SEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLERSEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Tarih: 2010-08-02

TELEKOM SEKTÖRÜNDE KOMŞU ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK, komşu ve çevre ülkelerle işbirliklerini artırmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Bosna Hersek'i ziyaret eden BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, iki ülke arasında işbirliğini artıracak bir anlaşmaya imza attılar. BTK heyetinin ikili anlaşma çerçevesinde bu hafta Kosova'ya gitmesi bekleniyor.
Türkiye'de hızla gelişmekte olan telekomünikasyon sektörü ikili ilişkiler çerçevesinde komşu ve çevre ülkeler ile işbirliklerini artırıyor. BTK, Sudan, Azerbaycan, Bulgaristan, Arnavutluk, İran ve Fas olmak üzere ziyaret ettiği ülkelerle imzaladığı ikili anlaşmalar sayesinde sektörde iş olanağını da arttı. Acarer, BTK olarak İran ve Azerbaycan ile iş birliği yaptıklarını bu sayede çok sayıda Türk firmasının bu ülkelerde önemli iş alanları sağladığını da söyledi. Türkiye'nin bilişim sektörünün çevre ülkeler ile işbirliğini artırdığını belirten Acarer, "Balkan, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde önemli fırsatlar var. Bosna Hersek, Kosova, Suriye, Ürdün, Senegal gibi ülkelerle görüşüp oradaki ihtiyaç tespitlerine göre Türkiye'deki firmaların gitmelerini hedefliyoruz" dedi.
Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün deneyimlerini komşu ve çevre ülkelere aktarabilecek duruma geldiğini belirten Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Bosna-Hersek Telekom Otoritesi Başkanı Kemal Huseinovic'in imzaladığı ikili anlaşma çerçevesini, kayıp-kaçak cep telefonları düzenlemesi, numara taşınabilirliği, elektronik-mobil imza, tarifeler, geniş band internet erişimi, IPV6 gibi konularda işbirliği yapılması gibi konular kapsıyor. Karşılıklı bilgi ve dokümantasyon paylaşımı ile uzman değişimini öngören ikili anlaşma ile sektörler arasında iletişim kurulması ve karşılıklı işbirliği yapılmasına da olanak sağlanacak.
Bosna Hersek ile yapılan anlaşmaya BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in yanı sıra BTK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ile sektör sivil toplum örgütlerinden TEDER Başkanı Serhat Özeren ve TÜBİSAD Başkanı katıldı.
Bu Haber 1454 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!