7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME  MAĞDUR EDİYORÖZELLEŞTİRME MAĞDUR EDİYOR

Tarih: 2011-01-23

HER ÖZELLEŞTİRME ÇALIŞANI MAĞDUR EDİYOR.

Özelleştirme uygulamalarında personelin sosyal ve özlük hakları pazarlık konusu dahi edilmemesi gerektiğini belirten Ekinci, "Her özelleştirme öncesinde personelin yaşadığı korkulu rüyalara son verilmesi için çalışanların sosyal ve özlük haklarını güvence altına alan yasal düzenlemeler yapılmalı, kurumlar arası farklı uygulamaları giderecek standart uygulamalar getirilmeli" dedi.

Bağımsız Enerji Sanayi Madencilik Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Bağımsız Enerji-Sen) Genel Başkanı Hanife Ekinci yaptığı açıklamada, enerji piyasasının dağıtım bölgelerinde yapılan özelleştirme uygulamaları, daha önce olduğu gibi çalışanlara kabus yaşatmaya devam ettiğini vurguladı. Ekinci, bu durumdan Enerji-Sen üyelerinin de mağdur olduğunu belirtti.

Menderes EDAŞ'ın faaliyette bulunduğu Aydın-Denizli-Muğla illeri ile Göksu EDAŞ'ın faaliyette bulunduğu Adıyaman Kahramanmaraş illerinden oluşan dağıtım bölgelerinin 3096 Sayılı Kanun kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından özel sektöre devredildiğini anımsatan Ekinci, "Özellikle Göksu EDAŞ ile ilgili yaklaşık 11 yıllık özelleştirmeye yönelik belirsizlik sürecinde, kamu çalışanlarının özlük haklarının koruma altında olup olmadığı kamuoyunda hep tartışılmış olup, bu konudaki 15 Ağustos 2008 tarihinde Aydem A.Ş.'ye devri yapılan Menderes EDAŞ'ın faaliyette bulunduğu dağıtım bölgesinde görevli kamu çalışanları (657 sayılı Kanun ve 399 sayılı KHK'ye tabi şirkete geçmeyen personel) ortada bırakılmıştır.

Bir gün önce devlet memuru konumunda olan personel, bir gün sonra adeta işsiz konumuna düşürülmüştür. Belirsizliğin devam ettiği bu dönemde söz konusu personele evinde ikamet ettirilerek, maaş ödemesi yapılmıştır. Çalışma azmi ve şevki kırılan Menderes EDAŞ'ta görevli bütün kamu çalışanlarına bundan sonra daha vahim olan 6 ay geçici görevle Diyarbakır ve diğer illere görevlendirmeler çıkarılmış ve çalışanlarımızın kurulu düzeni bozularak, aile yaşantıları zarar görmüştür" diye konuştu.  

"Sorumlu kuruluşların müdahale etmemesi mağduryeti artırıyor"

Personeli yaralayan bu uygulamalara sorumlu kuruluşların müdahale etmemesinin kamu görevlilerinin mağduriyetini daha da artırdığını belirten Ekinci, Menderes EDAŞ'ın özelleştirme kapsam ve programına yeniden alınması ile bu defa Menderes EDAŞ personelinin önce havuza daha sonra da Devlet Personel Başkanlığı'nca diğer kamu kuruluşlarına gönderildiğini kaydetti.  

"Aynı uygulamalar Göksü EDAŞ'ta yapılmak isteniyor"

Bundan önceki özelleştirmelerde personelin yaşadığı deneyimler ve mağduriyetler ortada iken, bu defa aynı uygulamaların Göksu EDAŞ'ın faaliyette bulunduğu Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinden oluşan dağıtım bölgesi çalışanlarına yapılmak istendiğini dile getiren Ekinci, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Özelleştirme uygulamaları çalışanları mağdur etme üzerine tesis edilmemelidir. Çalışanlarımızın özlük hakları, sosyal yaşantıları, aile bütünlüğü ve umutları dağıtılmamalıdır. Özelleştirme uygulamalarında personelin sosyal ve özlük hakları pazarlık konusu dahi edilmemeli, her özelleştirme öncesinde personelin yaşadığı korkulu rüyalara son verilmesi için çalışanların sosyal ve özlük haklarını güvence altına alan yasal düzenlemeler yapılmalı, kurumlar arası farklı uygulamaları giderecek standart uygulamalar getirilmelidir."

 

 
Bu Haber 2866 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!