TT DANIŞTAY KARARINI TT DANIŞTAY KARARINI

Tarih: 2010-10-07

ATİLA KART: TÜRK TELEKOM DANIŞTAY KARARINI UYGULAMIYOR.
Telekomcular Derneği olarak; Türk Telekom’un , İmtiyaz Sözleşmesine koyduğu şerhin Danıştay kararı ile iptal edilmesine rağmen, İmtiyaz sözleşmesin yeniden imzalanmamasını eleştiren Devlet Denetleme Kurulu raporunu kamuoyunun gündemine taşımış ve bu konuda aylar önce bir basın açıklaması yapmıştık. Bu basın açıklamamız, çeşitli gazetelerde (Hürriyet, Yeniçağ, Birgün) ve  internet sitelerinde (Turk.internet.com, bitdunyasi.com, biltekhaber.com) yer almış ve Basın Açıklamamızın tamamını Hürriyet yazarı Yalçın Bayer köşesinde yayınlamıştı.
Bu konunun takipçisi olduk ve düzenlediğimiz “Bir Talan’ın Hikayesi” isimli kapsamlı raporumuzda da konuya temas ettik. Söz konusu raporda, Türk Telekom’un arsa satışıları konusunu da gündeme getirmiştik.
Bu raporumuzu, konuya ilgi duyacağını düşündüğümüz bazı milletvekillerine de göndermiştik. Raporu gönderdiğimiz milletvekillerinden, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart bugün TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi
Atilla Kart Basın toplantısında; Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini satın alan Lübnan kökenli Oger Grubunun, Danıştay'ın özelleştirmeye ilişkin kararını 4 yıldır uygulamadığını belirterek, özelleştirmeden sonra grup ile imzalanan imtiyaz sözleşmesinin anayasa gereği Danıştay'a gönderildiğini, Danıştay'ın ''sözleşmenin sona ermesi veya yenilenmemesi halinde, Türk Telekom sisteminin işleyişini etkileyen tüm teçhizatın bütün fonksiyonlarıyla çalışır vaziyette ve teçhizatın kurulu bulunduğu taşınmazların Kurum'a bedelsiz olarak devri'' hükmünü getirdiğini kaydetti.
 Oger Grubunun söz konusu hükmü kabul etmeyen nitelikte ''şerh koyarak'' sözleşmeyi imzaladığını ifade eden Kart, Türk Haber-Sen'in şerhin iptali için dava açtığını anlattı. Danıştay'ın şerhi esastan iptal ettiğini belirten Kart, ''Ancak, Anayasa gereği uygulanması zorunlu olan bu yargı kararı aradan geçen 4 yıla rağmen uygulanmamıştır. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da sözleşmenin şerhsiz imzalanması gereğini tespit etmiş ise de bugüne kadar bu uygulama gerçekleştirilmemiştir'' dedi.
Kart, Oger Telekom'un gazetelere ''sahibinden satılık arsa'' ilanları vererek taşınmazlarını sattığını, ''Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin içini sözleşmeye aykırı olarak boşaltmaya devam ettiğini'' iddia etti.
Soruları da yanıtlayan Kart, yasadışı telefon dinlemeleri konusunda Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın dile getirdiklerini CHP milletvekilleri olarak yıllardır anlattıklarını söyledi.
Bu konuda TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasının yetmeyeceğini belirten Kart, ''Olayın gensoru konusu olması lazım'' dedi
Bu Haber 3304 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!