Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BLACKBERY'YE YASAKBLACKBERY'YE YASAK

Tarih: 2010-08-03

BLACKBERY’YE KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN SONRA SUUDİ ARABİSTANDAN DA YASAKLAMA
 
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin, BlackBerry hizmetlerini 11 Ekim'den sonra durduracağını açıklamasının ardından başka bir yasak haberi de Suudi Arabistan'dan geldi. BAE'nin yasak kararını dün açıklamasının ardından birkaç saat sonra Suudi Arabistan telekomünikasyon idaresi, ülkede faaliyet gösteren operatörlere BlackBerry abonelerinin kullandığı Messenger uygulamasını bu ay durdurma emri verdi.
Bölgenin en büyük ekonomisinde faaliyet gösteren operatörlerden Suudi Telekom'daki bir yetkili yasağı doğruladı. El Arabiya televizyonuna konuşan yönetim kurulu üyesi Abdurrahman Mazi, "Suudi Arabistan'ın BAE kadar ileri gitmediğini fakat BlackBerry telefonlarını üreten Kanadalı RIM firmasına kriptolu bilgilerle ilgili duruşunu yeniden gözden geçirmesini istediklerini" söyledi. Mazi, Suudi Arabistan'ın sadece Messenger programını yasakladığını, BAE'nin ise daha cesur bir adım attığını ifade etti. Yetkili ayrıca "Umarım bu baskı neticesinde RIM, talep edilen bilgileri bize vermek için gerekli adımları atacaktır" dedi.
Yetkililere göre BlackBerry telefonlar arasındaki bilgi iletişimi, telefon üreticisi RIM'in Kanada'daki özel ağı üzerinden yapılıyor. Böylece BlackBerry akıllı telefon kullanıcıları arasında gerçekleşen bilgi alışverişi yerel otoriteler tarafından denetlenemiyor. Kaynaklara göre BAE'de 100 bini iş kullanıcısı olmak üzere halen 500 binin üzerinde BlackBerry abonesi bulunuyor.
BAE telekomünikasyon denetim otoritesi genel müdürü Muhammed El Ganim, "Kamu yararı için BlackBerry hizmetlerinin kabul edilebilir bir çözüm bulunup uygulanmasına kadar 11 Ekim'den itibaren askıya alınacak" dedi. El Ganim ayrıca "benzer uygulamaların olduğu diğer ülkelerde BlackBerry şirketinin yerel kanunlara uyduğunu, fakat BAE'deki düzenlemelere uymamasının hem hayal kırıcı hem de endişe verici olduğunu" ifade etti.
BAE'nin yanısıra geçtiğimiz günlerde Hindistanlı yetkililer de kendilerine kullanıcıların e-posta ve kısa mesajlarına ulaşma imkanı verilmediği takdirde BlackBerry hizmetlerinin ülkede yasaklanabileceğini açıklamıştı.
Bu Haber 1389 defa okunmuştur.
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!