ELEKTRİK VE TELEKOMELEKTRİK VE TELEKOM

Tarih: 2010-08-11

YERLİ SERMAYE TÜRK TELEKOM İHALESİNE NEDEN GİRMEDİ

İş-Kaya ve Kazancı-Karamehmet ortaklığının iki ihaledeki toplam teklifi 5 milyar doları buldu.

Elektrikte özelleştirmeler Gediz Elektrik Dağıtım'la devam etti. Boğaziçi Elektrik ihalesini 3 milyar dolarlık rekor teklifle kazanan İş-Kaya-MMEKA (Mehmet Kazancı-Mehmet Emin Karamehmet ortaklığı) Gediz ihalesini de yaklaşık 2 milyar dolarla kazandı.

10 firmanın teklif verdiği ihalede elemesiz turda en yüksek teklif 710 milyon dolar oldu. 1. elemeli turda teklif tutarı 1 milyar 475 milyon dolara çıktı ve KCETAŞ-AYEN-REL-PETCO Ortak Girişim Grubu elendi.

İkinci elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 675 milyon dolara ulaştı, Park Holding A.Ş. ihale dışı kaldı. Üçüncü elemeli turda teklif 1 milyar 777 milyon dolara çıktı, IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi.

Dördüncü elemeli turda teklif 1 milyar 835 milyon dolar oldu, Limak İnşaat elendi. Elemeli son turda Kolin İnşaat elendi ve 1 milyar 900 milyon dolardan açık artırmaya geçildi. Açık artırma aralığı 5 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık artırmada Eti Gümüş 1.905 milyar dolar teklif edince Aksa Elektrik ve Cengiz Elektrik çekildi. İş-Kaya-MMEKA teklifi 1.910 milyar dolara çıkarınca Enerjisa çekilme kararı aldı. Eti Gümüş teklifi 1.915 milyar dolara çıkardı ve İş-Kaya-MMEKA 1.920 milyar dolar teklif etti. Bunun üzerine Eti Gümüş mola aldı ve çekildi. Böylece Boğaziçi Elektrik ihalesini alan grup Gediz Elektrik ihalesini de kazanmış oldu.
İŞ-KAYA TELEKOM SEKTÖRÜNÜN BİLDİĞİ BİR İSİM
İş Kaya Firması Türk Telekom'dan aldığı global şebeke ihaleleriyle adını duyuran, büyüyen bir firma. Diyarbakırlı KAYA ailesinin şirketi.  Çalışanları arasında küçümsenemeyecek sayıda Eski Türk Telekom çalışanı da var.
Mehmet Emin Karamehmet'de Telekomünikasyon sektörünün en eski/en popüler patronu..
Telekomünikasyon sektörünü çok iyi tanıyan bu isimler, yabancı oldukları elektrik sektörüne bu kadar para yatırırlar da, Türk Telekom'un ihalesine neden katılmazlar? Tarışılması gereken bir soru.

2.5 SAATTE 5 MİLYAR DOLAR
Sabahki ihalenin 1.5 saat, Gediz ihalesinin de yaklaşık 1 saat sürdüğü göz önüne alındığında grup toplam 2.5 saatte 5 milyar dolarlık teklifte bulunmuş oldu.

KAZANCI: ZORLANDIK AMA MEMNUNUZ
MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı CNBC-e'ye yaptığı açıklamada, "Önceki ihalelerde daha farklı firmalar katılıyordu. Bayağı zorlandık ama memnunuz. Bizim bugün aldığımız iki ihaleyle 31.5-32 milyar kilowattlık bir güce sahip olduk. Ben bu ihalenin tüketici fiyatlarına olumsuz yansıyacağına inanmıyorum. Rekabet ortalama fiyatları aşağıya düşürdü. Ödemenin peşin mi, taksitli mi olacağına ortaklarla konuşup karar vereceğiz" dedi.
TÜRK TELEKOM İHALESİNE YERLİ GRUPLAR PEK İTİBAR ETMEMİŞTİ. SABANCI TELEKOM, KOÇ GRUBU İLE BERABER GİRDİKLERİ İHALEDEN SON ANDA ÇEKİLMİŞTİ. KATILANLAR DA FİYATI YÜKSELTMEKTEN KAÇINMIŞLARDI. YERLİ GRUPLARIN TÜRK TELEKOM İHALESİNE İSTEKSİZLİĞİ “YETERLİ SERMAYE BİRİKİMİNİN OLMAMASI” İLE AÇIKLANMAYA ÇALIŞILMIŞTI. BU İHALE GÖSTERDİ Kİ YERLİ SERMAYE İSTERSE BİR GÜNDE 5 MİLYAR DOLARLIK İHALEYİ ALABİLMEKTEDİR. PEKİYİ, TÜRK TELEKOM İHALESİNE YERLİ GRUPLAR NEDEN KATILMADI,  KATILANLAR DA FİYATI YÜKSELTMEDİ?
NEDEN? NEDEN?

Bu Haber 5477 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!