Efes Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi Karanlık Kilise, Zelve Örenyeri-Paşabağlar Örenyeri, Hatay Müzesi, Ihlara Vadisi Örenyeri, Özkonak Yer Altı Şehri, Patara Örenyeri, Mausoleion Örenyeri, Kaunos Örenyeri, Didim Örenyeri, Assos Örenyeri, Side Müzesi, Kaunos Kaya Mezarlığı, Mozaik Müzesi, Knidos Örenyeri, Milet Örenyeri, Simena Örenyeri, Cennet - Cehennem Örenyeri ve Termessos Örenyeri.

Gelir sıralamasında ise Pamukkale Ören yeri, Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Efes Antik kentinin ardından dördüncü sırada bulunuyor.

PAMUKKALE İHYA ETTİ
Pamukkale Örenyeri İşletmeleri Genel Müdürü Nevzat Sallıo, Ocak 2008'de bakanlıktan örenyeri işletme hakkını devraldıklarını belirterek, “Denizli İl Özel İdaresi, o tarihten bu yana yaklaşık 32 milyon lira gelir elde etti. Bu gelirin yarısını protokol gereği bakanlığa gönderdik. Kalan yarısı da Pamukkale'nin güzelleştirilmesi başta olmak üzere İl Özel İdaresi tarafından yatırımlarda kullanıldı” dedi. Sallıo, Pamukkale Örenyeri'ni geçtiğimiz yıl 1 milyon 32 bini yabancı, 291 bini yerli olmak üzere 1 milyon 323 bin turistin ziyaret ettiğini sözlerine ekleyerek, “2010 yılı Haziran ayı sonu itibariyle Pamukkale'yi 490 bini yabancı 632 bin turist ziyaret etti. Elimizdeki rakamları değerlendirdiğimizde bu yıl Pamukkale'yi yaklaşık 1 milyon 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini bekliyoruz” diye konuştu

Bu Haber 1721 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!