DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
SORU ÖNERGESİSORU ÖNERGESİ

Tarih: 2010-10-03

YAYINIMIZ ÜZERİNE TBMM’NE VERİLEN SORU ÖNERGESİ
Fatih Çekirge'nin 06.09.2010 Günlü Hürriyet'te UYDU TELEFONLARI ile ilgili can alıcı sorular ihtiva eden bir yazısının yayınlanması üzerine bu yazıyı sitemizde “Telefondaki şüphe” başlığı ile vermiş ve uzunca bir yorumda bulunmuştuk;
Ve şöyle bir cümle kullanmıştık.
“0522 Türk Telekom'un NMT (Araç Telefonu ) Sistemleri için tahsis edilmiş numaralardı. Ancak 0522 ulusal alan kodu Thuroya adlı Birleşik Arap Emirlikleri firmasına tahsis edildi .   Herhangi bir altyapıları olmadığından telefonlarda kullanamadıkları  ancak katma değerli servislerde bu numarayı kullanmaktadırlar.  Türkiyede GMPCS mobil telefon hizmeti veren ikinci uydu mobil telefon firmasına (Globalstar) tahsis edilmiş alan kodu da 0592'dir.”
Fatih Çekirge aynı konuda bir yazı daha yayınladı. Biz de F. Çekirge’nin ikinci yazısı’nı da yayınladıktan sonra;
*NMT mobil telefon şebekesinin , telekomünikasyon kurumunun almış olduğu karar gereği 31.12.2007 tarihinde saat 24:00 itibariyle hizmet dışı bırakılmasından sonra boşta kalan 0522 ulusal alan kodunun Thuroya adlı birleşik arap emirlikleri firmasına ne zaman tahsis edildiği,
*Bu tahsis sırasında herhangi bir ücret alınıp alınmadığı ,
*Thuroya ile Oger Telecom’un  veya Saudi Telecom ile bir ilişkisinin olup olmadığı,

Sorularının da net bir şekilde cevaplandırılması gerektiğini vurgulamıştık. 
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol  01.10.2010) tarihinde TBMM Başkanlığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması isteğiyle verdiği soru önergesinde bizim dile getirdiğimiz sorulara da yer verdi.
Sayın Kemal Anadol Soru Önergesinde şu cümleler de yer aldı;
NMT mobil telefon şebekesinin, Telekomünikasyon Kurumu’nun almış olduğu karar gereği 01.01.2008 tarihinden itibaren hizmet dışı bırakılmasının ardından boşa çıkan söz konusu 0522 ulusal alan kodu, THURAYA adlı Birleşik Arap Emirlikleri firmasının temsilcisi olan Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’ne ne zaman tahsis edilmiştir?
Birçok ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kararı’ ilgili kurumun web sitesinde ‘kurul kararları arşivi’ bölümünde yayınlanırken, 0522 ulusal alan kodunun Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’ne tahsisiyle ilgili kararın yayınlanmadığı görülmektedir. Söz konusu karar herhangi bir yerde yayınlanmış mıdır? Yayınlandıysa nerede ve hangi tarihte yayınlanmıştır? Yayınlanmadıysa, bu gizliliğin gerekçesi nedir?
Söz konusu alan kodu tahsisi için herhangi bir ihale açılmış mıdır?
Söz konusu tahsis için Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’den herhangi bir ücret alınmış mıdır? Alındıysa bu ücret ne kadardır?
Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş.’nin sahibi olan Birleşik Arap Emirlikleri kökenli Thuraya firmasının Oger Telecom ya da Saudi Telecom firmalarıyla bir ilişkisi var mıdır?
Bu Haber 2492 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!