BİR MÜHENDİSİN MEKTUBUBİR MÜHENDİSİN MEKTUBU

Tarih: 2010-12-13

BİR MÜHENDİSİN MEKTUBU.
İnternet sayfalarının çok okunan yazarlarından Sayın Mahiye Morgül,  Bir Mühendisten aldığı mektubu, köşesine taşıdı. Yazıyı aşağıda bilginize sunuyor ve yazısını yayınlamamıza izin veren Mahiye Hanıma teşekkürlerimizi sunuyoruz.
TÜRK BİLİM ADAMI OLMAK HEDEF OLMAKTIR
Mahiye MORGÜL
Bir bilim adamı niçin bildiklerini anlatırken adını saklama gereği duyar?  
İşte adı saklı aklın ulu ağabeyi bir Türk mühendisi. Yazdıkları hiç de yalan gibi gelmiyor. Aynen köşeme alıyorum: 
Ben Elektronik Yüksek Mühendisiyim. Mesleki geçmişim 26 yıl. Mesleğe başlarken ülkemde birçok elektronik üretim faaliyeti vardı, heyecanla Ar-Ge, üretim faaliyetlerinde çalışırdık. Şimdi ise, o sizin söz ettiğiniz üretim ve ihracat, benim profesyonel alanımdan uçtu gitti.  
Ben Telekom sektöründeyim. Mesleğe başlarken, Teletaş diye, teknoloji üreten bir Telekom üreticisi vardı. İzmit Gebze TUBİTAK ile PTT Arla Fabrikasının birleşimi ile oluşmuştu. Türk mühendisleri yönetiyordu. İran’a ürün değil, fabrika sattı! Orta Asya’da ciddi etkin olmaya başlamıştı. Ürünleri hâlâ Türk Telekom salonlarında çalışıyor… Sonra Alcatel’e peş – keş çektik. Alcatel gelir gelmez, ilk iş idealist yönetici kadrosunu işten attı (isimleri bende var). Ar-Ge’sini kapattı, binlerce mühendisi işten attı, kalanları da bir firmaya “outsource” etti. Fransa’daki modellerin Türkiye’de yalnız vidalarını sıkmak üzere. 
Netaş vardı sonra. Ortaklarının başında Nortel gelirdi ama Türk Telekom (PTT) ortaklığı vardı. Çok ciddi Ar-Ge yaparlardı. Sonra adım adım özelleştirdik, malum aynı son. Ar-Ge kapatıldı… Üretim paydos… Şimdilerde Nortel battığı için Netaş’da elden ele…  
Siemens’in, Kartal’da fabrikası vardı. Çok ciddi üretim yapardı, Ar-Ge var mıydı emin değilim. Şimdi yok. 
Ericsson, Türk Telekom’un bastırması ile Ankara’da fabrika kurdu. Yanlış anımsamıyorsam 200 civarında elemana ulaştı. Üretim yapmaya başladı ufaktan. Şimdi yok. Ericsson Ankara’da bir apartman dairesinde 5-10 kişi…  
Teletaş’tan çok sonra kurulmuş Huawei şu anda Ericsson’un ardında dünyanın 2. En büyük Telekom sistem ve çözüm üreticisi. Bilişim sektöründe de Cisco’yu tehdit etmeye başladı. Ne farkı var bizden? Söyleyeyim orada milli bir devlet ve milli bir iktidar var.
Şu anda Türkiye’de Telekom alanında tamamen ithal eder durumdayız. İhracat? “Hadi canım sende”.
Haa, operatörlerimizi özelleştirerek yabancılara sattık, buna ihracat diyorsanız, bilemiyorum. 
Türkiye’nin elinde şu anda hiç Telekom operatörü yok, biliyorsunuz değil mi? Bir araştırın isterseniz, Almanya, İngiltere, Fransa sattı mı operatörlerini?  
Bir süre önce Vestel, Manisa’da yerli diz üstü bilgisayar üretmeye kalkıştı. Söyleyeyim, tüm dünyaya giden diz üstü bilgisayarların ana omurgalarını (back bone) Çin ve Taiwan’da yerleşik 11 firma üretir. Bütün batılı markalar orada üretim yaptırırlar. Diz üstü bilgisayarda, masa üstünde olduğu gibi toplama yapamazsınız. Ana omurgayı alır, bir tek eksik olan CPU (merkezi işlemci), optik sürücüleri ekler markayı basar satarlar. Herkes böyle yapar. Vestel işte o ana omurgayı yapmaya kalkıştı. Yaptı da. Türk mühendis ve teknisyenleri; kasayı tasarladılar, ana kartı tasarlayıp ürettiler, ısı transferi en büyük teknolojik sorun ve eşiktir, onu aştılar ve Intel’den teknik ve kalite onayı aldılar. Sıkı durun ana omurgalardan, Yunanistan, Danimarka ve İspanya’ya sattılar. Muhteşem bir devrimdi. Cep telefonuna milyarlarca dolar veren Türkiye, dizüstü bilgisayara milyarlarca doları dışarı kaptırmayacaktı. İstatistikler gösteriyor ki, masa üstü hızla azalırken, dizüstü onu yakalıyor, kullanımda. Amaaa gelin görün ki, çok uluslu tekeller izin vermedi. Birçok hükümet geldi geçti, hepsi müthiş dedi ama hiç biri destek vermedi bu projeye. Kamuda satış da yılda milyonlarca satan HP, Dell gibi devlerle yarıştırıldı, en ufak sorunda ağır eleştirildi ve söküldü. Sonra ne mi oldu? Vestel bu kadar dayanabildi ve fabrikasını kapattı. Onca emek… Birikim… Umutlar… Çöpe gitti. 
İsterseniz bir de Aselsan’ın mobil telefon (bu cep telefonu lafını da biz Türkler uydurduk. Uyduran kişiyi de biliyorum ama şimdi pas geçeyim, söylemeyeyim.) projesinin akıbetini bir inceleyin. Ne oldu, Avrupa’da teknik olarak en yüksek değerlendirme notları alan 1919’a? Neden vazgeçtik, geçtiler, geçtirildiler?  
Sevgili arkadaşlarım bunlar benim kişisel olarak kendi gözlerimle gördüğüm ve yaşadıklarım. Hiçbiri kulaktan duyma değildir ve gazete haberlerine dayanmamaktadır. Bunların isteyene tek tek tarihlerini verebilirim, yaşayan canlı tanıkları ile tanıştırabilirim.  
Bu arada 1950’lerde bir avuç ODTÜ Makine ve Elektronik Mühendisliği hocası bilim adamının giriştiği güdümlü roket tasarlama ve üretme mücadelesini birinci ağzın iletisini bulunca sizlerle paylaşabilirim. Uğradıkları yerli yabancı baskılar, tehditler, engellemeler… Kim mi birinci ağız; Prof. Dr. Nuri Saryal. Bir dönem ODTÜ Rektörlüğü’de yaptı. Bize ait bir teknoloji var mı bu alanda. Yok. Verirler mi batılı müttefiklerimiz? İthalat…  
Unutmadan, tüm alanları motorları olan birkaç sektör vardır. İletişim, bankacılılık, savunma sanayi, oto …  
İletişim (Telekom)’u anlattım. 
Bankacılık, söze gerek var mı? Bir tek aslanlar gibi savaşan İş Bankası var. Ama nereye kadar?  
Unutmadan, Demirbank’ın yarısı için Cıngıllıoğlu HSBC ile 2 milyar USD civarında pazarlık yaparken ve sözleşme imzalamak üzereyken, alavare dalavere tamamı 250 milyon USD’a satıldı. Aslında daha sonra Cıngıllı mahkemede kazandı, Yargıtay’da onandı ama banka çoktaaaan HSBC’ye satılmıştı… 
Oto sanayi? Bir tek Türk markası var mı? Yoksa Avrupa markalarının taşeronu muyuz? Bir not. Çin’de bizim gibi başladı ama şimdi markasını üretiyor. Çok değil 2- 4 yıl sonra her tarafta Çin markaları dolaşacak. EUM’ı ömür verirse gene burada yazışırız. 
Ben kısaca 26 profesyonel yılım içinde Türkiye’de yaşadıklarımı özetledim. 
İmza: (Adı saklı bir mühendis)  
Ek: Ambalaj sanayinde çalışan kimyager damadım mısır nişastasından yeni bir ambalaj üretti, bu buluşundan kendisine yakında uluslararası bir ödül verilecek. Ödülü aldığında okurlarımla ayrıca paylaşacağım.  
Anadolu bilim fışkırıyor, düşmanlarımız bunu 3 bin yıldan beri bir türlü bitiremiyorlar. Ancak en son okulların içini boşaltarak bitirme yolunu deniyorlar. Bunu başarmalarına izin vermeyelim. 
 
Bu Haber 4172 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!