DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
444’LÜ HATLAR 444’LÜ HATLAR

Tarih: 2010-12-12

 444’LÜ HATLAR HAKKINDA ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR.

10. Aralık Günü  Ajanslara 444’lü Hatlar ile ilgili iki haber düştü
Birincisi Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)’in 444 lü hatlar ile ilgili açıklamasıydı. 444’lü kolay iletişim hatlarının yaygın olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Daha önce şehir içi tarife üzerinden ücretlendirilen bu hatların artık 900’lü hatlardan farkı yok” diyerek tüketicilerin dikkatli olmasını istedi.

Açıklamada; Ağustos 2010 tarihinden bu yana hem Türk Telekom hem de GSM operatörlerinin faklı bir uygulama başlattığını ve haksız kazanç elde etmeye başlattıkları,444’lü numaraların başına alan kodu eklendiğinde şehir içi tarifeden, eklenmediğinde ise 900’lü hatlar gibi özel tarifeden ücretlendirildiği belirtildi.

Buna Türk Telekom hemen cevap verdi.  Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun ’’444’lü’’ hatlara ilişkin açıklamasındaki Türk Telekom ile ilgili yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, Türk Telekom’dan ’’444’’lü bir hat aranırken numaranın başına alan kodu konulması ya da konulmamasının fark etmediği, her iki şekildeki aramanın da şehir içi tarifeden fiyatlandırıldığı ifade edildi.

HANGİSİ DOĞRU

TÜDEF ve Türk Telekom’un açıklamaları üzerine, Türk Telekom’un Tarifelerini inceledik.

Türk Telekom’un “444”lü numaraları aramanın “Şehiriçi” tarifesinden yapıldığı yolundaki açıklaması tarifesine göre doğru. Ancak  Türk Telekom’un o kadar çok tarifesi var ki… Hangi Şehiriçi ? Dediğiniz zaman iş karışıyor.

444’lü hatlarla bir dakikalık görüşmeye  Şirket Hat abonesi  7,1 kuruş, Standart Hat abonesi 8,8 kuruş öderken, ev avantaj aboneleri tüm paketlerde  (100,200,300,600 ve sınırsız) 15 kuruş ödüyor. Üstelik Avantaj tarifelerinde 444’lü hatlara yönelik aramalar, tanınan ücretsiz arama süresinin de dışında. Yani her arama ücretlendiriliyor.

Avantajlı olmak için Ev Avantaj veya İş Avantaj tarifesini seçenler, 444’lü hatları  çok sayıda ararlarsa yüksek miktarda faturalarla karşılaşabilirler.

Türk Telekom’un tüm tarife paketlerinde 444’lü hatlara yönelik aramalar günün her saatinde ücretli. Bir başka ifadeyle 444’lü hatları arayanlar, aramayı  19.00-07.00 saatleri arasında da yapsalar ücret ödemek zorundalar.

TÜDEF’in ’’444’’lü bir hat aranırken numaranın başına alan kodu konulması önerisi muhtemelen medyada eksik yer aldı. Çünkü açıklamada, yalnızca Sabit Hatlardan yapılan aramaların mı, yoksa tüm aramaların  (GSM den yapılanlar da dahil) kastedildiği anlaşılmıyor.

Türk Telekom’un açıklamasına göre, 444’lü hatlara yönelik aramalar, başına  ister alan kodu getirilsin ister getirilmesin aynı fiyat. Ancak, eğer “ev avantaj” abonesiyseniz veya aramayı  19-07 saatleri arasında yapıyorsanız, 444’lü hatların başına alan kodu getirerek aramayı denemenizde fayda var. belki kârlı çıkabilirsiniz.

Ama siz siz olun, hazır kartlı GSM hatlarından, her yöne hatlar dışındaki GSM hatlarından yapacağınız aramalarda 444’lü numaranın önüne alan kodu getirmeyin, çok daha fazla  ödersiniz. Bazı GSM şirketlerindeki her yöne aboneleri  444’lü hatların başına alan kodu getirirse, görüşme süresi tanınan görüşme süresinden düşülebilir . İlave ücret gelmeyebilir.

Bu Haber 4856 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!