HAYVANCILIK KURBAN OLDUHAYVANCILIK KURBAN OLDU

Tarih: 2010-11-21

HAYVANCILIK KURBAN OLDU
Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer,  hayvancılık sektöründe gelinen noktayı değerlendirdi. Tuncer, Türkiye’de hayvancılık alanında pazarı düzenleyen kurumların özelleştirilmesi veya tasfiyesi ile sektörde uygulanan ithalat politikalarının hayvancılık sektörünü can çekişir duruma getirdiğini ifade etti. Hayvancılık konusunda ülkenin geldiği noktanın üretici, tüketici yarar ve çıkarları ile halk sağlığına olan etkileri konusunda kamuoyu duyarlılığını arttırdığına dikkat çeken Tuncer, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Türk hayvancılığının yok olacağı uyarısında bulundu.
Kurumlar bitti hayvancılık öldü
Bir insanın yeterli ve dengeli beslenebilmesi için günlük 75-80 gram proteine ihtiyacı olduğunu fakat Türkiye’de tahıl ağırlıklı beslenildiğini ifade eden Tuncer, Kişi başı yıllık kırmızı et tüketiminin ABD’de 95 kg, AB ülkelerinde 70 kg iken, Türkiye’de bu oranın sadece 6.5 kg olduğunun altını çizdi. Tuncer, bu durumun Türkiye’nin biyolojik ve düşünsel kapasitesini etkilediğini de söyledi. Özelleştirme politikalarının hayvancılığı bitme noktasına getirdiğine dikkat çeken Tuncer, “Hayvancılık alanında pazarı düzenleyen (Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu); uygun fiyattan kaliteli girdi sağlayan (Yem Sanayi); hayvancılıkta Ar-Ge üreten (Araştırma Enstitüleri ve tarım işletmeleri) kurumların tasfiyesi, özelleştirilmesi ya da işlevsizleştirilmesi, damızlık yetiştiriciliği, suni dölleme, aşılama gibi alanların büyük ölçüde yabancı tekellere bırakılarak üretici yararı yerine kar odaklı bir sürecin başlatılması, hayvancılık alanında verilen desteklerin nitelik ve niceliğindeki yetersizlikler, bu tabloyu yaratan ana nedenlerdir” diye konuştu.
Hayvan varlığı azaldı
Tuncer, 1980- 2009 arası ülke nüfusunun 44 milyondan 72 milyona çıktığı, toplam büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının ise 85 milyondan 38 milyona düştüğünü vurgulayarak, “1999 - 2001 döneminde başlatılan Dünya Bankası - IMF politikalarının aynen sürdürüldüğü 2000’li yıllar, tarımdaki gerilemenin hız kazandığı yıllar oldu. Bu neoliberal politikaların etkileri yanında 2007-2008 döneminde yaşanan kuraklık ve küçük üreticiliği hayvancılıktan dışlama anlayışı birleştiğinde, 2007 yılından itibaren hayvan stokundaki azalma hız kazandı; Türkiye kurban bayramında kesecek yeter hayvanı olmayan bir ülke durumuna düştü” şeklinde konuştu. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın Kurban Bayramı için hayvan stokunun yeterli olduğu açıklamalarına rağmen 721 bin küçükbaş hayvan ithal edildiğine dikkat çeken Tuncer, bayramda kesilen hayvanın yerine yenisi konmadığı takdirde krizin daha da derinleşeceği uyarısı yaptı.
 
İthal yeme 1 milyar dolar para akıtıldı
Milyonlarca ton yem ithalatının yapıldığını, toplam 4 milyon tona yakın yem ithalatı karşılığında 1 milyar doların üzerinde döviz ödendiğini belirten Tuncer, Türkiye’nin yem üretiminde dışa bağımlılıktan kurtarılmasını istedi. Tuncer, hayvancılık alanında maliyetlerin en önemli sorun olduğunu da belirterek, “Bulunduğumuz noktada gerekli tedbirler alınmaz ise, bu politikalar ülkemiz hayvancılığını bitme noktasına getirecektir” diye konuştu. YENİÇAĞ
Bu Haber 1399 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!