444’LÜ HATLAR 444’LÜ HATLAR

Tarih: 2010-12-12

 444’LÜ HATLAR HAKKINDA ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR.

10. Aralık Günü  Ajanslara 444’lü Hatlar ile ilgili iki haber düştü
Birincisi Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)’in 444 lü hatlar ile ilgili açıklamasıydı. 444’lü kolay iletişim hatlarının yaygın olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Daha önce şehir içi tarife üzerinden ücretlendirilen bu hatların artık 900’lü hatlardan farkı yok” diyerek tüketicilerin dikkatli olmasını istedi.

Açıklamada; Ağustos 2010 tarihinden bu yana hem Türk Telekom hem de GSM operatörlerinin faklı bir uygulama başlattığını ve haksız kazanç elde etmeye başlattıkları,444’lü numaraların başına alan kodu eklendiğinde şehir içi tarifeden, eklenmediğinde ise 900’lü hatlar gibi özel tarifeden ücretlendirildiği belirtildi.

Buna Türk Telekom hemen cevap verdi.  Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun ’’444’lü’’ hatlara ilişkin açıklamasındaki Türk Telekom ile ilgili yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, Türk Telekom’dan ’’444’’lü bir hat aranırken numaranın başına alan kodu konulması ya da konulmamasının fark etmediği, her iki şekildeki aramanın da şehir içi tarifeden fiyatlandırıldığı ifade edildi.

HANGİSİ DOĞRU

TÜDEF ve Türk Telekom’un açıklamaları üzerine, Türk Telekom’un Tarifelerini inceledik.

Türk Telekom’un “444”lü numaraları aramanın “Şehiriçi” tarifesinden yapıldığı yolundaki açıklaması tarifesine göre doğru. Ancak  Türk Telekom’un o kadar çok tarifesi var ki… Hangi Şehiriçi ? Dediğiniz zaman iş karışıyor.

444’lü hatlarla bir dakikalık görüşmeye  Şirket Hat abonesi  7,1 kuruş, Standart Hat abonesi 8,8 kuruş öderken, ev avantaj aboneleri tüm paketlerde  (100,200,300,600 ve sınırsız) 15 kuruş ödüyor. Üstelik Avantaj tarifelerinde 444’lü hatlara yönelik aramalar, tanınan ücretsiz arama süresinin de dışında. Yani her arama ücretlendiriliyor.

Avantajlı olmak için Ev Avantaj veya İş Avantaj tarifesini seçenler, 444’lü hatları  çok sayıda ararlarsa yüksek miktarda faturalarla karşılaşabilirler.

Türk Telekom’un tüm tarife paketlerinde 444’lü hatlara yönelik aramalar günün her saatinde ücretli. Bir başka ifadeyle 444’lü hatları arayanlar, aramayı  19.00-07.00 saatleri arasında da yapsalar ücret ödemek zorundalar.

TÜDEF’in ’’444’’lü bir hat aranırken numaranın başına alan kodu konulması önerisi muhtemelen medyada eksik yer aldı. Çünkü açıklamada, yalnızca Sabit Hatlardan yapılan aramaların mı, yoksa tüm aramaların  (GSM den yapılanlar da dahil) kastedildiği anlaşılmıyor.

Türk Telekom’un açıklamasına göre, 444’lü hatlara yönelik aramalar, başına  ister alan kodu getirilsin ister getirilmesin aynı fiyat. Ancak, eğer “ev avantaj” abonesiyseniz veya aramayı  19-07 saatleri arasında yapıyorsanız, 444’lü hatların başına alan kodu getirerek aramayı denemenizde fayda var. belki kârlı çıkabilirsiniz.

Ama siz siz olun, hazır kartlı GSM hatlarından, her yöne hatlar dışındaki GSM hatlarından yapacağınız aramalarda 444’lü numaranın önüne alan kodu getirmeyin, çok daha fazla  ödersiniz. Bazı GSM şirketlerindeki her yöne aboneleri  444’lü hatların başına alan kodu getirirse, görüşme süresi tanınan görüşme süresinden düşülebilir . İlave ücret gelmeyebilir.

Bu Haber 5129 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!