7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
 SERVET BİLGİ’Yİ ANDIK SERVET BİLGİ’Yİ ANDIK

Tarih: 2011-01-10

 SERVET BİLGİ’Yİ ANDIK.
Vefatının 11 yılında Servet Bilgi’yi çok kapsamlı bir biçimde anmayı düşündük…
Kocatepe’de Mevlit okutalım istedik. Daha sonra da bir konferans salonunda anma toplantısı…
Ancak; PTT’deki görevinden ayrılışının üzerinden  25 yıl geçmişti. O’nun ayrıldığı tarihte PTT’ye girenler emekliliği hak etmişti. O tarihten bu yana da bir anma toplantısı yapılmamıştı. Gerçi adı dilden dile gönülden gönüle yayılmıştı. Ama; Vefa’nın İstanbul’da bir semt sanıldığı , maddenin tanrılaştırıldığı günümüzde, bizim camiamızda da; vefasızlığın, dünü yok saymanın örneklerine sık sık rastlıyorduk .  Bu nedenle   Mevlit’e   katılım olur mu, büyük bir salonu doldurabilir miyiz diye endişe ettik. Bunlara maddi imkansızlıklar da eklenince, anma toplantısını 08.01.2010 günü saat 14.00 de dernek merkezinde yapmaya karar verdik.
Servet Bilgi Paşa’mızın yakın çalışma arkadaşları Sayın Mehmet Vehbi Köşker (Teknik İşler Dairesi Başkanı) ve Sayın Munir Çağavi’yi (Telgraf-Telefon Dairesi Başkanı)  aradık. Toplantıda konuşmacı olup olamayacaklarını sorduk.Her ikisinden de olumlu cevap alınca Toplantı yer ve zamanını Web Sitemizden ve Facebook grubumuzdan duyurduk.  Toplantıyı duyurduktan hemen sonra, Mehmet Vehbi Köşker’in kayınbiraderi kalp krizi geçirdiği için İzmir’e gitmek zorunda kaldı. Dönüp dönemeyeceği son ana kadar belli olmadı.
Toplantının Yapılacağı 08.01.2010 günü saat 13.00 den itibaren konuklar gelmeye başladı. Sayın Münir Çağavi her zamanki dakikliği ile 13.20’de Dernek Merkezindeydi. Biraz sonra Paşamızın oğlu Sayın Serhat Bilgi, Gelini ve İki torunu teşrif ettiler. Saat 13.50’de kapıdan Eski Ulaştırma Bakanlarımızdan Sayın Enis Öksüz girdi. Sayın Öksüz anma toplantısını Web sitemizden okumuş ve sağ olsunlar toplantıya katılmaya karar vermişler.
Dernek Başkanımız Zafer TEKBUDAK Toplantının açılış konuşmasında; Telekomcular Derneği’nin ilk kez 04.01.2010’da yayınladığı bir basın açıklamasıyla Rahmetli Servet Bilgi’yi andığını , bu yıl ilki yapılan anma toplantısının kurumsallaşarak her yıl devam edeceğini belirtti. Servet Bilgi’yi önemli kılan faktörlerin;Türkiye’de Telekomünikasyonda çağ atlatması, PTT’nin çehresini değiştirmesi yanında PTT Çalışanlarına değer vermesi ve onlara özgüven aşılaması olduğunu belirtti. Servet Bilgi’nin özgeçmişini okuyarak konuşmasını okuyan Zafer Tekbudak; Sayın Enis Öksüz toplantıdan web sitemiz aracılığı ile haberdar olmuşlar, burada bulunmayı vazife bilmişler, aramıza teşrif ettiler. Buna karşılık, davet ettiğimiz PTT Genel Müdürü ve Türk Telekom Genel Müdürü bırakın toplantıya katılmayı, telgraf çekme nezaketini dahi göstermediler diyerek bitirdi.

Zafer Tekbudak daha sonra konuşmasını yapmak üzere Munir Çağavi’yi davet etti. Munir Çağavi  Servet Bilgi’nin PTT’ye katkılarını ayrıntılı olarak aktardı. (Sayın Çağavi’nin ve diğer konukların konuşmalarının tam metni, konuşmaların bant çözümleri tamamlanınca yayınlanacaktır.) Sayın Çağavi’nin konuşmasından bazı cümleler; “ 1992’de PTT tarafından üst yöneticilere verilen bir şiltte, PTT’nin kurulduğu tarihten (1840) 1992 yılına kadar başarılan 30 büyük olay belirtilir, bunlardan 8’inin Servet Bilgi döneminde gerçekleşmiş olması bile Servet Bilgi’nin hizmetlerinin, katkılarının büyüklüğünü göstermeye yeter.” “Servet Bilgi PTT’de büyük bir dönüşüm gerçekleştirmiştir. Ama bu değişimi, hiçbir üst yöneticiyi değiştirmeden onların mantalitesini , memuriyet anlayışlarını değiştirerek gerçekleştirmiştir.”. “Servet BİLGİ’nin de Başbakan Bülent ULUSU’nun da asker kökenli olması işleri çoğu zaman kolaylaştırmıştır. Ama , PTT ‘ce yaptırılan Paşa’nın tüm ayrıntılarına varana kadar takip ettiği Genel Müdürlük binasına Başbakanlığın emir-komuta zincir altında el koyması onu son derece üzdü. Adeta kahroldu”

Münir Çağavi’nin konuşmasından sonra,  Servet Bilgi’nin, Teröristler tarafından katledilen PTT ve Türk Telekom Çalışanları ve ebediyete intikal eden PTT ve Türk Telekom mensupları için Kuran-ı Kerim okundu.

Daha sonra, Servet Bilgi’nin oğlu Serhat BİLGİ,

PTT Kütahya, Konya, Adana Eski Başmüdürü ve Türk Telekom İşletme Dairesi Eski Başkanı Osman AYVALI,

PTT Eski Genel Müdür Yardımcısı Murat ATAK,

PTT ve Türk Telekom Eski Başmüdürlerinden  Nevzat MACİT,

PTT Balıkesir ve Zonguldak Eski Başmüdürü ve İdari Ve Sağlık Sosyal İşler Dairesi Eski Başkanı Kayhan GÖKSU,

PTT ve Türk Telekom Muhasebe Dairesi eski Başkanı Adem ARSLAN

Servet Bilgi ile ilgili anılarını aktardılar.
Son olarak söz alan Enis Öksüz ilginç bir olay aktardı. “1986’da Ulaştırma Bakanı Veysel ATASOY’a danışman olmuştum. Bir gün ATASOY’a Servet BİLGİ’nin neden görevden alındığını sordum. O da; Bazıları alınmasını istediler. Sistem O’nu fazla Milli ve Fazla Dürüst buldu. Diye cevaplandırdı. Evet Arkadaşlar sistem “Fazla Milli” ile “Fazla Dürüst”ü kabul etmiyor. Ben de bunu bizzat yaşayarak gördüm.” Enis ÖKSÜZ ayrıca Sayın Servet BİLGİ’nin ismine dikkat çekti. “En büyük Servet “BİLGİ”dir. Merhum Paşamız da bu durumu ismi ile tescil ettirmiş.”

Daha sonra ikram ve gruplar halinde sohbetlerle toplantı 18.00’e kadar devam etti…

TOPLANTININ SES KAYITLARINI ÇÖZÜMLEDİKTEN SONRA YAYINLAYACAĞIZ.

 

 

 

Bu Haber 3957 defa okunmuştur.
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!