İSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEKİSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEK

Tarih: 2010-11-26

 İSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEYE GEREK YOK/
Kemalettin BULAMACI.

Fatih projesini duymuşsunuzdur. 570 bin dersliğe teknoloji cihazları getirecek milyar dolarlık proje. Bunun için İstanbul'u yeniden fethetmeye gerek yoktu.
''Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi''nin (FATİH Projesi) protokol imzaları atıldı.
Bu proje son beş yıldı Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan ikinci protokol. Birincisi tüm okullara internet bağlantısı sağlanmasına yönelikti.  5 yıl sonunda 40 bin okulun neredeyse tamamına internet bağlantısı sağlandı. Uydunet'in katkılarıyla.
Türk Telekom kırsal kesimdeki köylere internet bağlantısı götüremediği için Uydunet 5 binin üzerindeki köy okuluna interneti uydu aracılığı ile götürdü. Türk Telekom'un bu işi "teknik" olarak yapamayacağı, tüm okullara internet hizmeti götüremeyeceği ancak protokol imzalarından 3 yıl sonra anlaşıldı.
Şimdi de 570 bin okula projektör, akıllı tahta ve dizüstü bilgisayar alınacak. İhalelerle birilerinin cepleri dolacak. Piyasadan 900 Euro bedelle satın aldığınız bir akıllı tahta, devlet ihalesi yoluyla alındığı zaman fiyatı 1.500 Euro'ya kadar çıkıyor çünkü. Aynısı projeksiyon ve bilgisayar için de geçerli.
Nereden baksanız 2-3 milyar dolarlık proje. Projenin finansmanını Evrensel Hizmet Fonu karşılayacakmış. Hani son beş yılda telekom operatörlerinden kesilen paralarla 2 milyar dolar para toplanan ancak bunun 307 milyonu harcanabilen fondan. Paranın bir bölümü de ilgisiz yerlere gitti.
Bu projeninin de Evrensel Hizmet Fonu'nun "GERÇEK" kapsama alanı içinde olduğunu söylemek zor. Ancak yine de hayırlı bir amaç için harcanacak olması sevindirici.
Gelelim projenin kendisine.
Daha önce bilgisayar sınıfları oluşturulmuştu. O sınıflardaki bilgisayarlara ne oldu? Hepsi teknoloji çöpü oldu. Daha kullanılamadan eskidiler.
Şimdi de her sınıfa bir bilgisayar. Internet de var ama en az 12 derslikli okullarda 8 Mbit bağlantı hızının paylaşıldığını düşünürsek çevirmeli ağdan beter bağlantı hızına sahip bilgisayarlar olacak.
Ayrıca öğrencinin kendi elinde bir bilgisayar olmadan bu projenin ne kadar başarılı olacağı da tartışmalı.
Yıllar önce söylemiştim. Bilgisayar sınıfları kurulurken. Öğrencilerin her birine ucuz bir bilgisayar verseniz (MIT'nin geliştirdiği bilgisayardan bahsetmiştik o dönemde) ne akıllı tahtaya ihtiyacınız olur, ne projeksiyon cihazına.
Yani baştan yanlış fetih girişimi bu.
Cehaleti fethetmek istiyorsak, şekilsel değil işlevsel projelere odaklanmamız gerekir.

Bu Haber 1741 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!