DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BLACKBERY'YE YASAKBLACKBERY'YE YASAK

Tarih: 2010-08-03

BLACKBERY’YE KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN SONRA SUUDİ ARABİSTANDAN DA YASAKLAMA
 
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin, BlackBerry hizmetlerini 11 Ekim'den sonra durduracağını açıklamasının ardından başka bir yasak haberi de Suudi Arabistan'dan geldi. BAE'nin yasak kararını dün açıklamasının ardından birkaç saat sonra Suudi Arabistan telekomünikasyon idaresi, ülkede faaliyet gösteren operatörlere BlackBerry abonelerinin kullandığı Messenger uygulamasını bu ay durdurma emri verdi.
Bölgenin en büyük ekonomisinde faaliyet gösteren operatörlerden Suudi Telekom'daki bir yetkili yasağı doğruladı. El Arabiya televizyonuna konuşan yönetim kurulu üyesi Abdurrahman Mazi, "Suudi Arabistan'ın BAE kadar ileri gitmediğini fakat BlackBerry telefonlarını üreten Kanadalı RIM firmasına kriptolu bilgilerle ilgili duruşunu yeniden gözden geçirmesini istediklerini" söyledi. Mazi, Suudi Arabistan'ın sadece Messenger programını yasakladığını, BAE'nin ise daha cesur bir adım attığını ifade etti. Yetkili ayrıca "Umarım bu baskı neticesinde RIM, talep edilen bilgileri bize vermek için gerekli adımları atacaktır" dedi.
Yetkililere göre BlackBerry telefonlar arasındaki bilgi iletişimi, telefon üreticisi RIM'in Kanada'daki özel ağı üzerinden yapılıyor. Böylece BlackBerry akıllı telefon kullanıcıları arasında gerçekleşen bilgi alışverişi yerel otoriteler tarafından denetlenemiyor. Kaynaklara göre BAE'de 100 bini iş kullanıcısı olmak üzere halen 500 binin üzerinde BlackBerry abonesi bulunuyor.
BAE telekomünikasyon denetim otoritesi genel müdürü Muhammed El Ganim, "Kamu yararı için BlackBerry hizmetlerinin kabul edilebilir bir çözüm bulunup uygulanmasına kadar 11 Ekim'den itibaren askıya alınacak" dedi. El Ganim ayrıca "benzer uygulamaların olduğu diğer ülkelerde BlackBerry şirketinin yerel kanunlara uyduğunu, fakat BAE'deki düzenlemelere uymamasının hem hayal kırıcı hem de endişe verici olduğunu" ifade etti.
BAE'nin yanısıra geçtiğimiz günlerde Hindistanlı yetkililer de kendilerine kullanıcıların e-posta ve kısa mesajlarına ulaşma imkanı verilmediği takdirde BlackBerry hizmetlerinin ülkede yasaklanabileceğini açıklamıştı.
Bu Haber 1270 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!