ÖZELLEŞTİRME AFFIÖZELLEŞTİRME AFFI

Tarih: 2010-12-02

ÖZELLEŞTİRME AFFI.
Hükümetin vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırmak amacıyla TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısına özelleştirme uygulamalarına yönelik hukuki sorumluluğu ortadan kaldıracak nitelikte bir düzenleme eklediği iddia edildi.
CHP’li Akif Hamzaçebi‘nin iddiasına göre, TÜPRAŞ ve Kuşadası Limanı gibi yargı tarafından usulsüz bulunarak iptal edilen özelleştirmelerden kaynaklı hukuki sorumluluklar, düzenlemeyle ortadan kalkacak. Maliye kökenli Hamzaçebi “tasarıyı kirlettiler” diyerek düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasını istedi.
İşte TBMM’ye sunulan madde
Hafta başında TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısı içerisinde yer alan 93. maddeyle, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında
Kanuna bir geçici madde eklenmesi öngörüldü.
Söz konusu geçici maddeyle, özelleştirme işlemleri tamamlanarak devir işlemleri sonuçlandırılan ve özelleştirme öncesine dönülmesi imkansız hale gelmiş kuruluşlar için yargıdan çıkmış olan iptal ve yürütmeyi durdurma kararları karşısında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından herhangi bir işlem yapılmaması ve  açılan davalardan da feragat edilmesini öngörülüyor. Tasarı yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.
Referandumda değişmişti
12 Eylül reformunda kabul edilen değişikliklerle Anayasa’nın “Yargı yolu” başlıklı 125. maddesinin 4. fıkrasının ilk cümlesi, “Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz” şeklinde değiştirildi. Bu değişikliğin, bundan sonraki özelleştirme uygulamalarında yargı denetiminden kaçınılması için çıkartıldığı iddia edildi.
Ne olacak?
Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın, hükümetin af paketine eklediği özelleştirmelerle ilgili süreçler şöyle:
Seydişehir Eti Alüminyum
Başbakan’ın Rizeli arkadaşı Mehmet Cengiz’e Haziran 2005’te peşin 290 milyon dolara verildi. Cengiz’e, Eti Alüminyum ile beraber Oymapınar santralının da verildiği ve bu santral için ayrıca bir bedel alınmadığı ortaya çıkınca Danıştay, satışı 2007’de iptal etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, bir soru önergesine verdiği cevapta, iade edilmeyen Eti Alüminyum’da, Oymapınar üzerinden kamunun 268 milyon lira zarar ettiğini açıkladı.
Seka Balıkesir
ÖİB, değer tespit raporuna göre, 51.2 milyon dolarlık piyasa değeri olan SEKA Balıkesir’i 1.1 milyon dolara Albayrak ailesine verdi. Bursa 2. İdare Mahkemesi satışı iptal etti, Danıştay da bu kararı “yerindedir” gerekçesiyle onadı.
Tüpraş’ın yüzde 14.76’sının satışı
ÖİB, Erdoğan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) kamuya açıklanmayan bir kararını dayanak alarak Tüpraş’ın yüzde 14.76’sını, kurumun tamamının özelleştirmeye çıkılmasından 6 ay önce, başka hiçbir aracı kuruluşa haber vermeden Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Menkul Değerler aracılığıyla, İsrailli işadamı Sami Ofer’e ait 6 fona, üstelik o günkü borsa değerinin yüzde 8 altında bir fiyata sattı. Danıştay işlemi iptal etti ve hisselerin geri alınmasını istedi. Altı ay sonra Tüpraş’ın kalan bölümünün özelleştirildiği fiyat üzerinden yapılan hesaplamada, kamunun 750 milyon dolar zarar ettiği hesaplandı.
Kuşadası Limanı
ÖİB’nin 2003 yılında yaptığı ihalede de İhale Komisyonu, “Liman’ın işletme hakkının en yüksek teklifi veren Limaş’a verilmesine, bu şirketin yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda ise ihalenin iptal edilmesine” karar verdi. İhaleyi bu şekliyle onaylaması gereken ÖYK, kararı değiştirerek ihalede ikinci sırada gelen ama komisyon kararında yer almayan, Sami Ofer-Mehmet Kutman ortaklığını sıralamaya soktu. Limaş ödemeyi yapmayınca, Liman Ofer-Kutman’a kaldı. Danıştay ihaleyi iptal etti.
Çeşme Limanı
2003 yılında Yılmaz Ulusoy’un başında bulunduğu gruba 30 yıllığına verilen limanın özelleştirmesi, Danıştay tarafından 2005’te “Rekabet Kurumu’nun görüşünün alınmamış olması” nedeniyle iptal edildi. Ancak Ulusoy Liman’ı geri vermedi.
Tasarının 93. maddesi ile Özelleştirme Yasası’na “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla özelleştirme işlemleri tamamlanarak devir işlemleri sonuçlandırılan ve devralan tarafından özelleştirme öncesi duruma dönülmesine imkân vermeyecek şekilde devredilen kuruluş için üretim amaçlı yatırım ve buna bağlı ticari, mali ve hukuki tasarruflarda bulunulmuş olanlara ilişkin; mahkemelerce verilen iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarıyla ilgili olarak idarece herhangi bir işlem tesis edilmez, bu konuda açılan davalardan feragat edilir” hükmü eklendi.
Tasarının Seydişehir Eti Alüminyum, SEKA Balıkesir, Çeşme Limanı, Kuşadası Limanı ve Tüpraş’ın yüzde 14.76’sının satışını kapsadığı öğrenildi. Tüpraş’ın yüzde 14.76’sının satışının, Özelleştirme Yasası gereği bir kuruluş satışı olarak tanımlandığı ve hisse satışı olmasına karşın 93. maddenin bu satışı da kapsadığı ifade edildi.
Kaynak: Cumhuriyet-Milliyet
 
Bu Haber 2633 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!