YABANCIYA DESTEK,YERLİYE ZORLUKYABANCIYA DESTEK,YERLİYE ZORLUK

Tarih: 2010-11-12

YABANCIYA DESTEK,YERLİYE ZORLUK
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) tarafından yapılan bir açıklamada bu konuda şimdiye kadar alınmaya çalışılan önlemlerin yetersiz olduğu ve içerik barındırma hizmeti veren yerli firmalara haksızlık yapıldığı belirtildi. Ayrıca Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın “İnternet Servis Sağlayıcılarına sesleniyoruz, bilgilerini yurtdışında değil Türkiye’de saklasınlar” şeklindeki çağrısına, İnternet Servis Sağlayıcıları olarak veri merkezlerinin zaten yurt içinde bulunduğu hatırlatılarak cevap veren Telkoder, yerleşik işletmeci Türk Telekom’un, özellikle Hollanda, Almanya, İngiltere gibi ülkelerdeki veri merkezleri ile yapmış olduğu bedelsiz peering (arabağlantı) anlaşmaları bulunmasına karşın, yerli firmalarla bu anlaşmaları yapmadığına dikkat çekti. 
 Bunun yanı sıra ülkemizde ISS’lere Avrupa standartlarından 6-7 kat daha pahalı olan internet bant genişliği fiyatları uygulandığını da hatırlatan Telkoder bu nedenle, üyelerinin işletmekte olduğu veri merkezlerinin, Avrupa ülkelerindeki veri merkezleri ile rekabet edemediklerini bildirdi.
Telkoder, Ulaştırma Bakanı’nın “İçerik sağlayıcıların içeriklerinin %60’ını Türkiye’ye taşımalarını sağladık” açıklamasına rağmen Türk Telekom’dan aldıkları trafikte böyle bir artış veya yurt dışından aldıkları Türkçe içerikte böyle bir düşüş gözlemlemediklerini de açıkladı.
Telkoder, 29 Eylül tarihinde BTK tarafından onaylanan 545 sayılı ve yurtdışındaki içeriği Türkiye’ye çekmek için Türk Telekom tarafından başlatılacak kampanyada ise henüz denetim konularının yeterince açıklığa kavuşmadığını ve pratik olarak uygulamaya girmediğini de açıkladı. Telkoder, böyle bir kampanya duyurusu varken bu içeriğin nasıl ve ne zaman geri döndüğünü, hangi işletmecilere geri döndüğünü ve bu kampanyadan yararlanıp yararlanamayacakları sorularını da açıklamasına ekledi.
29 Eylül tarihinde BTK tarafından onaylanan tarife ile yurtdışından gelecek ve ücretsiz hizmet alacak olan rakipleri ile rekabet edebilmeleri için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Rekabet Kurumu tarafından önlem alınması istenirken Türk Telekom’un yeni satın aldığı Invitel firması aracılığıyla, ülkemizdeki en büyük bankalardan birinin trafiğini yurtiçi işletmecilere bağlamak yerine, Almanya-Macaristan üzerinden döndürdüğünü ve bu suretle yurt dışında barındırılan içeriğin ülkemize getirilmesi sürecinin tersine işlediği de ifade edildi.
Bu Haber 1223 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!