DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
YENİ KANUN UFUKLAR AÇACAKYENİ KANUN UFUKLAR AÇACAK

Tarih: 2011-01-16

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU BİLİŞİMDE UFUKLAR AÇACAK.
Tüm Siyasi Partilerin Uzlaşmasıyla hızlı bir biçimde TBMM’de kabul edilen  Yeni Türk Ticaret Kanunu, Bilişim Sektörünün atılım yapmasına imkan sağlayacak yenilikler içeriyor.
İnternet sitesi olmayan şirketin sahibine hapis cezası
Uzun süredir yasalaşması beklenen yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), bilişim sektörü için yeni bir pazar yaratacak. Şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiren tasarının yasalaşmasıyla birlikte yaklaşık 1.5 milyon KOBİ de web sitesi için bilişim şirketlerinin kapısını çalacak. Yeni düzenlemeye göre, yasa çıktıktan sonra üç ay içerisinde internet sitesi kurmayan KOBİ yöneticilerine 6 aya varan hapis ve 300 günlük adli para cezası gelecek. Bu düzenlemenin bilişim sektörüne 300 milyon liralık katkı sağlaması bekleniyor.
 Yeni Ticaret Kanunu’nun 562. maddesinin 12. bendinde, “Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise, aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile ve aynı internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan da 3 aya kadar ve 100 güne kadar adli para cezası verilir” deniliyor. Yasaya göre şirketin sadece web sitesi kurması yetmiyor. Sitede yer alması gereken bir içerik eğer konulmamışsa bu da doğrudan kanuna aykırılık olarak sayılıyor.
Türkiye'deki 2,5 milyon küçük ve orta ölçekli şirketin (KOBİ) yüzde 75'inin web sitesi bulunmuyor. TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, "Bu nedenle web sitesini zorunlu hale getiren yeni Ticaret Kanunu, Türkiye bilişim sektörünün büyümesine ilk etapta yüzde 25 büyüme getirecek." denildi.
Kobiler üzerinde yapılan bir araştırmada;
KOBİ'lerin yüzde 75'inin web sitesinin olmadığı, Yüzde 59'unun kullandığı bir e-posta adresinin olmadığı, KOBİ'lerin yüzde 68'inin e-ticaret yapmayı planlamadıkları tespit edilmişti.
Yeni Ticaret Kanunu ile KOBİ’lerin kendilerine çeki düzen vermeleri gerekecek.
Ticari  hayatın ve KOBİ’lerin yaygın olduğu şehirlerde (İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Adana, Kayseri, Denizli, Çorum, Kahramanmaraş vb) ikamet eden, Web Sitesi tasarımından anlayan arkadaşlarımızın Ticaret Yasasının getirdiği bu imkanları değerlendirecek girişimlerde bulunmalarını bekliyoruz.

 
Bu Haber 2334 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!