6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TSK NETAŞ’I ALMAK İSTİYORTSK NETAŞ’I ALMAK İSTİYOR

Tarih: 2010-08-02

 TSK NETAŞ'I ALMAK İSTİYOR
Ulusal güvenlik alanında millileştirme adımlarına Netaş da ekleniyor. Türkiye'de askeri ve sivil telekomünikasyon altyapısının güvenliği için kurulan Netaş'ta Kanadalı Nortel'in sahip olduğu yüzde 53.13'lük hisseye Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı talip oldu. Vakıf, başta Sermaye Piyasası Kurumu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve ilgili kamu kurumlarına yazı göndererek, stratejik öneme sahip şirketin borsaya kapalı tüm hisselerinin alınması ve satın alımında izlenecek yol hakkında görüş istedi.
NORTEL SATMAK İSTİYOR

Nortel Netaş'ta Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın yüzde 15 hissesi bulunuyor. Yüzde 31.87 hissesi borsada işlem gören şirketin geri kalan 53.13 hissesi ise Kanadalı Telekom devi Nortel'e ait. Ekonomik krizden etkilenen Nortel, Netaş'taki hisselerini satacağını geçen yıl açıklamış, taliplilerle görüşmelere başlamıştı. Haberleşme tesis ve teçhizatları üretimi gerçekleştiren Netaş, yurt içinde başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Türk Telekom, Vodafone, Avea gibi kuruluşlara iletişim altyapıları kuruyor. TSK, Netaş'ın kendisi için stratejik olduğunu vurguluyor. Halka açıklık oranı yüzde 31.87 olan Netaş'ın piyasa değeri yaklaşık 237 milyon dolar. Nortel'in sahip olduğu hisselerin değeri ise 111 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Netaş 2009'da net kârını, bir önceki yıla göre, yaklaşık yüzde 100 oranında artırarak yaklaşık 25 milyon liraya çıkardı. Şirketin satış geliri 2009 yılı sonunda 185 milyon liraya çıktı. Aktif büyüklüğü 397.2 milyon TL olan Netaş'ta 1000'den fazla personel istihdam ediliyor.
STRATEJİK ALTYAPIYI YAPIYOR

Telekomünikasyon teçhizatı üreten ve satan Netaş, bugüne kadar başta Türk Telekom ve Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, telekomünikasyonda faaliyet gösteren şirketlerin büyük kısmına iletişim altyapıları kurdu. Türk Telekom ağındaki yerel hatların ve teknik altyapının yaklaşık yüzde 45'i, güç sistemlerinin yüzde 50'si, kırsal ağların yüzde 57'si ve bankaların ATM ağlarının yüzde 50'si Nortel Netaş tarafından yapıldı. GSM operatörü Avea'nın baz istasyonlarının yüzde 40'ını da Nortel Netaş tarafından kurulurken, Türkiye'deki özel telefon sistemlerinin yüzde 27'sinde, LAN ve WAN teçhizatının yüzde 20'sinde Nortel Netaş çözümleri kullanılıyor. Netaş'a daha önce Ülker'de talip olduğunu açıklamıştı.
Netaş'ın piyasa değeri 237 milyon dolar
*1967'de PTT ve Kanadalı Nortel Networks Corporation ortaklığıyla kurulan Netaş'ın yüzde 31.87 oranındaki hissesi İMKB'de işlem görüyor.
*Nortel Netaş'ın ortakları Nortel Networks (%53.13), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (%15).
*Netaş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda NETAS kodu ile işlem görüyor. Hisseleri bu yıl yüzde 1 prim yapan şirketin piyasa ise değeri 237 milyon dolar.
Bu Haber 1945 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!