40+40 SORULAR-CEVAPLAR 40+40 SORULAR-CEVAPLAR

Tarih: 2010-10-15

  40+40 HAKKINDA SORULAR-CEVAPLAR VE TEŞEKKÜR.
Derneğimizi arayan, e-posta gönderen pek çok arkadaşımız teşekkürlerini iletiyor ve sorular yöneltiyorlar.
Bize teşekkürlerini ileten arkadaşlara biz de teşekkür ediyoruz. Ancak bir hakkı teslim etmeden de geçemeyeceğiz. Bizce asıl teşekkürü hak eden, bu davayı herhangi bir avukata da başvurmadan sonuçlandıran  Sevda KAYGISIZ arkadaşımızdır. Konuyu bizden daha önce internet forumlarında gündeme taşıyan arkadaşlarımızdır. Davalar açan davaları bir düzeye getiren arkadaşlarımızdır. Onlara hepimiz şükran borçluyuz.
Örnek dilekçe yayınlamakta tereddüt etmekte ne kadar haklı olduğumuzu, bize gelen sorularla bir kez daha anladık.
Bir  daha tekrar ediyoruz, hukukçuların da görüşünü alarak hazırlamakta olduğumuz örnek dilekçeleri PERŞEMBE GÜNÜ akşamı yayınlayacağız.
Dün yayınladığımız dilekçe örneğini yalnızca dilekçelerini yazmakta acele eden arkadaşlara yol göstermesi için, gelen talepler üzerine kaleme aldık. Önerimiz, Perşembe günü yayınlanacak olan yıllara ve unvanlara göre hazırladığımız dilekçeleri de beklemenizdir.
SORULAR VE CEVAPLAR
Soruları cevaplamadan önce, bir şeyi özellikle rica ediyoruz. Sorularınızı iletmeden önce mutlaka bu konuda yazılmış yazıları dikkatlice okuyunuz. Daha önce çok net olarak ifade edilmiş olan konuları sormayınız.
Soru: Dilekçemi maaş nakil ilmühaberimi düzenleyen Türk Telekom birimine mi yoksa ikamet ettiğim ildeki Telekom birimine mi vereceğim.
Cevap:  Başvuru konusu, maaş nakil ilmühaberinin hatalı düzenlenmesi olduğu için, dilekçenizi maaş nakil ilmühaberini düzenleyen Telekom birimine vereceksiniz.
Soru: 40+40 ların örnek dilekçe başlığında muhatap İL TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ olarak belirtilmiş. Ancak bazı il Müdürlükleri kaldırılarak Bölge Müdürlüğüne dönüştü. Burada dilekçeyi nereye vereceğiz.
Cevap: Adı üzerinde, söz konusu örnek dilekçedir. Son görev yeri, Bölge Müdürlüklerinin kurulu bulunduğu İllerdeki lağvedilen İl Müdürlüğü olanlar, tabii ki dilekçelerini Bölge Müdürlüğüne verecekler. Genel Müdürlükten ayrılanlar Genel Müdürlüğe verecekler.
Soru: …… İl Müdürlüğünden ayrılmıştık. Dilekçelerimizi Genel Müdürlüğe faksladık, doğru mu yapmışız?
Cevap: Çok yanlış yapmışsınız. 1) Faksla dilekçe verilmez. 2)  Dilekçeyi Maaş Nakil İlmühaberinizi düzenleyen Türk Telekom birimine (İl Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü, Genel Müdürlük) vermeniz gerekirdi 3) Yol Haritası Başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi; Dilekçenizi iki nüsha olarak yazmanız, ikinci nüshasına evrak kayıt tarih ve numarasını ilgili memura yazdırıp imzalatmanız gerekirdi. Farklı bir ilde ikamet etmeniz halinde iadeli taahhütlü veya APS ile gönderebilirsiniz. Bu takdirde de, PTT’nin web sitesinden dilekçenizin ne zaman ve kime teslim edildiğini de takip etmenizi öneririz.
Soru: Türk Telekom’dan 2006 yılında ayrıldım. Davyı kazanırsam Maaşım yalnızca 40 TL mi artacak?
Cevap: Evet maaşınız yalnızca 40 TL artacak.
Soru: Tokat’tan Hayati GÖNÜLTAŞ arkadaşımız , hem bir uyarıda bulunmuş, hem de bu uyarısına paralel bir soru yöneltmiş: “Ben Tokat İl Telekomda iken Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne nakloldum.(1.4.2009)Bu yıl başında Telekoma dilekçe verdim ve ek ödemenin eklenmesi suretiyle maaş nakil ilmühaberini düzeltmelerini talep ettim.Olumsuz cevaba istinaden de İdare mahkemesine dava açtım.Mahkeme 6 ay sonra görevsizlik kararı verdi ve mahkemenin adli yargıda açılması gerektiğini söyledi.Ben ve yaklaşık 30 arkadaşıma aynı cevap verildi 3 kişi kadarını ise haklı buldu ve idari yargıda hükme bağladı.Şimdi biz Danıştay’a temyize gittik.Karar sebebi ise Anayasa uyuşmazlık mahkemesinin görevli yeri adli olarak karara bağlaması idi.Sevda hanımın kararı da var uyuşmazlık kararından sonra...Mahkemeler iyice arap saçı...Ben şunu söylemek ve uyarmak istedim.Eğer zaman aşımı endişesi yoksa(5 yıl)arkadaşların biraz beklemeleri ve ona göre adli mi idari mi belli olunca Telekom’a dilekçe vermeleri daha mı uygun olur.Yoksa Telekom dilekçesinden sonra 60+60 120 günde mahkeme açmak zorunda kalacaklar...Duyurularınızda bunları da dikkate alırsanız sevinirim...”
Cevap: Öncelikle, endişelerini bize ileterek uyaran Sayın Hayati GÖNÜLTAŞ’a teşekkür ederiz. Evet, Türk Telekom’un hisse devir tesliminden önceki  idari iş ve işlemlere İdari Yargının, hisse devir teslim tarihinden sonraki iş ve işlemlere adli yargının bakacağı konusunda bir Uyuşmazlık Mahkemesi kararı var. Ancak Uyuşmazlık Mahkemesinin bu kararından sonra, Danıştay’ın bu konuda iki kararı vardır. Sayın Sevda Kaygısız’ın kazandığı Danıştay 5. Dairesinin 22.06.2010 tarih ve E: 2010/88 K.2010/4718 sayılı kararında, söz konusu ek ödemelerin Türk Telekom personelinin nakil maaşının hesaplanmasında dikkate alınması gerektiği hükme bağlanmıştır.
Bu karardan daha önce, konuyu netliğe kavuşturan Danıştay 5. Dairesinin 2009/2933 Esas, 2009/4783 Karar No.lu kararı vardır. Danıştay’ın bu kararında  “Kamu kurumuna nakil hakkı bulunan personelden, hizmet sözleşmesi feshedilenlerin 4046 sayılı yasanın 22.maddesi uyarınca yeniden kamu personeli statüsüne girdiğinde kendine ödenecek ücretin hesaplanması görevinin idari nitelik taşıdığı, bu hesaplama konusunda T.Telekomünikasyon A.Ş’nin görevli kılındığı, anılan şirketin belirlediği atamaya esas ücrete göre personele atandığı kurumda ödenecek maaşın tespit edilecek olması dolayısıyla  T.Telekomünikasyon A.Ş. tarafından düzenlenen maaş nakil ilmühaberinin kamu görevlisi olan kişinin hukukunu etkilemesi, öte yandan davacının kamu kurumuna atanmasıyla kamu personeli statüsüne girmesi karşısında, kamu görevlisinin maaşının hatalı hesaplandığı iddiasına dayandırılan ve bu nedenle maaş nakil ilmühaberinin yeniden düzenlenmesi talebiyle yaptığı başvurunun…… görülmesi ve çözümlenmesi görevi idari yargıya aittir.” şeklinde bir açıklama getirerek, bu konuda açılacak davaların idari yargıda açılması gerektiği belirtilmiştir.
Dolayısı ile bu iki Danıştay kararı tereddütleri gidermiştir. Yani maaş nakil ilmühaberinin düzeltilmesi yolundaki davaların ilgili İdare Mahkemesine açılması gerekmektedir.
Geçmişe yönelik hak taleplerinin ise Uyuşmazlık Mahkemesi kararı gereğince adli yargıda açılması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda farklı düşünen hukukçular da var. Bu konudaki açıklamaları, hukukçularla yaptığımız görüşmeler bitince ayrıca yapacağız.
Soru: Telekomcular Derneği olarak sizler TÜRK Telekom Genel Müdürlüğüne 40 +40 ların ödenmesine ilişkin yazıyı zaten yazmıştınız bu yazının bir örneğini sayı tarih içerecek şekilde bizde Telekom’a dilekçe vermeden mahkemeye direk baş vurabiliriz. yoksa 60 gün bekleyeceğiz. zaten sizin yazınız bizim talebimizi içeriyor en azında 30 gün sonra dava açarız.
Cevap: Bir başvurunun dilekçe sayılabilmesi için, başvurunun hakkı ihlal olan kişi veya kanuni vekili tarafından yapılması gerekir. Dolayısıyla dilekçe vermeniz gerekir.
Uyarı ve Teşekkür : "40+40 Ücretlere Nasıl Yansıyacak" başlıklı  tabloda 2010 yılında Müdür ve Müdür Yardımcılarına ödenecek rakamda yaptığımız hatayı bize bildirerek hatamızı düzeltmemizi sağlayan; Sayın Ali Kutlay’a  ve Sayın Güngör Çalayan’a , dilekçemizdeki bir eksiklik konusunda dikkatimizi çeken Sayın Hüseyin Sezen’e teşekkürü borç biliriz. 
Bu Haber 13450 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!