7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MEHMET ATALAY'IN RAPORUMEHMET ATALAY'IN RAPORU

Tarih: 2010-09-08

TÜRK TELEKOM DİREKTÖRÜ MEHMET ATALAY’IN DÜZENLEDİĞİ RAPORLA;
YARGITAY VE DANIŞTAY'IN DİNLENİLDİĞİ İDDİALARINA
TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ.

Yargıtay ve Danıştay'ın dinlendiğine dair iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı  verdi. Karar, Türk Telekom'da görevli network direktörünün bilirkişi görüşüne dayandırıldı. Türk Telekom yetkilisi Mehmet Atalay, TİB'in bir telefon numarası üzerinden santrali dinlemesinin mümkün olmadığını, santralin tamamının dinlenmesi için bütün telefon numaralarının dinlenmesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Atalay’ın düzenlediği bilirkişi raporu üzerine Başsavcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.  Başsavcılık takipsizlik kararı verse de, 'telekulak' konusunda kritik tespitler yaptı.

Dinlemeleri koordine eden Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) daima denetlenmesi gereğine dikkat çekilen kararda, Cumhurbaşkanı’nın iletişimin dahi denetlenebilmesinin mümkün kabul edilmesini eleştirdi, mevzuatta endişe verici mahiyette boşluk olduğunu vurguladı.
Ankara Başsavcılığı’nın, kararında ‘telekulak’ konusunda şu tespitlere yer verildi:
*
TİB, yasal düzenleme yapılarak ve mutlaka bir hakim tarafından denetlenmeli.
* Yasadışı dinleme yapan memurlar için soruşturmalar izne tabi olmadan yapılsın.
* Dinlemeler, telefon numarası yerine IMEI numarası üzerinden yapılınca, o IMEI numarasını kullanan çok sayıda telefon aynı anda dinlemeye alınıyor ve birçok kişinin telefonunun dinlenmesi gibi çok sakıncalı bir işleme yol açılıyor.
* Telefon ve alan dinlemesi yapabilen teknik araçların ithali ve varsa yurt içindeki üretim ve satış yerlerinin kimlerin kontrolünde bulunduğuna, ithal edilen, üretilen ve satılan profesyonel teknik takip araçlarının kimlerin elinde olduğuna dair kayıtlar tutulmamış.
* Dinleme sayısı her yıl yüzde 50 oranında artmış. 2008’de 29 bin 749, 2009’da 53 bin 536 telefon numarası örgüt kurma ve yönetme suçu kapsamında dinlenmiş. Bir örgütü kuran kişiyle birlikte yöneten üç-dört kişinin olduğu varsayılırsa 2009 yılında yaklaşık 200-250 bin kişinin örgüt kurduğu ve yönettiği gibi bir sonuç ortaya çıkar!
* Bir ülkede önleyici amaçlı olsa dahi örneğin Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Genelkurmay Başkanı’nın iletişiminin denetlenebilmesinin hukuken mümkün olduğunun kabul edilmesi, bu işlemlere tevessül edilmemiş ve edilmeyecek olsa dahi hukuki güvenceden yoksun halde bırakılmış olması, mevzuatta endişe verici mahiyette boşluk bulunduğunu ortaya koymaktadır.
* Hakim ve savcıların görevlerini sürdürürken yasa dışı dinleme ve izleme işlemlerine maruz kaldıklarından şüphelenmeleri bile çok ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu kuşku ile adalet hizmetlerinin yürütülmesi imkansız hale gelebilecektir.

BİR SORU:
TÜRK TELEKOM,  BTK’NIN YAPTIĞI DÜZENLEMELERE TÂBİ BİR KURUM. TİB’DE BTK’YA BAĞLI BİR BAŞKANLIK. YANİ TİB; TÜRK TELEKOM’U DENETLEYEN, TÜRK TELEKOM’UN LEHİNE VEYA ALEYHİNE DÜZENLEMELER YAPABİLECEK BİR KURUMUN PARÇASI.

BİR TÜRK TELEKOM YÖNETİCİSİ, TİB’İN TARAF OLDUĞU BİR KONUDA, TARAFSIZ BİLİRKİŞİLİK YAPABİLİR Mİ?

Bu Haber 3626 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!