Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
SEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLERSEKTÖRDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Tarih: 2010-08-02

TELEKOM SEKTÖRÜNDE KOMŞU ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK, komşu ve çevre ülkelerle işbirliklerini artırmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Bosna Hersek'i ziyaret eden BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, iki ülke arasında işbirliğini artıracak bir anlaşmaya imza attılar. BTK heyetinin ikili anlaşma çerçevesinde bu hafta Kosova'ya gitmesi bekleniyor.
Türkiye'de hızla gelişmekte olan telekomünikasyon sektörü ikili ilişkiler çerçevesinde komşu ve çevre ülkeler ile işbirliklerini artırıyor. BTK, Sudan, Azerbaycan, Bulgaristan, Arnavutluk, İran ve Fas olmak üzere ziyaret ettiği ülkelerle imzaladığı ikili anlaşmalar sayesinde sektörde iş olanağını da arttı. Acarer, BTK olarak İran ve Azerbaycan ile iş birliği yaptıklarını bu sayede çok sayıda Türk firmasının bu ülkelerde önemli iş alanları sağladığını da söyledi. Türkiye'nin bilişim sektörünün çevre ülkeler ile işbirliğini artırdığını belirten Acarer, "Balkan, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde önemli fırsatlar var. Bosna Hersek, Kosova, Suriye, Ürdün, Senegal gibi ülkelerle görüşüp oradaki ihtiyaç tespitlerine göre Türkiye'deki firmaların gitmelerini hedefliyoruz" dedi.
Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün deneyimlerini komşu ve çevre ülkelere aktarabilecek duruma geldiğini belirten Acarer, "Bugün birçok uygulamada dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. Numara taşınabilirliği, kayıp kaçak cep telefonu sistemi, mobil-elektronik imza ve yazılım konularında potansiyel taşıyoruz" dedi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Bosna-Hersek Telekom Otoritesi Başkanı Kemal Huseinovic'in imzaladığı ikili anlaşma çerçevesini, kayıp-kaçak cep telefonları düzenlemesi, numara taşınabilirliği, elektronik-mobil imza, tarifeler, geniş band internet erişimi, IPV6 gibi konularda işbirliği yapılması gibi konular kapsıyor. Karşılıklı bilgi ve dokümantasyon paylaşımı ile uzman değişimini öngören ikili anlaşma ile sektörler arasında iletişim kurulması ve karşılıklı işbirliği yapılmasına da olanak sağlanacak.
Bosna Hersek ile yapılan anlaşmaya BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in yanı sıra BTK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ile sektör sivil toplum örgütlerinden TEDER Başkanı Serhat Özeren ve TÜBİSAD Başkanı katıldı.
Bu Haber 1352 defa okunmuştur.
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!