7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK TELEKOM PERSONELTÜRK TELEKOM PERSONEL

Tarih: 2010-10-06

TÜRK TELEKOM PERSONEL SIKINTISINA ÇÖZÜM BULDU
Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Ali Tezel, kişisel sitesinde ilginç bir yazı yayınladı. Yazıyı okuyunca, Türk Telekom’un özelleştirme sonrası oluşması muhtemel personel sıkıntısını 5457 Sayılı Kanunla (5 yıllık süreyle kamu personelini kiralama yasası) çözdüğü gibi 2. Tip Personelin tamamen ayrılmasıyla oluşan personel sıkıntısını da “6 Aylık Stajyerlik” formülüyle çözdüğünü gördük.
Bu uygulama sonucunda;
Türk Telekom ucuz istihdam imkanına kavuşacak.
40 yaşındaki kişiler stajyer adı altında istihdam edilecek.
SSK Primlerini ve çalışan ücretlerini, İş Kur ödeyecek.
Uygulamadan Türk Telekom çalışanları zarar görecek.
Ali Tezel’in bu konudaki yazısı şöyle;
İŞSİZLERİ STAJYER ADI ALTINDA BEDAVA ÇALIŞTIRACAKLAR
     Haberi duyunca güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. TÜRK TELEKOM ile İŞKUR protokol yapmışlar ve TELEKOM’ un her birimindeki işçi sayısının en az yüzde 20’ si kadar işsizi yaş şartı aranmaksızın, İŞKUR staj yapmak üzere gönderecek. İşsizler, TELEKOM’ da 6 ay çalışacaklar, sigortalarını İŞKUR ödeyecek, hatta günlük harçlıklarını da İŞKUR verecek. TELEKOM ise sigortasız, vergisiz bedava çalıştıracak işçiler elde edecek. Bu istihdam artışı ise bütün esnaflara ve işverenlere de aynı uygulama yapmaları için salık verin
      İŞSİZLER TELEKOM’DA BEDAVAYA ÇALIŞTIRILACAK
TÜRK TELEKOM Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ile yurt genelinde geniş çaplı bir staj programı başlatılıyormuş.  Her ildeki Müdürlükte çalışan personel sayısının yüzde 20’sinden az olmamak kaydıyla kadar işsizin altı ay süreyle stajyer olarak istihdam edilmesini hedefliyorlarmış.  İşsizliğe de çözüm yaratacaklarmış. Asıl amaç ise arka plana gizlenip sanki iyi bir şey yapıyorlarmış gösteriyorlar.
       40 YAŞINDAKİNDEN STAJYER OLMAZ
Duyurularında bile 6 ay stajyer istihdam edeceğiz diyorlar.  En başta belirtelim stajyer demek teorik aldığı eğitimi, pratikte uygulayarak öğrenen kişi demektir.  Halen İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin arasında da bu tanıma uygun kimse yok. Öte yandan istihdam etme kelimesi de çalıştırmak demektir.  Staj görenler ise öğrencilerdir. TELEKOM’ a İŞKUR tarafından gönderilecek kişiler, İŞKUR’ a da kayıtlı işsizler arasında yaş şartı olmadan seçilecek kişiler olması da olayın staj olmadığını göstermektedir.
        İŞÇİLERİN SSK PRİMLERİ İŞKUR’DAN
İŞKUR, tarafından seçilecek işsizler çalışmaları için TELEKOM’ a gönderilecek ve SSK primleri de İŞKUR tarafından SGK’ ya ödenecek. Yani, TELEKOM’ un cebinden tek kuruş sigorta primi çıkmayacak. Stajyer adı altında çalıştırılacak işsizler için ise sadece iş kazası-meslek hastalığı sigorta primi ödenecek, emeklilik (uzun vadeli) primleri ile sağlık primleri ise ödenmeyecektir. Bu sebeple stajyer adı altında çalıştırılacak işsizlerin sigorta primlerinden de yasa dışı bir şekilde kayıt dışılık yaratılacaktır.
       ÜCRETLER DE İŞKUR’ DAN
Esasen çalıştırılacak işsizler gerçekten stajyer olsalardı, TELEKOM halen, ayda 2000 lira vererek çalıştırdığı işçiler yerine İŞKUR’un göndereceği işçilere (adına stajyer denilip) de sadece asgari ücretin yüzde 30’u kadar yani 250 lira harçlık verecekti. Yapılan protokol ile bu da kaldırılmış ve TELEKOM’da çalışacak işçilere İŞKUR günlük 15 lira kadar harçlık verecek.      
        ALTI AY BEDAVA ÇALIŞAN İŞÇİYE KATILIM BELGESİ VERECEKLER
İŞKUR tarafından TELEKOM’da çalışmak üzere gönderilenlere 6 ayın sonunda staj programını tamamlayan stajyerlerin bilgilerini staj programının bitiminden itibaren 10 işgünü içerisinde İŞKUR’a aktarmak, staj programını tamamlayan stajyerlere Staj Bitirme Belgesiverilmesi, tamamlayamayan stajyerlere Staj Katılım Belgesi verilmesi sonrasında işçi sadece altı ay bedavaya çalışmış olduğunu gösteren belgeyi almış olacaktır.
        TELEKOM İŞÇİLERİ DE BUNDAN ZARAR GÖRÜRLER
İŞKUR ile TELEKOM arasında yapılan protokol sonrasında artık TELEKOM’un işçi almak zorunda kalmayacağı gibi mevcut işçilerinden de işçi çıkarmak tercihinde bile bulunur. Protokole ise sanki bu olmazmış gibi komik de bir ibare koymuşlar ama yaptırımsız ibarenin hukuki geçerliliği hiç yok.
         UYGULAMA 5510 VE 4857 SAYILI KANUNLARA AYKIRI
Yapılan işlem Meslek Edindirme Eğitimi olsa TELEKOM’un staj vereceğim deyip 6 ay çalıştıracağı işçilere staj sonunda iş vermesi gerekiyor. Bu yükümlülükten kurtulmak için protokolün adını Meslek Edindirme demeyip, staj programı demişler.  Ancak, bu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na aykırı olduğu gibi 4857 sayılı İş Kanunu’na da aykırı. Esasen İş Kanunu gereğince işçi, 5510 sayılı Kanuna göre sigortalı sıfatı olan çalıştırılacak işsizleri bedava ve sigortasız çalıştırmanın yasal kılıfını protokol ile bulduk sanıyorlar. Ancak, TELEKOM‘da stajyer adı altında çalıştırılacak bu işsizlerin hepsi işçidir ve ilerde TELEKOM’a karşı dava açarlarsa hepsinin kazanmaları içten bile değil.
          BU İŞ TUTARSA SİGORTALI İŞÇİ KALMAZ
Kamuoyuna harika bir şeymiş gibi sunulan bu yasa dışı uygulama bu kadar güzelse bütün işverenler, işçi çalıştırıp ücret ve SGK’ya prim ödemek yerine İŞKUR ile benzer protokol yapıp, bedava işçi çalıştırsınlar. Yaptığını harika uygulama tüm ülkeye yayılsın.
Hatta TOBB ve Esnaf Konfederasyonları da İŞKUR ile üyeleri adına protokol imzalasınlar, işçilerin adını stajyer koysunlar. Bak istihdam ne güzel artar, işsizlik azalır.  Ancak, çalışan işçilere ücret vermediğiniz gibi Maliyeye vergi, SGK’ya da prim ödemezsiniz. 
Bu Haber 6058 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!