ORTAK KULLANIMORTAK KULLANIM

Tarih: 2010-12-02

TELEKOMÜNİKASYON TEÇHİZATININ ORTAK KULLANIMINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYINLANDI..
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca hazırlanan Ortak Yerleşim ve  Tesis Paylaşımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ Resmi
Gazete'nin  bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğle elektronik haberleşme sektöründe mevcut altyapılara erişimin ve  kaynakların etkin kullanımının sağlanması, sürdürülebilir rekabet ortamının  oluşturulması, yatırım ve hizmet maliyetlerinin asgari düzeye indirilmesi,  çevrenin korunması, kamu sağlığı ve güvenliği ile şehir ve bölge planlaması  gerekleri gözetilerek ilgili işletmecilere getirilecek ortak yerleşim ve tesis  paylaşımı yükümlülüklerinin ve bu yükümlülüklerin uygulanmasına ilişkin usul ve  esasların belirlenmesi amaçlanıyor.
Tebliğ, işletmecilerin ortak yerleşim ve tesis paylaşımına ilişkin hak ve  yükümlülükleriyle söz konusu hakların kullanılması ve yükümlülüklerin yerine  getirilmesinde uygulanacak usul ve esasları kapsıyor.
Tebliğin uygulanmasında etkin ve sürdürülebilir rekabet ortamının teşvik  edilmesi, elektronik haberleşme hizmeti sunumunda kullanılan, ortak yerleşim  yükümlüsüne ait bina, arazi ve tesisler ile tesis paylaşımı yükümlüsüne ait olan  ve/veya tesis paylaşımı yükümlüsünce işletilen boru, kanal, direk ve kuleler  dahil ilgili tesislerin, bu Tebliğ kapsamında değerlendirilmesi, ortak yerleşim  veya tesis paylaşımı ücretlerinin sunulan hizmetlere ilişkin maliyetleri mümkün  olduğunca yansıtması, yatırım ve işletim planlarının etkin olarak yürütülebilmesi  için taraflar arasında bilgi akışının hızlı ve kapsamlı şekilde  gerçekleştirilmesi, elektronik haberleşme hizmetleri arzı ile yeni yatırımların,  teknoloji gelişiminin ve üretiminin özendirilmesi ilkeleri esas alınıyor.
Kurum, bir işletmecinin ortak yerleşime izin vermemesinin veya aynı  sonucu doğuracak şekilde makul olmayan süre ve şartlar ileri sürmesinin, rekabet  ortamının oluşumunu engelleyeceğine veya ortaya çıkacak durumun son  kullanıcıların aleyhine olacağına karar vermesi durumunda söz konusu işletmeciye  ortak yerleşim sağlama yükümlülüğü getirebilecek.
Fiziksel ortak yerleşimin zaruri olmadığı, teknik imkansızlığın mevcut  olduğu veya kapasite yetersizliğinin bulunduğu ve kapasite artırım imkanının  olmadığı hususlarından birinin ortak yerleşim yükümlüsü tarafından objektif  kriterlerle kanıtlanması halinde Kurum, söz konusu olaya özgü olmak kaydıyla  fiziksel ortak yerleşim yükümlülüğünü kısmen veya tamamen kaldırabilecek. Bu  durumda Kurum, alternatif olarak ortak yerleşim yükümlüsüne birlikte ortak  yerleşim, sanal ortak yerleşim, uzaktan ortak yerleşim veya hüküm ve şartları söz  konusu duruma göre farklılaştırılmış bir ortak yerleşim yükümlülüğü  getirebilecek.
Ortak yerleşim talepleri müracaat sırasına göre, milli güvenlik ile kamu  düzeni gereklerine ve acil durum ihtiyaçlarına öncelik verilerek  değerlendirilecek. İşletmecinin ortak yerleşim başvurusunda asgari olarak, talep  edilen ortak yerleşim alanı, talebin maksadı ve ortak yerleşim talebine konu  sistem/cihazların özellikleri belirtilecek.
Tesislerini kamuya veya üçüncü şahıslara ait bir arazinin üzerine veya  altına yerleştirebilen veya bu tür arazileri kullanabilen veya kamulaştırma  müessesesinden yararlanabilen işletmeciler tesis paylaşımı yükümlüsü olacak.
Ortak yerleşim yükümlüsü bu Tebliğ kapsamında yer verilen ortak yerleşim  hizmetlerini maliyet esaslı olarak belirlenen tarifeler üzerinden sağlayacak.
Ortak yerleşim veya tesis paylaşımına konu alan ve tesislerin hırsızlık,  sabotaj, yangın gibi durumlara karşı korunması ve haberleşmenin aksamaması için  ortak yerleşim veya tesis paylaşımı yükümlüsü tarafından gerekli tedbirler  alınacak.
Tesis paylaşımı yükümlüleri, tesis paylaşımına konu olabilecek boş  tesislerinin azami yüzde 25'ini, bu Tebliğin yayımlanmasını müteakiben bir yıl  boyunca, kendi yatırım ve şebeke planları kapsamında kullanabilmek için  ayırabilecek.
Bu Haber 1972 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!