7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
YALIN İNTERNET KARMAŞASIYALIN İNTERNET KARMAŞASI

Tarih: 2010-10-30

YALIN İNTERNET KARMAŞASI.

26.10.2010 Tarihinde Yayınladığımız “YALIN İNTERNET 1 KASIM'DAN İTİBAREN GERÇEKLEŞECEK.” Haber başlığının hemen yanına bir soru işareti koyarak bu konudaki kuşkularımızı vurgulamıştık.Haber Büyük ölçüde Rekabet Kurumu’nun açıklamalarına dayanıyordu.
Dün BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) İnternet Sitesinde bir açıklama yayınlandı.Açıklama şöyle:
"Yalın DSL Konusunda Açıklama
Bazı basın ve yayın organlarında Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya atfen “Kurumumuzun Yalın DSL hizmetini mümkün kılacak Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi’ni 01 Kasım 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde onayladığı ...” ifade edilmekte olup konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.
İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS) son kullanıcılara sabit telefon aboneliği olmadan ADSL internet hizmeti sunmalarına imkân sağlayacak “Yalın DSL”ye ilişkin düzenleme çalışmaları Kurumumuzun 14.07.2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla tamamlanmıştır. Söz konusu Kurul Kararı Kurumumuzun internet sayfasında 28.07.2010 tarihi itibariyle yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Bahse konu Kurul Kararı çerçevesinde; toptan hizmet sağlayıcı olan Türk Telekom ile perakende hizmet sağlayıcı İSS’ler arasında Yalın DSL’ye ilişkin uygulanacak usul, esas ve ücretleri kapsayan ve kamuoyu görüşleri de alınarak Kurumumuz tarafından nihai hale getirilen “Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi” onaylanarak 28.07.2010 tarihi itibariyle yayımlanmıştır. Müteakiben, Yalın DSL hizmetini sunmak isteyen İSS’ler ile Türk Telekom arasında gerekli erişim sözleşmeleri imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir. Mevcut durum itibariyle Yalın DSL hizmetinin uygulamaya geçirilmesine yönelik gerekli tüm düzenleme ve işlemler Kurumumuzca tesis edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BTK’nın bu açıklaması üzerine, Rekabet Kurumu açıklamasını sitesinden kaldırdı.
Evet BTK Gerekli Mevzuatı oluşturdu. Ama vatandaş hâla bu hizmetten yararlanamıyor. 1 Kasım tarihini Yalnızca Rekabet Kurumu Değil, Ulaştırma Bakanı da telaffuz etti.
Kısacası Kafalar karıştı…
27.10.2010 tarihli Radikal Gazetesinde yer alan, konuya ilişkin haberde de; “Tüketici olarak dün Türk Telekom’a yaptığımız başvuru “Kampanyamız henüz başlamadı” sözleriyle reddedildi.” Deniyor.
Aynı haberde; “Uygulamaya karşı çıkan Türk Telekom’un kısa bir süre önce Maliye Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvurarak, ‘vergilendirmesi nasıl olacak?’ diye sorduğu öğrenildi. Yalın ADSL için uygulanması gereken Özel İletişim Vergisi (ÖİB) oranının yüzde 5’mi yoksa yüzde 15’mi olacağı konusunda açıklama bekleyen Türk Telekom’aise BTK’dan gelen yanıt ise yüzde 5’lik vergi uygulamasının devam edeceği oldu.” Açıklamasına da yer veriliyor.
Telefonsuz internetin İnternet Servis Sağlayıcılara Maliyeti  vergilerle birlikte 10TL civarında olacak. Bu durumda; Superonline, Smile ADSL, Turknet gibi internet servis sağlayıcılarının düşük fiyatlı internet sunabileceği tahmin ediliyor.

 

Bu Haber 2012 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!