DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
CEVAPSIZ SORULAR (2)CEVAPSIZ SORULAR (2)

Tarih: 2010-11-12

TAŞINMAZ SATIŞLARINDA CEVAPSIZ KALAN SORULAR.
MHP İzmir Milletvekili Sayın Şenol Bal, 10.08.2010 Tarihinde , Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Cevaplandırması isteğiyle bir dizi Yazılı Soru Önergesi vermişti. Bu Önergelerin ve verilen cevapların bir kısmını iki gün önce yayınlamıştık.
Dernek Olarak Türk Telekom’un Yaptığı Taşınmaz Satışları üzerinde çok durmuştuk.
Sayın Şenol Bal bu konuda da soru önergeleri vermiş. Sayın Bal’ın Türk Telekom’un Sattığı Taşınmazlara ilişkin sorularını ve O sorulara Ulaştırma Bakanının verdiği cevapları bilginize sunuyoruz.
 7/15761 SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVABI

Türk Telekom son günlerde kendi ismini kullanmadan  “SAHİBİNDEN SATILIK ARSA” gazete ilanları ile taşınmaz satmaktadır.
Türk Telekom özelleşmesi bir mülkiyet devri değildir. İşletme hakkı devridir. Devrinden 21 yıl sonra, eğer tekrar uzatılmazsa taşınmazları ile birlikte tüm teknik teçhizatlarıyla çalışır bir biçimde kamuya devredilecektir.
SORULAR:
1-Özelleşen Türk Telekom sözleşmenin hangi maddesi uyarınca söz konusu arsalar satışa çıkarılmaktadır.
2-Bu güne kadar arsa satışı gerçekleşmiş midir?  Satıldıysa kim almıştır? Arsaların ekspertizleri nasıl yapılmıştır?  Satıldıysa bu arsa satışlarından ne kadar gelir elde edilmiştir?
3-Türk Telekom’daki hazine temsilcileri ve denetçilerinin söz konusu taşınmazların satışına onayı var mıdır?  Var ise gerekçeleri nelerdir?

CEVAPLAR:
Telekomünikasyon Kurumu ile Türk Telekom A.Ş.arasında imzalanan İmtiyaz Sözleşmesinin, Sözleşmenin Süresinin Uzatılması veya Sona Ermesi başlıklı 38’inci maddesinde yer alan “ Bu Sözleşme süresinin bitiminde kendiliğinden sona erer. Ancak Türk Telekom, Sözleşme süresinin dolmasından en az 1 yıl önce Kuruma başvurup Sözleşmenin yenilenmesini talep edebilir. Bu talep kurum tarafından, Sözleşme süresinin bitiminden en geç 180 gün öncesine kadar yeni koşullar da dikkate alınmak suretiyle mevzuat ve Kurum düzenlemeleri çerçevesinde değerlendirilerek,  Sözleşmenin yenilenmesine karar verilebilir.

Sözleşmenin süresinin sona ermesi veya yenilenmemesi halinde, T ürk Telekom, sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı bütün fonksiyonları ile çalışır vaziyette ve bu teçhizatın kurulu bulunduğu, kendi kullanımında olan taşınmazları Kuruma veya Kurumun göstereceği kuruluşa bedelsiz olarak devreder” hükmü gereği imtiyaz sözleşmesinin süresinin sonunda veya fesih durumunda Türk Telekom, sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı bütün fonksiyonları ile çalışır vaziyette ve bu teçhizatın kurulu bulunduğu, kendi kullanımında olan taşınmazlarını Kuruma veya kurumun göstereceği kuruluşa devredecektir. Bu madde kapsamı dışındaki şirket malvarlığına ilişkin tasarruf konusunda imtiyaz sözleşmesinde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Türk Telekom özelleştirme tarihi olan 14.11.2005 ‘den bugüne kadar gayrimenkul satışından toplam 49 418 178 TL. gelir elde etmiş olup, buna mukabil gayrimenkul satış gelirinden 13 431 493 TL. fazla harcama yapılarak toplam 62 849 671 TL. lik bina ve arsa alımı gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca bu dönemde yine inşaat ve bakım harcaması olarak toplam 433 933 869 TL. harcama yapılmıştır.

Sonuç olarak toplam üzerinden bakıldığında bu dönemde 49 418 178 TL. lik gayrimenkul  satış gelirlerine karşılık toplam 434 554 693  TL. tutarında gayrimenkul alımı ile bakım onarım harcaması yapılarak, gayrimenkul satış gelir toplamından yaklaşık 8 kat daha fazla yatırım harcaması yapılmış olduğu görülmektedir.

CEVAPLARDA; SORUDA BULUNMAYAN İNŞAAT VE BAKIM HARCAMASI MİKTARLARI VB. BİLGİLERE YER VERİLİRKEN; TAŞINMAZLARI KİMİN ALDIĞI, EKSPERTİZ DEĞERİNİN NASIL YAPILDIĞI  KONULARI İLE “TÜRK TELEKOM’DAKİ HAZİNE TEMSİLCİLERİ VE DENETÇİLERİNİN SÖZ KONUSU TAŞINMAZLARIN SATIŞINA ONAYI VAR MIDIR?  VAR İSE GEREKÇELERİ NELERDİR?” SORULARI CEVAPLANDIRILMAMIŞTIR.
TÜRK TELEKOM YAKLAŞIK 434 MİLYON TL’LİK  İNŞAAT BAKIM HARCAMASI YAPMIŞ. OLABİLİR Mİ? NE DERSİNİZ?     
         


Bu Haber 2360 defa okunmuştur.
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!