EMO’DAN İPTAL DAVASIEMO’DAN İPTAL DAVASI

Tarih: 2010-10-11

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 9 Ağustos’ta yapılan Boğaziçi, Trakya, Dicle ve Gediz bölgeleri elektrik dağıtım ihalelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı. EMO iptal istemine “Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı bulunmaması, imtiyâz sözleşmelerinin imzalanmaması, yabancılara kısıtlama getirilmemesi ve ihale sonrası ortaklık yapısının değişebilmesi” gerekçelerini gösterdi. Dört ihaleye toplam 5 milyar 760 milyon dolar teklif yapılmıştı.

EMO adına avukat Hayati Küçük’ün açtığı dört dava dilekçelerinde gerekçeler şöyle sıralandı:

Özelleştirme Yasası’na aykırı: TEDAŞ hakkında verilmiş ÖYK kararına dayalı olarak yapılan dava konusu özelleştirme işlemi, 4046 sayılı Yasa’ya açıkça aykırılık taşımaktadır.

Anayasaya aykırı: Elektrik dağıtım faaliyetlerinin, imtiyaz sözleşmesi yapılmaksızın özel kişilere devredilmesi, anayasaya ve kamu yararına aykırılık teşkil edecektir.

Elektrik Piyasası Yasası’na aykırı: İhale ilanında yabancıların kontrolüne yönelik kurallara yer verilmemiş olması, 4628 sayılı Yasa’ya açıkça aykırılık taşımaktadır.

Özelleştirme Yönetmeliği’ne aykırı: Şartnamelerinin “Devir ve Teslim” maddesinde, ihaleyi kazanan teklif sahiplerine “yüzde 49’a kadar ortak alabilme” olanağı tanınıyor. Oysa “Özelleştirme Uygulamalarında Değer Tespiti ve İhale Yönetmeliği”nde, ihale işlemleri sonucunda belirlenen teklif sahibiyle sözleşme imzalanması açıkça kural altına alınmıştır.

Meram EDAŞ’ın özelleştirilmesi ihalesinde birinci teklif sahibi ile üçüncü teklif sahibinin birleşmesine yol açarak, ihalenin hukuka aykırılığı sonucunu doğurmuştur.

CUMHURİYET-MURAT KIŞLALI

Bu Haber 3184 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!