SYV'DA HUKUKSUZLUK (III)SYV'DA HUKUKSUZLUK (III)

Tarih: 2010-09-19

SAĞLIK YARDIM VAKFINDA HUKUKSUZLUK (III)

Çok ciddi bir hukuksuzluk.

Sağlık Yardım Vakfında Hukuksuzluk Serili yazılarımızın I. Ve II. Bölümlerinde , SYV Yönetim Kurulunun oluşumundaki, seçim sistemindeki hukuka ayrıntıları belirtmiştik.
Bu bölümde Vakfın ve Türk Telekom’un gerçekleştirdiği ciddi bir hukuksuzluğa temas edeceğiz.
Bilindiği üzere, Sağlık Yardım Sandığı Döneminde Türk Telekom Personel Giderlerinin %2’si kadar bir meblağı Sağlık Yardım Sandığına katkı olarak verirdi.
Vakfın kurulmasında da Vakıf Senedinde “Vakfın Mal Varlığı ve Gelirleri” arasında, “Türk Telekom tarafından aktarılacak katkı payları” açıklamasına yer verilmiştir.
Bu doğrultuda da Vakıf Yönetim Kurulu Türk Telekom’dan ayrılanlardan vakfa üye olanlardan TT Çalışanlarından aldığı aidata (7 TL) ilave olarak 8 TL’de katkı payı olmak üzere 15 TL aidat alınmasına karar vermiştir.
Bu durum, Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin kendi çalışanları için de 8 TL katkıda bulunmasını gerektirmez mi?
2009’da Türk Telekom’da çalışan 30 bin civarında personel için Türk Telekom’un 30000*12*8=2.880.000 TL katkıda bulunması gerekmez miydi?
Pekiyi Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfına kurulduktan sonra kaç lira nakdi katkıda bulunmuştur, biliyor musunuz?
TÜRK TELEKOM VAKFA HİÇ NAKTİ KATKIDA BULUNMAMIŞTIR. Hayır yanlış okumuyorsunuz hiç nakti katkıda bulunmamıştır.
Türk Telekom Katkıda Bulunmamasını iki Gerekçeye dayandırmıştır.
1)         Vakfın Türk Telekom’a ait binalarda hizmet verdiğini, personelinin Türk Telekom yemekhanesinde yemek yediğini, telefonlardan faydalandığını ileri sürmüştür.
2)          Ayrıca2008 Yılında Vakfın henüz kurulmadığı dönemde Türk Telekomca Personele yapılan sağlık ödemeleri nedeni ile Sağlık Yardım Sandığından 4 milyon lira civarında alacaklı olduğunu belirtmiştir.Bunun üzerine 2010 yılının Mart ayında Türk Telekom ile Sağlık Yardım Vakfı arasında bir protokol yapılarak, Türk Telekom’un Sağlık Yardım Sandığından olan alacağı, 2013 yılı sonuna kadar Türk Telekom’un yapacağı katkı payına sayılmıştır.
Sağlık Yardım Sandığına kurulduğundan bu yana, Telefon Giderleri, Personelin yemek parası vb. giderleri Türk Telekom tarafından karşılanmıştır. Hiçbir zaman da bunun bedeli Sandıktan istenmemiştir. BİZİM KAMU MANTIĞI İLE  ÇALIŞAN BEYİNLERİMİZ Koskoca Türk Telekom’un, üç kuruşluk yemek parasını, telefon parasını gündeme getirmesini, anlamakta gerçekten güçlük çekmektedir.
Diğer taraftan;
1)    Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı 30.11.2007’tarihinde kurulmuştur. Bu aynı zamanda SYS’nın tasfiye tarihi demektir. Türk Telekom 2008’de olmayan bir Sandık adına nasıl ödeme yapar?
2)    Sağlık Yardım Vakfı ile Sağlık Yardım Sandığı ayrı kuruluşlardır. Türk Telekom’un Sağlık Yardım Sandığından alacağını nasıl Vakıf’tan tahsil eder? Sağlık Yardım Vakfı Yönetim Kurulu böyle bir protokolu nasıl imzalarlar. Vakıf Yönetim Kurulunun görevi Vakfın Çıkarını savunmak değil midir?
3)    Sağlık Yardım Vakfı, Türk Telekom’dan katkı payı tahsil etmezken, Türk Telekom’dan 2006’da, 2007’de ayrılmış kişilerden  iki üç yıllık katkı paylarını neden istemiştir.
4)    2013’ yılı sonuna kadar bugünkü rakamlara göre Türk Telekom’dan 2.880.000*6= 17.280.000 TL katkı payı alınmayacak olması, (Sağlık Yardım Sandığı adına yapıldığı ileri sürülen meblağları Vakfın ödemesini hukuki kabul etsek bile 13 milyon TL’nin alınmayacak olması) Vakıf üyelerine, özellikle Türk Telekom’dan ayrılmış üyelere karşı yapılmış bir haksızlık değil midir? 
BİZ BU UYGULAMALARA HAYRET EDİYORUZ.

VAKIF MÜTEVELLİ HEYETİNDE OLAN BAZI KİŞİLERİN “VAKIF”, “VAKIF MALI”, “HARAM” KAVRAMLARININ ANLAM VE ÖNEMİNİ BİLDİKLERİNİ SANIYORDUK.
NE DİYELİM?

Bu Haber 3452 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!