CHP ve ÖZELLEŞTİRMECHP ve ÖZELLEŞTİRME

Tarih: 2010-10-24

CHP ÖZELLEŞTİRMEDE NEREDE DURUYOR?

Prof Dr Tayfun Özkaya.

CHP Genel Başkanı şöyle konuşmuş:
“Özelleştirmeye karşı katı, ideolojik tutumumuz yok. Ama kamu açısından stratejik alanların özelleştirilmesine karşıyız. Aslında zaten özelleştirilecek bir şey kalmadı. Karşı çıksak ne olacak, çıkmasak ne olacak?”
Ne yazık ki özelleştirilecek bir şey kalmadığını zannetmek çok büyük bir yanılgı. Özelleştirmecilerin ufukları sınır tanımıyor. Örneğin şimdi sıra şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde. Hazırlıklar ilerliyor. 2010 yılı özelleştirme programının başında, enerji kuruluşları ve şeker fabrikaları gelmekte idi. Kısacası şeker fabrikası işçileri önce 4-C’ye konulacak. Bu şekilde “merak etmeyin, işsiz kalmayacaksınız” denilecek. Asgari ücretten çok da fazla olmayan ücretlerini bir süre (belki bir yıl veya daha fazla) alacaklar. Sonra da “işyerleriniz kapandı, hadi bakalım sokağa” denilecek.  Bunu sağlamak için önce fabrikalar gruplar haline getirilecek. Hepsi birden özelleştirilmeyecek. O zaman o kadar işçi ile kim başa çıkabilir. Olay zamana yayılacak.
İşte yollar, köprüler konuşuluyor. THY, DDY, barajlar, sulama sistemleri, okullar, müzeler her şey sırası gelince öne sürülecek. Metro, otobüs işletmeleri ne güne duruyor. Bir süre önce evde yemek yapılması yasaklanıyor diye başlayan bir yazı yazmıştım. Özel yemek şirketleri boşluğu dolduracaktı. Şaka olduğunu ikinci paragrafta açıklamıştım. O kadar inandırıcı gelmiş ki, ikinci paragrafı okumadan birçok kişi telefonla beni bulmuşlardı. Doğru mu diye soruyorlardı. Çoğu kadın olan bu okuyucular ağlamaklı idiler. Demek ki bu bile çok inandırıcı ve olabilir geliyor insanlara. Neden olmasın diye özelleştirmecilere umarım ilham vermemişizdir.
Özelleştirilecek o kadar çok şey var ki. Şeker Fabrikaları özelleştirilirse birçoğu kapanacak. Bazı illerimizde bunlardan başka sanayi tesisi yok. Köylüsü, kamyoncusu, işçisi o kadar çok kişi bu fabrikalar sayesinde ekmek yiyor ki bunların kapatılması birçok Anadolu kentini hayalet haline getirecektir. Kapatılmaları kesindir çünkü Avrupa Birliği böyle istiyor. Daha doğrusu AB’nin şeker tekelleri ve bizdeki mısır şurubu şirketleri.
CHP tercihini yapmalıdır. Ya geniş halk kitleleri ya da çokbilmiş bir avuç neo-liberal aydın. Özelleştirme yolunda yarışacak çok parti var. Bu yarışta CHP’ye oy düşmez.  Parsayı onlar alır.
Okuyucularımıza Atilla İlhan gibi bir ev ödevi verelim. Hangi CHP milletvekili Tekel’in içki ve tütün özelleştirmelerinde alıcı olarak önemli roller oynamıştır?


 
Bu Haber 2123 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!