7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SORU ÖNERGESİSORU ÖNERGESİ

Tarih: 2010-10-03

YAYINIMIZ ÜZERİNE TBMM’NE VERİLEN SORU ÖNERGESİ
Fatih Çekirge'nin 06.09.2010 Günlü Hürriyet'te UYDU TELEFONLARI ile ilgili can alıcı sorular ihtiva eden bir yazısının yayınlanması üzerine bu yazıyı sitemizde “Telefondaki şüphe” başlığı ile vermiş ve uzunca bir yorumda bulunmuştuk;
Ve şöyle bir cümle kullanmıştık.
“0522 Türk Telekom'un NMT (Araç Telefonu ) Sistemleri için tahsis edilmiş numaralardı. Ancak 0522 ulusal alan kodu Thuroya adlı Birleşik Arap Emirlikleri firmasına tahsis edildi .   Herhangi bir altyapıları olmadığından telefonlarda kullanamadıkları  ancak katma değerli servislerde bu numarayı kullanmaktadırlar.  Türkiyede GMPCS mobil telefon hizmeti veren ikinci uydu mobil telefon firmasına (Globalstar) tahsis edilmiş alan kodu da 0592'dir.”
Fatih Çekirge aynı konuda bir yazı daha yayınladı. Biz de F. Çekirge’nin ikinci yazısı’nı da yayınladıktan sonra;
*NMT mobil telefon şebekesinin , telekomünikasyon kurumunun almış olduğu karar gereği 31.12.2007 tarihinde saat 24:00 itibariyle hizmet dışı bırakılmasından sonra boşta kalan 0522 ulusal alan kodunun Thuroya adlı birleşik arap emirlikleri firmasına ne zaman tahsis edildiği,
*Bu tahsis sırasında herhangi bir ücret alınıp alınmadığı ,
*Thuroya ile Oger Telecom’un  veya Saudi Telecom ile bir ilişkisinin olup olmadığı,

Sorularının da net bir şekilde cevaplandırılması gerektiğini vurgulamıştık. 
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol  01.10.2010) tarihinde TBMM Başkanlığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması isteğiyle verdiği soru önergesinde bizim dile getirdiğimiz sorulara da yer verdi.
Sayın Kemal Anadol Soru Önergesinde şu cümleler de yer aldı;
NMT mobil telefon şebekesinin, Telekomünikasyon Kurumu’nun almış olduğu karar gereği 01.01.2008 tarihinden itibaren hizmet dışı bırakılmasının ardından boşa çıkan söz konusu 0522 ulusal alan kodu, THURAYA adlı Birleşik Arap Emirlikleri firmasının temsilcisi olan Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’ne ne zaman tahsis edilmiştir?
Birçok ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kararı’ ilgili kurumun web sitesinde ‘kurul kararları arşivi’ bölümünde yayınlanırken, 0522 ulusal alan kodunun Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’ne tahsisiyle ilgili kararın yayınlanmadığı görülmektedir. Söz konusu karar herhangi bir yerde yayınlanmış mıdır? Yayınlandıysa nerede ve hangi tarihte yayınlanmıştır? Yayınlanmadıysa, bu gizliliğin gerekçesi nedir?
Söz konusu alan kodu tahsisi için herhangi bir ihale açılmış mıdır?
Söz konusu tahsis için Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’den herhangi bir ücret alınmış mıdır? Alındıysa bu ücret ne kadardır?
Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’nin sahibi olan Birleşik Arap Emirlikleri kökenli Thuraya firmasının Oger Telecom ya da Saudi Telecom firmalarıyla bir ilişkisi var mıdır?
Bu Haber 2700 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!