YENİ KANUN UFUKLAR AÇACAKYENİ KANUN UFUKLAR AÇACAK

Tarih: 2011-01-16

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU BİLİŞİMDE UFUKLAR AÇACAK.
Tüm Siyasi Partilerin Uzlaşmasıyla hızlı bir biçimde TBMM’de kabul edilen  Yeni Türk Ticaret Kanunu, Bilişim Sektörünün atılım yapmasına imkan sağlayacak yenilikler içeriyor.
İnternet sitesi olmayan şirketin sahibine hapis cezası
Uzun süredir yasalaşması beklenen yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), bilişim sektörü için yeni bir pazar yaratacak. Şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiren tasarının yasalaşmasıyla birlikte yaklaşık 1.5 milyon KOBİ de web sitesi için bilişim şirketlerinin kapısını çalacak. Yeni düzenlemeye göre, yasa çıktıktan sonra üç ay içerisinde internet sitesi kurmayan KOBİ yöneticilerine 6 aya varan hapis ve 300 günlük adli para cezası gelecek. Bu düzenlemenin bilişim sektörüne 300 milyon liralık katkı sağlaması bekleniyor.
 Yeni Ticaret Kanunu’nun 562. maddesinin 12. bendinde, “Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise, aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile ve aynı internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan da 3 aya kadar ve 100 güne kadar adli para cezası verilir” deniliyor. Yasaya göre şirketin sadece web sitesi kurması yetmiyor. Sitede yer alması gereken bir içerik eğer konulmamışsa bu da doğrudan kanuna aykırılık olarak sayılıyor.
Türkiye'deki 2,5 milyon küçük ve orta ölçekli şirketin (KOBİ) yüzde 75'inin web sitesi bulunmuyor. TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, "Bu nedenle web sitesini zorunlu hale getiren yeni Ticaret Kanunu, Türkiye bilişim sektörünün büyümesine ilk etapta yüzde 25 büyüme getirecek." denildi.
Kobiler üzerinde yapılan bir araştırmada;
KOBİ'lerin yüzde 75'inin web sitesinin olmadığı, Yüzde 59'unun kullandığı bir e-posta adresinin olmadığı, KOBİ'lerin yüzde 68'inin e-ticaret yapmayı planlamadıkları tespit edilmişti.
Yeni Ticaret Kanunu ile KOBİ’lerin kendilerine çeki düzen vermeleri gerekecek.
Ticari  hayatın ve KOBİ’lerin yaygın olduğu şehirlerde (İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Adana, Kayseri, Denizli, Çorum, Kahramanmaraş vb) ikamet eden, Web Sitesi tasarımından anlayan arkadaşlarımızın Ticaret Yasasının getirdiği bu imkanları değerlendirecek girişimlerde bulunmalarını bekliyoruz.

 
Bu Haber 2545 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!