TELEKOM VE İSTİHDAMTELEKOM VE İSTİHDAM

Tarih: 2011-01-03

BİZ SÖYLEYİNCE TAZMİNAT DAVASI AÇIYORLAR
Bildiğiniz gibi,  Türk Telekom; derneğimizin hazırladığı “Türk Telekomun Özelleştirmesi-Bir Talanın Hikayesi” konulu  raporumuz nedeniyle derneğimiz hakkında Manevi Tazminat davası açtı. Raporun yayın ve dağıtımına da ihtiyati tedbir koydurdu.
Varsayalım ki tazminat davası baskısıyla biz sustuk. Ama bu konuları yalnız biz dile getirmiyoruz. Türk Telekom; "Türk Telekom'un Türk Adını Kullanması doğru değildir", "Türk Telekom'un Özelleştirmesi Kamunun Yükünü Artırmıştır.", "Türk Telekomun özelleştirmesi istihdamı olumsuz yönde etkilemiştir."....... v.s diyen her kişi ve kurum hakkında tazminat davası mı açacaktır?  Bakınız ekonomiservisi.com isimli ekonomi portalında bugün (03.01.2011) Türk Telekom ve İstihdam konusunda neler yazıldı:
“Türkiye'nin en stratejik ve en kârlı kamu kuruluşlarından Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi 2005 yılında blok satışı yöntemiyle 6 milyar 550 milyon dolara Lübnanlı Hariri Ailesi'ne devredildi.
Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirmesinin üzerinden 4.5 yıl geçti. Şirket bu süreç içerisinde büyük bir değişim yaşadı.
Ülke çapında yaygın bayii ağı ve hizmet sağlayıcıları ile sabit telefon, mobil iletişim ve internet hizmeti veren Türk Telekom, dışa açık, daha agresif ve tüketici ile daha samimi bir ilişki geliştirdi. Satış ve pazarlama da gösterilen başarı, düzenlenen kampanyalar ve uygun tarifelerle Türk Telekom müşterilerinin gönlünü kazanmayı bildi.
Ancak, şirketin yeni ortağı ve yeni yönetimi geçen sürede, müşterilerine gösterdiği samimiyeti çalışanlarından esirgedi. Açıklamalar ve rakamlar sözlerin tutulmadığını gösteriyor.
"HİÇ KİMSEYE İŞTEN ATMAYACACAĞIZ"
Lübnanlı Hariri ailesinin sahibi olduğu Oger Telecom'un Genel Müdürü Paul Doany, 7 Temmuz 2005'te Lübnan'da yayımlanan Daily Star Gazetesi'ne verdiği demeçte devir gerçekleştiğinde, Türk Telekom çalışanlarının sayısını azaltma gibi bir niyetlerinin olmadığını söyleyerek, "Bu büyüklükteki bir şirket için bu kadar çalışan insan sayısı, diğerlerine göre iyi bir rakam. Pakistan'da 4 milyon sabit ve mobil hat hizmeti veren şirkette 65 bin kişi çalışıyor'' dedi.
15 Kasım 2005 tarihinde ise bu defa Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türk basınını karşısına çıkan Paul Doany şirketin gelecek stratejilerini anlattı ve şunları söyledi: "Elimizde işten çıkarma planlarıyla gelmedik. Hiç kimseyi işten çıkartmayacağız." (16 Kasım 2005, Cumhuriyet)
ÇALIŞAN SAYISI YÜZDE 55 AZALDI
Paul Doany bunları söyledi ama yaşananlar çok farklı oldu... Verilen sözler tutulmadı, bakın şirketin istihdam politikaları nasıl şekillendi?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun
"Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü - 2010 Yılı 3. Çeyrek Temmuz-Ağustos-Eylül" adlı raporu bu konuda yeterince aydınlatıcı.
Rapora göre, AKP iktidara geldiğinde Türk Telekom'da 61 bin 219 kişi çalışıyordu. Hükümet, 2005 yılına kadar 9 bin 482 kişiyi işten çıkardı ve çalışan sayısı 51 bin 737'ye indi.
Şirketin yüzde 55'i özelleştirildikten ve yönetimde söz hakkı Hariri ailesinin sahip olduğu Oger Telekom'a geçtikten sonra istihdam kaybı daha da hızlandı.
2006'da çalışan sayısı 40 bin 647'ye düştü, 2007'de 37 bin'e, 2008'de 29 bin 769'a, 2009'da ise 27 bin 530'a geriledi. 2010 yılının Eylül ayında ise Telekom'da çalışan sayısı 25 bin 700 oldu.
Özetle, Türk Telekom'un özelleştirilmesinden sonra 26 bin 37 kişi işten çıkartıldı. Son 7 yılda ise Türk Telekom'da çalışanların sayısı yüzde 55 azaldı yani 35 bin 519 kişi işsiz kaldı.
ERDOĞAN, "ÇALIŞANLAR SOKAĞA ATILMAYACAK" DEMİŞTİ
Özelleştirme sonrasında yaşananlar gösteriyor ki Türk Telekom yetkilileri sadece kendilerini değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da yalanlamış oldu. Çünkü, Başbakan Erdoğan, Türk Telekom özelleştirmesinden önce şunları söylemişti: "Meydanları dolduranların ne istediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Türk Telekom çalışanları sokağa atılmayacak. Ancak bundan sonra yan gelip yatamayacaklar. Olay bu kadar basit." (3 Temmuz 2005, Sabah)
Rakamlar ve demeçler gösteriyor ki, Türk Telekom yönetimi hem kamuoyuna hem de Başbakan Erdoğan'a bir açıklama borçlu...”"

Bkz.
http://ekonomiservisi.com/index.php/pano/mansetler/4585-turk-telekomda-sozler-tutulmadi

Bu yazıdaki rakamlar doğru. Ancak verilerin yorumlanmasında hatalar var. Türk Telekomda çalışan sayısı azaldı. Ama azalma, ya emeklilik ya da başka kuruma nakil olarak gerçekleşti. Çalışanların işsiz kalması söz konusu değil. Şüphesiz, insanların bilgi birikimlerinin olmadığı alanlarda istihdam edilmesi, bankamatik memura dönüşmesi, istekleri ve planları dışında emekli olmak zorunda kalmaları çok acı. Ve bu acıyı, ancak yaşayanlar bilir. Ancak, Türk Telekomun istihdam rakamlarındaki azalmayı "işsiz kalmak" olarak nitelendirmek de çok abartılı bir anlatım.
Bu Haber 3157 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!