DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEKİSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEK

Tarih: 2010-11-26

 İSTANBUL'U YENİDEN FETHETMEYE GEREK YOK/
Kemalettin BULAMACI.

Fatih projesini duymuşsunuzdur. 570 bin dersliğe teknoloji cihazları getirecek milyar dolarlık proje. Bunun için İstanbul'u yeniden fethetmeye gerek yoktu.
''Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi''nin (FATİH Projesi) protokol imzaları atıldı.
Bu proje son beş yıldı Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan ikinci protokol. Birincisi tüm okullara internet bağlantısı sağlanmasına yönelikti.  5 yıl sonunda 40 bin okulun neredeyse tamamına internet bağlantısı sağlandı. Uydunet'in katkılarıyla.
Türk Telekom kırsal kesimdeki köylere internet bağlantısı götüremediği için Uydunet 5 binin üzerindeki köy okuluna interneti uydu aracılığı ile götürdü. Türk Telekom'un bu işi "teknik" olarak yapamayacağı, tüm okullara internet hizmeti götüremeyeceği ancak protokol imzalarından 3 yıl sonra anlaşıldı.
Şimdi de 570 bin okula projektör, akıllı tahta ve dizüstü bilgisayar alınacak. İhalelerle birilerinin cepleri dolacak. Piyasadan 900 Euro bedelle satın aldığınız bir akıllı tahta, devlet ihalesi yoluyla alındığı zaman fiyatı 1.500 Euro'ya kadar çıkıyor çünkü. Aynısı projeksiyon ve bilgisayar için de geçerli.
Nereden baksanız 2-3 milyar dolarlık proje. Projenin finansmanını Evrensel Hizmet Fonu karşılayacakmış. Hani son beş yılda telekom operatörlerinden kesilen paralarla 2 milyar dolar para toplanan ancak bunun 307 milyonu harcanabilen fondan. Paranın bir bölümü de ilgisiz yerlere gitti.
Bu projeninin de Evrensel Hizmet Fonu'nun "GERÇEK" kapsama alanı içinde olduğunu söylemek zor. Ancak yine de hayırlı bir amaç için harcanacak olması sevindirici.
Gelelim projenin kendisine.
Daha önce bilgisayar sınıfları oluşturulmuştu. O sınıflardaki bilgisayarlara ne oldu? Hepsi teknoloji çöpü oldu. Daha kullanılamadan eskidiler.
Şimdi de her sınıfa bir bilgisayar. Internet de var ama en az 12 derslikli okullarda 8 Mbit bağlantı hızının paylaşıldığını düşünürsek çevirmeli ağdan beter bağlantı hızına sahip bilgisayarlar olacak.
Ayrıca öğrencinin kendi elinde bir bilgisayar olmadan bu projenin ne kadar başarılı olacağı da tartışmalı.
Yıllar önce söylemiştim. Bilgisayar sınıfları kurulurken. Öğrencilerin her birine ucuz bir bilgisayar verseniz (MIT'nin geliştirdiği bilgisayardan bahsetmiştik o dönemde) ne akıllı tahtaya ihtiyacınız olur, ne projeksiyon cihazına.
Yani baştan yanlış fetih girişimi bu.
Cehaleti fethetmek istiyorsak, şekilsel değil işlevsel projelere odaklanmamız gerekir.

Bu Haber 1554 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!