6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
BİR YILIN DEĞERLENDİRMESİBİR YILIN DEĞERLENDİRMESİ

Tarih: 2011-01-21

BİR YILIN DEĞERLENDİRMESİ.
Değerli arkadaşlarım;
Derneğimiz 2006 Yılı Nisan ayında kuruldu. Derneğimizin  kurucu başkanı Sn. Zafer Öztürk’tü. Daha sonra da Sayın  Muzaffer Ünver ve Sayın  Vedat Karaaslan derneğimizin başkanlığını yürüttüler 19.12.2009 tarihinde   yapılan genel kurul sonucunda şu andaki  Yönetim Kurulumuz bayrak nöbetini devraldı.
Yönetim Kurulu olarak, Dernek binamızın yerinin biraz sapa olması ve arkadaşlarımızın derneğe bu sebeple gelememesinin Dernek faaliyetlerini olumsuz yönde etkiliyeceğini gözeterek,derneğimizi daha merkezi bir yere taşıdık.(Necatibey Cad. Hasanbey Apt.12/3 Sıhhıye)Dernek binasının taşınmasının ardından büyük bir hızla çalışmalara başladık;
*Telekomcular Derneği Yönetimine geldikten sonra, kendimize, kısa, orta ve uzun vadeli hedefler koyduk. Bu hedeflerimizi de web sitemizde sizlere duyurduk.(TIKLAYINIZ)
Memnuniyetle görüyoruz ki, kısa vadeli hedeflerimizin hepsini gerçekleştirmişiz. Orta Vadeli hedeflerimizin de önemli bir bölümünü hayata geçirmişiz.Uzun vadeli hedefleri gerçekleştirme yolunda da önemli adımlar atmışız.
*Derneğimiz için 4-5 Logo çalışması yaptırdık. Sizlerin oylarıyla herkesin beğenisini kazanan Logomuzu belirledik.
*Günde 200-300 kişinin ziyaret ettiği web sitemizi, günde 3000-3500 kişinin ziyaret ettiği bilinen, tanınan bir siteye dönüştürdük.
*Türk Telekom’un özelleştirilmesini, öncesini ve sonrasını, özelleştirilme sonrası Türk Telekom’dan ayrılanların sorunlarını, göreve başladıkları kurumlarda yaşadıkları olumsuzlukları kamuoyuna duyurmaya çalıştık.
*TBMM’de grubu bulunan 3 büyük siyasi partinin Grup  Başkanvekilleri ile görüşerek, kurumdan ayrılanların yaşadığı olumsuzlukları Meclis kürsüsüne taşınmasını sağladık. Siyasi Partilerin Genel Başkan Yardımcıları ve bazı Milletvekilleri ile sık sık görüştük. Derneğimizi ziyarete gelen milletvekilleri oldu. Şu ana kadar görüştüğümüz sorunlarımız aktardığımız milletvekili sayısı 40’ı aştı. Camiamızın sorunlarını ve Türk Telekom’da yaşanan olumsuzlukları sürekli gündemde tutmaya çalıştık.
*Derneğimiz, Telekomünikasyon konusunda konuşma yapacak, Soru önergesi verecek milletvekillerinin, Telekomünikasyon sektörü hakkında yazı yazacak yazarların gazetecilerin , bilgi aldığı görüş sorduğu bir dernek haline dönüştü.
*Bugün, siyasi partileri, bürokratik Makamları, Sivil Toplum Örgütlerini randevu amacıyla aradığımızda, “Telekomcular Derneği de ne?” sorusuyla artık hiç muhatap olmuyoruz. Derneğimiz, siyasilerin, sektör yöneticilerinin ve bürokratların tanıdığı, bildiği takipettiği bir dernek haline geldi.
* Türk Telekom’dan ayrılan arkadaşlarımızın birbirlerinin nerede olduğunu öğrenmeleri için “KİM NEREDE” köşesi oluşturduk.
*Aidatını düzenli ödeyen üye sayısını bir yılda üç kat artırdık.
*Çeşitli Kamu kuruluşlarında ve Çeşitli illerdeki arkadaşlarımızı ziyaret etmeye çalıştık. Bu ziyaretleri gelecekte, daha kapsamlı hale getireceğiz. Hasret giderme günleri tertiplemeye başladık.
* Bu dönemde derneğimizin faaliyetleri çeşitli gazetelerde haber olarak yeraldı. Bazı köşe yazarları (Emin Çölaşan,(2 Yazı) Yalçın Bayer (3 Yazı), Necati Doğru, Melih Aşık) Derneğimizin etkinliklerini dile getirdiler.
*PTT’nin ve Türk Telekom’un değerlerini Kamu oyuna tanıtmaya çabaladık. İstiklal Savaşımızın kahraman Telgrafçısı  Manastırlı Hamdi ve ülkemizi Telekomünikasyonda çağ atlatan PTT Genel Müdürü Servet Bilgi için Basına açıklamaları yayınladık. Anma Toplantısı düzenledik.
*Sektörde 2010 yılını değerlendirerek “Telekomcular Derneği Ödülleri” nin temelini attık. Bu değerlendirmemiz medyada oldukça geniş yer buldu.
* Türk Telekom’dan ayrılan arkadaşlarımızın hukuki sorunlarını çözebilmek amacı ile önemli hukuk büroları ile görüşmelerde bulunduk.Türk Hukuk Enstitüsü başta olmak üzere bir çok hukukçu ile görüşülerek arkadaşlarımızın hukuki mücadelelerinde yol gösterici olmaya çalıştık.Bu süreçte, bir kısmı öğretim üyesi olmak üzere sanırız 40’ın üzerinde farklı Hukukçu ile görüştük. Arkadaşlarımızı, hukuki mücadele verirken yanlış yönlendirmelerden uzak tutmak için çaba sarfettik.Zaten çok sevdikleri kurumlarından ayrılarak manevi sıkıntı yaşayan arkadaşlarımızın, bir de yanlış davalar açarak maddi kayıba uğramalarını engellemeye   çalıştık.
*Yola çıkarken, “Meyve vermeye başladıkça taşlanacağımızı” biliyorduk.Nitekim öyle de oldu. Türk Telekom Yönetimi faaliyetlerimizden son derece rahatsız oldu. Yayınlarımızı yumuşatmamız, eleştirilerin dozunu azaltılması konusunda haberler gönderdi. Biz doğru bildiğimiz yoldan ayrılmayınca  “Türk Telekomun Özelleştirilmesi BİR TALAN’IN HİKAYESİ” konulu raporumuzun yayınına ihtiyati tedbir koydurttu. VE HAKKIMIZDA 50 BİN TL TUTARINDA Manevi Tazminat Davası açtılar. Tüm bunları bizi yıldırmak için yaptılar. Ama hiçbir güç bizi doğru bildiğimiz yolda gitmekten alıkoyamayacak.
Biz TÜRK TELEKOM’dan böyle bir davranış bekliyorduk, şaşırmadık.
*Bizi asıl üzen dost bildiklerimizin, haksız eleştirileri hatta hakaretleri…
Biz, şu anda nerede olursa olsun (Türk Telekom’da, Emekli, Başka Kamu Kuruluşunda)  2006’dan önce Türk Telekom’da çalışmış  olan, Üniter Yapıya bağlı herkesi, ama herkesi kardeşimiz olarak görüyoruz.
Kardeşlerimizin iyi niyetle yaptığı her eleştiriyi değerlendiriyoruz. Hatalarımız varsa düzeltmeye çalışıyoruz.Haklı olduğumuz halde eleştirildiğimiz konular varsa “kendimizi iyi anlatamamışız, bu konuda kendimizi daha iyi anlatmamız gerekir” diyoruz.
Bazen Yönetim Kurulu üyelerine şahsi kırgınlıklarını ileten arkadaşlara rastlıyoruz. Yöneticilik yapan herkes gibi bizim de yanlışlarımız eksikliklerimiz olmuştur.İnsan olan her yerde hata da vardır. Şu anda, geçmişi geri getirmek mümkün değil. Yapabileceğimiz tek şey özür dilemek.
Bazen eleştiriler “Telekomcular Derneği Türk Telekom Özelleştirilirken Neredeydi” gibi bilgisizlikten kaynaklanan eleştiriler olabiliyor. Oysa Derneğimiz 2006 Yılı Nisanında, yani Türk Telekom Özelleştikten sonra kurulmuştur.
Ama bazen eleştirlerin, iyi niyet kurallarını aştığını hatta art niyetli olduğunu görüyoruz. Bazılarının terbiye kurallarını da aşarak işi hakarete kadar vardırdığını görüyor, üzülüyoruz. Ama yine de , “Telekomcular birbirine düştü” diye düşmanları sevindirmemek için cevap vermiyoruz. Camiamızın bu tür terbiyesizliklere prim vermeyeceğine inanıyoruz.
Belirli yerlerden talimat alınarak yapılan art niyetli hakaretleri ise hiç dikkate almıyoruz. “İt ürür kervan yürür” demekle yetiniyoruz.
Biz derneğimize üye olsun veya olmasın; bizi sevsin veya sevmesin; 2006’dan önce Türk Telekom’da çalışmış  olan, Türk Devletinin bölünmez bütünlüğüne bağlı herkesi, ama herkesi kardeşimiz olarak görmeye, onların sorununu kendi sorunumuz bilmeye devam edeceğiz…
Eleştirilerinizle de, katılımlarınızla da güç kazanacağız….
Desteklerinizi esirgemeyeceğiniz umuduyla saygılar sunarım…
Zafer TEKBUDAK

Bu Haber 3115 defa okunmuştur.
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!