DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TSK NETAŞ’I ALMAK İSTİYORTSK NETAŞ’I ALMAK İSTİYOR

Tarih: 2010-08-02

 TSK NETAŞ'I ALMAK İSTİYOR
Ulusal güvenlik alanında millileştirme adımlarına Netaş da ekleniyor. Türkiye'de askeri ve sivil telekomünikasyon altyapısının güvenliği için kurulan Netaş'ta Kanadalı Nortel'in sahip olduğu yüzde 53.13'lük hisseye Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı talip oldu. Vakıf, başta Sermaye Piyasası Kurumu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve ilgili kamu kurumlarına yazı göndererek, stratejik öneme sahip şirketin borsaya kapalı tüm hisselerinin alınması ve satın alımında izlenecek yol hakkında görüş istedi.
NORTEL SATMAK İSTİYOR

Nortel Netaş'ta Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın yüzde 15 hissesi bulunuyor. Yüzde 31.87 hissesi borsada işlem gören şirketin geri kalan 53.13 hissesi ise Kanadalı Telekom devi Nortel'e ait. Ekonomik krizden etkilenen Nortel, Netaş'taki hisselerini satacağını geçen yıl açıklamış, taliplilerle görüşmelere başlamıştı. Haberleşme tesis ve teçhizatları üretimi gerçekleştiren Netaş, yurt içinde başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Türk Telekom, Vodafone, Avea gibi kuruluşlara iletişim altyapıları kuruyor. TSK, Netaş'ın kendisi için stratejik olduğunu vurguluyor. Halka açıklık oranı yüzde 31.87 olan Netaş'ın piyasa değeri yaklaşık 237 milyon dolar. Nortel'in sahip olduğu hisselerin değeri ise 111 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Netaş 2009'da net kârını, bir önceki yıla göre, yaklaşık yüzde 100 oranında artırarak yaklaşık 25 milyon liraya çıkardı. Şirketin satış geliri 2009 yılı sonunda 185 milyon liraya çıktı. Aktif büyüklüğü 397.2 milyon TL olan Netaş'ta 1000'den fazla personel istihdam ediliyor.
STRATEJİK ALTYAPIYI YAPIYOR

Telekomünikasyon teçhizatı üreten ve satan Netaş, bugüne kadar başta Türk Telekom ve Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, telekomünikasyonda faaliyet gösteren şirketlerin büyük kısmına iletişim altyapıları kurdu. Türk Telekom ağındaki yerel hatların ve teknik altyapının yaklaşık yüzde 45'i, güç sistemlerinin yüzde 50'si, kırsal ağların yüzde 57'si ve bankaların ATM ağlarının yüzde 50'si Nortel Netaş tarafından yapıldı. GSM operatörü Avea'nın baz istasyonlarının yüzde 40'ını da Nortel Netaş tarafından kurulurken, Türkiye'deki özel telefon sistemlerinin yüzde 27'sinde, LAN ve WAN teçhizatının yüzde 20'sinde Nortel Netaş çözümleri kullanılıyor. Netaş'a daha önce Ülker'de talip olduğunu açıklamıştı.
Netaş'ın piyasa değeri 237 milyon dolar
*1967'de PTT ve Kanadalı Nortel Networks Corporation ortaklığıyla kurulan Netaş'ın yüzde 31.87 oranındaki hissesi İMKB'de işlem görüyor.
*Nortel Netaş'ın ortakları Nortel Networks (%53.13), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (%15).
*Netaş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda NETAS kodu ile işlem görüyor. Hisseleri bu yıl yüzde 1 prim yapan şirketin piyasa ise değeri 237 milyon dolar.
Bu Haber 1790 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!