7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK BİLİM ADAMINA ÖDÜLTÜRK BİLİM ADAMINA ÖDÜL

Tarih: 2010-08-03

Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Alper Şen 2010 HP Laboratuvarları Yenilikçi Araştırma Programı ödülünü kazandı.

HP, 2010 HP Laboratuvarları Yenilikçi Araştırma Programı (IRP) ödüllerini kazananları açıkladı. Bu yıl dünya çapında 60 araştırmacı ödül aldı. Türkiye’nin de üç yıldır büyük başarı gösterdiği araştırma programı kapsamında, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Alper Şen Bulut Bilişim alanındaki “Satın Alma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi” projesi ile IRP ödülüne 3. kez layık görüldü. Şen, 8 Temmuz 2010’dan itibaren 1 yıl süreyle Singapur’da National University of Singapore’da misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yapacak ve HP Laboratuvarları’nın Singapur’da açılan yeni ofisini de ziyaret edecek.

HP IRP dünyanın önde gelen eğitim kurumlarındaki öğretim görevlileri ve öğrencilere HP ile çalışarak çığır açıcı yenilikler yapma fırsatı sunuyor. HP IRP 2010 için 36 ülke ve 202 üniversiteden 323 araştırmacı 375 başvuruda bulundu ve ödül kapsamında 40’ı ikinci ve üçüncü yıl da destek görmek üzere toplam 65 projeye fon sağlanmasına karar verildi. Bu ödüllere ek olarak üç araştırmacı da HP Global Sosyal İnovasyon Ofisi işbirliği ile eğitimde Bulut Bilişim hizmetleri alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarında destek görmeye hak kazandı. 2010 HP IRP ödülleri için HP’nin temel araştırma kolu olan HP Laboratuvarları’nın sekiz temel araştırma konusunda başvurular yapıldı.

Bulut Bilişim

HP Laboratuvarları, Bulut Bilişim alanında HP’nin Her Şeyi Hizmet Olarak Sunma (EaaS) vizyonunu gerçekleştirmeye odaklanıyor. EaaS ile milyarlarca kullanıcı milyonlarca farklı hizmete binlerce hizmet sağlayıcı ve milyonlarca sunucu üzerinden terabayt bant genişliğindeki network trafiğiyle erişebilecek. HP IRP projeleri EaaS altyapısını geliştirmek üzere tasarlanıyor.

Türkiye’den ödüle layık görülen tek akademisyen olan ve üç yıl boyunca California, Palo Alto’daki HP Laboratuvarları’nda satın alma ihale süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi üzerine çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Alper Şen ödüllendirilen “Satın Alma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi” projesi ile ilgili açıklamasında, rekabetin hızla arttığı dünyada firmaların kârlılığı artırmaları için satış ve pazarlama bölümlerine baskı yaptığını söyledi. Kârlılığın sürdürülebilmesi için özellikle BT piyasası gibi dinamik alanlarda ürünlerin stokta uzun süre bekletilmemesi gerektiğini kaydeden ve HP gibi milyarlarca dolarlık cirosu olan şirketlerde tedarik zincirinden ürünün satışına kadar tüm sürecin özenli bir şekilde planlanması gerektiğini vurgulayan Şen, HP’nin ödülüne layık görülen çalışmasıyla ilgili şu bilgileri de verdi:

“Örneğin HP hazırlayıp satacağı bir bilgisayar için tüm dünyadaki parça üreticilerine çağrıda bulunuyor. Tedarik sistemini ise muhtemel risklere karşı tek bir firmaya vermiyor ve girdi ihtiyaçları birkaç firmaya dağıtılıyor. İhalede en iyi teklifi veren firma HP’nin alacağı malın yüzde 70’ini sağlarken bir diğeri yüzde 30’unu sağlıyor… Burada genel anlamda bizim yaptığımız, talep tahmini ile ilgili bilgileri de kullanarak matematiksel modelleme yardımıyla şirket kârlılığını en iyi seviyede tutacak ihale ve kontrat şartlarını harmanlamak. HP gibi milyarlarca dolarlık cirosu olan bir dünya devi için yüzde 1’lik maliyet indirimi bile çok büyük rakamlar anlamına gelebiliyor.”

Projelerin teori aşamasında ödüllendirildiğini belirten Şen, teorik araştırmaların bitme aşamasına geldiğini ve yakında uygulama için gerekli hazırlıklara başlayacaklarını söyledi. Projenin yalnızca HP için değil, ihale yapan tüm şirketlere fayda sağlayacağını düşündüğünü de ekleyen Şen, “Geliştirdiğim proje devlet ihaleleri dahil birçok ihale sürecinde ihaleyi düzenleyenler için maksimum verim sağlamayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

HP Laboratuvarları Yenilikçi Araştırma Ödülleri üniversitelere yılda 100 bin dolara kadar proje fonu sağlıyor ve hem araştırmanın ilerleyişine hem de HP’nin ihtiyaçlarına bağlı olarak üç yıl boyunca yenilenebiliyor. Ayrıca lisansüstü öğrencisi olan araştırmacılar da destekleniyor. Bu araştırmacılar HP Laboratuvarları’na staj için başvuru hakkı kazanıyor.

 

Bu Haber 1325 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!