DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
SEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLERSEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Tarih: 2010-08-02

TELEKOM SEKTÖRÜNDE KOMŞU ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK, komşu ve çevre ülkelerle işbirliklerini artırmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Bosna Hersek'i ziyaret eden BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, iki ülke arasında işbirliğini artıracak bir anlaşmaya imza attılar. BTK heyetinin ikili anlaşma çerçevesinde bu hafta Kosova'ya gitmesi bekleniyor.
Türkiye'de hızla gelişmekte olan telekomünikasyon sektörü ikili ilişkiler çerçevesinde komşu ve çevre ülkeler ile işbirliklerini artırıyor. BTK, Sudan, Azerbaycan, Bulgaristan, Arnavutluk, İran ve Fas olmak üzere ziyaret ettiği ülkelerle imzaladığı ikili anlaşmalar sayesinde sektörde iş olanağını da arttı. Acarer, BTK olarak İran ve Azerbaycan ile iş birliği yaptıklarını bu sayede çok sayıda Türk firmasının bu ülkelerde önemli iş alanları sağladığını da söyledi. Türkiye'nin bilişim sektörünün çevre ülkeler ile işbirliğini artırdığını belirten Acarer, "Balkan, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde önemli fırsatlar var. Bosna Hersek, Kosova, Suriye, Ürdün, Senegal gibi ülkelerle görüşüp oradaki ihtiyaç tespitlerine göre Türkiye'deki firmaların gitmelerini hedefliyoruz" dedi.
Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün deneyimlerini komşu ve çevre ülkelere aktarabilecek duruma geldiğini belirten Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Bosna-Hersek Telekom Otoritesi Başkanı Kemal Huseinovic'in imzaladığı ikili anlaşma çerçevesini, kayıp-kaçak cep telefonları düzenlemesi, numara taşınabilirliği, elektronik-mobil imza, tarifeler, geniş band internet erişimi, IPV6 gibi konularda işbirliği yapılması gibi konular kapsıyor. Karşılıklı bilgi ve dokümantasyon paylaşımı ile uzman değişimini öngören ikili anlaşma ile sektörler arasında iletişim kurulması ve karşılıklı işbirliği yapılmasına da olanak sağlanacak.
Bosna Hersek ile yapılan anlaşmaya BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in yanı sıra BTK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ile sektör sivil toplum örgütlerinden TEDER Başkanı Serhat Özeren ve TÜBİSAD Başkanı katıldı.
Bu Haber 1264 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!