7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
2010 YILININ EN İYİLERİ2010 YILININ EN İYİLERİ

Tarih: 2011-01-12

2010 YILININ EN İYİLERİ.
Artıları ile eksileri ile 2010 yılını da geride bıraktık. Dernek olarak; Telekomünikasyon sektörünün 2010 yılını değerlendirdik. Sektörde ve sektörü ilgilendiren sahalarda çalışma yapanların; en başarılarını, en fedakarlarını, en üretkenlerini kısacası “EN İYİ”lerini belirlemeye çalıştık. Bu değerlendirmeyi yaparken objektif davrandığımızı düşünüyoruz. Ama kabul etmek gerekir ki, her değerlendirme biraz subjektiftir. İnsanoğlu, kişileri ve olayları bulunduğu konuma göre değerlendirir hep. Biz de, “SEKTÖRDE 2010’UN EN İYİLERİ”ni Türk Telekom’dan ayrılan/ayrılmak zorunda kalanların gözüyle değerlendirdik.
İşte değerlendirmemizin sonuçları (Alfabetik Sırayla);
2010 YILININ AMATÖR WEB SİTESİ:  BITDUNYASI.COM
2010 YILININ BİLİŞİM YAZARI: YURTSAN ATAKAN
2010 YILININ KİTABI:TELGRAFTAN İNTERNETE
2010 YILININ KÖŞE YAZARI: EMİN ÇÖLAŞAN,
2010 YILININ OLAYI : TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ
2010 YILININ OPERATÖRÜ: SUPERONLİNE
2010 YILININ PROFESYONEL WEB SİTESİ: TURK.INTERNET.COM
2010 YILININ SİVİL TOPLUM HAREKETİ: FİİLİ TEKELE SON
2010 YILININ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ: TELKODER
2010 YILININ SİYASET ADAMLARI: YILMAZ TANKUT VE OSMAN COŞKUNOĞLU
2010 YILININ SÜRELİ YAYINI: TELEPATİ
2010 YILININ TELEVİZYON PROGRAMI: TEKNO TREND
2010 YILININ TÜKETİCİ KÖŞESİ/SİTESİ: ŞİKAYETVAR.COM
2010 YILININ YÖNETİCİSİ: SERPİL TİMURAY
Gelecek yıllarda “TELEKOMCULAR DERNEĞİ ÖDÜLLERİ” ne dönüştürmeyi hedeflediğimiz, bu ilk değerlendirmemize ilişkin “değerlendirme raporu”nun özeti aşağıda bilginize sunulmuştur.
DEĞERLENDİRME RAPORU (ÖZET)
(Alfabetik Sırayla)
2010 YILININ AMATÖR WEB SİTESİ: bitdunyasi.com
Yaklaşık 2 yıl kadar önce, profesyonel olmak hedefi ile kurulan bitdunyasi.com isimli web sitesi, iki yılda sektörün en fazla izlenen internet sitelerinden birisi haline geldi. Haberleri seçimindeki özen, yorumlarındaki cesaret de takdire değer. Bitdunyasi.com şüphesiz sektörün en hızlı gelişen internet sitelerinden birisi. Biz bitdunyasi.com’un, 2011’de profesyonelleşmeye aday bir web sitesi olarak görüyoruz.
2010 YILININ BİLİŞİM YAZARI: YURTSAN ATAKAN
Memnuniyetle görüyoruz ki, artık her gazetede bir bilişim yazarı var. Bazıları yalnızca bilişim-telekomünikasyon yazıyor. Bazıları Bilişim/Ekonomi, Bazıları Bilişim/Teknoloji.
Mesela; Akşam’da Yurtsan Atakan, Birgün’de Haluk Geray, Habertürk’de;Güntay Şimşek, Selin Kunt, Zaman’da; Mehmet Sakin, Radikal’de; Serdar Kuzuloğlu, Milliyet’te Serhat Ayan, Sabah’ta ; Şeref Oğuz, Timur Sırt … Yeni Şafak’da; Melih Bayram Dede, Yeniçağ’da Remzi Özdemir aklımıza ilk gelenler. Ayrıca , dergilerde, haftalık gazetelerde, mahalli medyada bilişim üzerine kalem oynatan onlarca yazar.
Pekiyi Neden Yurtsan Atakan. Bildiğimiz kadarıyla Yurtsan Atakan, Türkiye’nin ilk “bilişim köşe yazarı”dır. Yani en kıdemlidir. “İnternette Türkçe kullanımı” ve “Bilgisayarda F klavye” konusundaki çalışmaları her türlü takdirin üstündedir.Bu konudaki yazılarını 2010 Yılında da sürdürdü. 2010 yılında İnternette Sansüre karşı en anlamlı yazıları da o kaleme aldı.
2010 YILININ KİTABI:TELGRAFTAN İNTERNETE
2010 Yılında yayınlanan kitaplardan, Alparslan GÜZELİŞ’in kaleme aldığı “Telgraftan İnternete” yi 2010 yılının kitabı olarak seçtik.
Kasım 2010 ayında EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) Yayınları arasında çıkan TELGRAFTAN-İNTERNETE 232 sayfa ve 1 hamur kağıda basılmış. Baskı çok özenli.. Çok anlaşılır bir dil kullanılmış. Üslup, sade ve akıcı… Tekrarlardan kaçınılmış… Belli ki çok uzun süre üzerinde çalışılmış.
Kitapta; Telekomünikasyon araçlarının tarihsel gelişimini, bu gelişim sürecinde kullanılan teçhizatı, bu konuda dünyadaki ilkleri, bulanlar ve gelişiminde katkısı olanları okuyucularına aktarılmış. Telekomünikasyonun Türkiye’deki gelişimi ve bu gelişime katkı verenler de anlatılmış kitapta…  Kitabın yazarı Alpaslan GÜZELİŞ; İTÜ Mezunu bir Elektrik Mühendisi… 1983’de İzmir Telefon Başmüdürlüğünde Santral Mühendisi olarak başladığı PTT(Türk Telekom)’deki Çalışma Hayatında, Başmühendislik Grup Başmühendisliği yaptıktan sonra İzmir İl Müdürlüğü’ne Santraller Müdürü olarak atanmış ve Türk Telekom özelleşince de 16.Kasım.2005 günü kendi isteği ile emekli olmuş…
2010 YILININ KÖŞE YAZARI: EMİN ÇÖLAŞAN,
Türk Telekom grubunun reklam gücü, çoğu gazeteyi ve çoğu köşe yazarını Türk Telekom’un yanlışları konusunda, haber yapmaktan ve yazı yazmaktan alıkoydu.
Emin Çölaşan , 2010 yılında Türk Telekom’un hatalarını rahatlıkla ortaya koyabilen köşe yazarı oldu.O’nun bu özelliği de , “2010’un Köşe Yazarı” olarak değerlendirmemize neden oldu.
Türk Telekom’un hatalarını dile getiren, Türk Telekom’dan ayrılanların sorunlarını gündeme taşıyan Sayın Yalçın BAYER’i, Sayın Emin PAZARCI’yı, Sayın Necati DOĞRU’yu ve kalbimizde ayrı bir yeri olan Mümtaz SOYSAL’ı anmazsak haksızlık etmiş oluruz.
2010 YILININ OLAYI : TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ
Tekel İşçilerinin Eylemi, yalnızca 2010’un değil son yılların en önemli eylemlerinden biriydi. Tekel özelleştikten sonra gerçekleşmesi, Tekel Memurlarının yeterli destek vermemesi gibi eksiklikleri olsa da, Türkiye’de özelleştirmeye karşı en güçlü karşı duruş olan “TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ” 2010 ile birlikte hatırlanacaktır.
2010 YILININ OPERATÖRÜ: SUPERONLİNE
Süperonline; fiber ağını yaygınlaştırması, sunduğu uygun internet tarifeleri, BTK ve Türk Telekom’un engellemelerine rağmen sabit telefonda da atılım yapması, ücretsiz verilen Müşteri Hizmetleri servisi gibi özellikleri ile 2010 yılının operatörü olarak değerlendirmeyi hak etti.
2010 YILININ PROFESYONEL WEB SİTESİ: turk.internet.com
 Sektörle ilgili yayın yapan, “haber-yorum sitesi” niteliğindeki internet sitelerini üçe ayırmak mümkün. Profesyonel siteler, Yarı Profesyonel Siteler ve Amatör Siteler.
Açıkça ifade etmek gerekirse, ülkemizde telekomünikasyon-bilişim alanında yayın yapan sitelerden izlenme sayısı, reklam geliri, etkinliği vb. kıstaslar dikkate alındığında “Profesyonel” olarak nitelendirilebilecek tek web sitesi var o da: turk.internet.com
Dolayısıyla bu dalın en iyisi tartışmasız o…
Bitmez bir enerjiye sahip Sayın Füsun Nebil’in yönetimindeki, turk.internet.com’a umarız 2011’de rakip çıkar…
2010 YILININ SİVİL TOPLUM HAREKETİ: FİİLİ TEKELE SON
2010 yılında başlatılan “Fiili Tekele Son” Kampanyası, operatörlerden, çalışanlara, teçhizat üreticilerinden tüketicilere kadar , toplumun çeşitli katmanlarından grupların katıldığı, İnternet Teknolojileri Derneği(İNETD), Linux Kullanıcılar Derneği (LKD), MOBİLSAD, MOBİSAD, Telekomcular Derneği, TELKODER, TUBİDER, Tüketici Halkları Derneği, Tüketiciler Birliği, Tüketiciler Derneği, Tüm İnternet Derneği (TİD), Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ‘nin destek verdiği bir sivil toplum hareketi.
Bu sivil Toplum Hareketinin başarıya ulaşınca; daha ucuz telefon ve internet erişimine sahip olunacak, Kullanıcılar ayrıca seçme özgürlüğüne kavuşacaktır.
2010 YILININ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ: TELKODER
Sektördeki sivil toplum örgütlerinin performansı açısından 2010 yılı olumlu geçti. Tüm sivil toplum örgütleri , olumlu etkinliklere imza attılar.
Ancak;
Sapanca Telekomünikasyon zirvesini gerçekleştirmesi,
BTK’nın kararlarına karşı çıkma medeni cesaretini göstermesi,
Dernek Başkanın Yusuf Ata Arıak’ı TOBB Telekomünikasyon Meclis Başkanlığına seçtirmesi,
2010 Yılının en başarılı sivil toplum hareketi olan “Fiili Tekele Son” kampanyasını başlatması ,
Nedenleriyle “TELKODER” 2010 Yılının Sivil Toplum Örgütü olarak değerlendirilmiştir.
2010 YILININ SİYASET ADAMLARI:YILMAZ TANKUT VE OSMAN COŞKUNOĞLU
2010 Yılında;TBMM’de sektörü doğrudan ilgilendiren her hangi bir yasa kabul edilmedi.Yine sektörü ve çalışanları doğrudan ilgilendiren bir KHK’ de yayınlanmadı.
Geçtiğimiz yıl, Telekomcular Derneği olarak 30’un üzerinde Milletvekili ile görüştük. “Türk Telekom’un özelleştirilmesi ve sonuçları”, “Türk Telekom’dan ayrılan personelin sorunlarını” konulu raporlarımızı takdim ettik. Başta üç partinin grup başkanvekilleri (Kemal Kılıçdaroğlu (Görüştüğümüz tarihte grup başkanvekili idi) , Oktay Vural, Ayşenur Bahçekapılı, Mehmet Şandır, Muharrem İnce) sorunlarımız üzerinde eğildiler. Keza Partilerin Genel Başkan Yardımcıları (Mehmet Ekici, Yılmaz Ateş, Hasan Macit) konuya büyük ilgi gösterdiler. Gerek TBMM Genel Kurulunda, gerekse komisyon toplantılarında   pek çok milletvekili sektörün sorunlarını (Oktay Vural, Osman Coşkunoğlu, Tacidar Seyhan ,Reha Denemeç) Türk Telekom’un özelleştirilmesindeki hataları ( Turan Çirkin, Mehmet Serdaroğlu, Atila Kart, Kamer Genç, Nevzat Korkmaz, Şevket Köse, Fatih Atay, Necati Özensoy,Turgut Dibek, Mustafa Kemal Cengiz) gündeme getirdiler. Onun üzerinde farklı milletvekili Başbakana ve Ulaştırma Bakanına Telekomünikasyon ve Türk Telekom konusunda çeşitli soru önergeleri yöneltti. İzmir Milletvekili Sayın Şenol Bal, Türk Telekom’un özelleştirme sürecini ve sonrasını aydınlatacak konuları 10’ un üzerinde farklı soru önergesi ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sordu. Bu soru önergeleri ile sorulan yaklaşık 40 sorudan çok azına cevap alabilse de Şenol Bal’ın soru önergeleri, telekomünikasyon konusuna ne kadar vakıf olunduğunu gösteriyordu.
TBMM üyelerinin bu çalışmaları kuşkusuz takdire değer olmakla birlikte, Türk Telekom’dan ayrılanların sorunlarıyla en fazla ilgilenen milletvekili şüphesiz Sayın Yılmaz TANKUT idi..
Sayın Yılmaz TANKUT;
 2010 yılında gündeminde Türk Telekom’la ilgili, sektörle ilgili bir konu bulunan tüm  oturumlarda söz aldı,
Sağlık Yardım Sandığı’nın kaynaklarının Türk Telekom’a usulsüz devredildiği konusunda TBMM’de bir konuşma yaptı, konuyu bir basın toplantısı ile kamuoyunun gündemine getirdi. Ayrıca ilgililer hakkında işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Türk Telekom çalışanların yaşadıkları sorunların araştırılarak tespit edilmesi ve çözümü amacıyla 21 MHP milletvekiliyle birlikte meclis araştırma komisyonu oluşturması için TBMM başkanlığına araştırma önergesi verdi.
Ve Osman Coşkunoğlu; 2010 yılında Telekomünikasyon veya Bilişimle ilgili olup da Sayın Coşkunoğlu’nun davet edilmediği bir organizasyon var mıdır? Bilmiyoruz. Sayın Coşkunoğlu, bu organizasyonlardan çok büyük bir bölümüne katılmıştır. Sektör profesyonelleri arasında; “Sektörün sorunlarını en iyi bilen, bu sorunları en çok gündeme taşıyan milletvekili kimdir?” diye bir anket yapılsa. Bu Anketin sonucu mutlaka Osman Coşkunoğlu olurdu.
Dolayısıyla Yılın Bir Diğer Siyaset Adamı da Osman COŞKUNOĞLU’dur.
2010 YILININ SÜRELİ YAYINI: TELEPATİ..
Sektörde çok sayıda süreli yayın organı arasından neden TELEPATİ’yi seçtik?
Öncelikle; çıktığından bu yana, bir sektör dergisi ne kadar bağımsız olabilirse o kadar bağımsız kalmayı başarabildiği için.
Sektör dergileri içinde “Bilişim Hukuku” kavramına gerekli önemi verdiği ve her sayı hukuki değerlendirmelere yer verdiği için.
Ve 2010 yılında aldığı ödüller nedeniyle… (Avrupa Gazeteciler Cemiyeti’nin “Yılın Teknoloji Dergisi” ödülü, Uluslararası İş Dergisi Editorial Office ve Uluslararası Ticaret Liderleri Kulübü’nün (Editorial Office-Trade Leaders’ Club) 38. ‘International Trophy for Quality New Millennium Award’ – 38. Uluslararası Kalite Mükemmellik ve Yeni Milenyum Ödülü))
Bu arada, PTT Meslek Okulu Mezunları Derneği’nin Maddi İmkansızlıklarına rağmen , yayın periyodu değişse de 1954’den bu yana sürekli yayınladığı POS-TEL ile Kurucusu, sahibi, başyazarı Sayın Erdoğan Tanrıöven’in vefatından sonra, hiç aksama olmadan, Eşi ve Kızı tarafından yayınlanmaya devam edilen TELEKOM DÜNYASI dergilerini de takdire değer bulduğumuzu belirtmek durumundayız.
2010 YILININ TELEVİZYON PROGRAMI: TEKNO TREND
Ülkemizde Telekomünikasyon ve Bilişim alanında onca gelişim olmasına karşılık, Televizyonlarda bilişim ve telekomünikasyon konulu televizyon programı yok denecek kadar az. 2000 yılından 2007 yılına kadar , ekranların en önemli  bilişim programı TRT 2’de yayınlanan Bilişim Rüzgarı programının yayınına 2009 yılında ara verilmesinden sonra, bu konuda Show Tv’de yayınlanan Tekno Trend rakipsiz kaldı.
Tekno Trend’in Teknoloji Danışmanlığını, Sunuculuğunu ve Yapımcılığını Dinçer Karaca yürütüyor. Kesintisiz 8 yıldır yayınlanması bile Tekno Trend’i, 2010 Yılının Bilişim/Teknoloji programı olarak belirlemek için yeterli bir neden.
2010 YILININ TÜKETİCİ KÖŞESİ/TÜKETİCİ SİTESİ: ŞİKAYETVAR.COM
Hemen hemen her gazetenin tüketici köşesi var. Tüketici köşelerinin editörleri var. Ama üzülerek görüyoruz ki, bu köşelerin yayın politikalarını reklam verenler belirliyor. Bir firma önemli bir reklam verense, o firmanın hataları hiçbir zaman tüketici köşelerine yansımıyor. Telekomonikasyon Sektörünün üç büyük grubu da, Türkiye’deki en büyük reklam verenler. Dolayısıyla, 2010 yılında, hiçbir tüketici köşesinde Telekomünikasyon tüketicilerinin talepleri istekleri yer almadı. Buna karşılık İnternet’teki sikayetvar.com sitesinde, tüketiciler yakınmalarını açıkça yazdılar. Bu sitede en fazla şikayet edilen kurumların başında telekomünikasyon ve GSM şirketleri yer aldı.
2010 YILININ YÖNETİCİSİ: SERPİL TİMURAY
Bir Tarafta ekonomik ve siyasi gücü ile Türk Telekom Grubu, Diğer tarafta GSM’in rakipsiz 1 numarası Turkcell ve onlara yetişmeye , onlarla rekabete çalışan, Uzanlar ve Telsim nedeni ile yıpranmış bir kurumsal kimlik. Serpil TİMURAY Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı görevine başladığında , toplumun “Vodafone” algısı, son derece bozuktu.
İşte Serpil TİMURAY göreve başladığından bu yana yaptığı olumlu çalışmalarla bu olumsuz imajı olumluya çevirdi. Yoğun reklam kampanyaları ve yaygınlaşan şebekesi ile Vodafone Türk Telekom ve Turkcell ile yarışa hazır bir konuma geldi. Bu gelişimde Serpil TİMURAY’ın önemli payı olduğunu düşündüğümüz için, O’nu 2010’un yönetici olarak değerlendirdik.
Bu Haber 2654 defa okunmuştur.
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!