DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
2B SATIŞINDA ASIL AMAÇ NE2B SATIŞINDA ASIL AMAÇ NE

Tarih: 2011-01-30

2B SATIŞINDA AMAÇ, ARAZİLERİ YANDAŞ BELEDİYELERE AKTARMAK.
Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, (OSB) Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıkladığı 2B tasarısına ilişkin "Bakan'ın "Önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz' açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır" açıklamasını yaptı. ANKARA (ANKA) - Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, (OSB) Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıkladığı 2B tasarısına ilişkin "Bakan'ın "Önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz' açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır" açıklamasını yaptı.
Or-Koop, Türkiye Ormancılar Derneği, TEMA, Çevre Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Kırsal Çevre ve Tarım Orkam-Sen'in oluşturduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, 2B arazileriyle ilgili bir açıklama yaptı. 31 Aralık 1981 tarihinden önce tam olarak orman niteliğini kaybettiği öne sürülerek orman rejimi dışına çıkarılıp, hazineye devredilen yerlerin "2B arazisi" olarak adlandırdığı anımsatılan açıklamada "Oysa orman; niteliğini kaybetmez ettirilir" denildi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun; 2B konusunda tasarının hazırlandığını ve Bakanlar Kurulu imzasına açılacağını açıkladığı kaydedilen açıklamada AKP iktidarının, "Çalışmalarımızı şeffaflık içinde yapacağız, STK'ların görüşlerine değer veriyoruz, birlikte çözüm bulacağız" söylemine karşın 2B konusunda ormancı meslek örgütlerine, orman köylülerinin kooperatif örgütüne, çevreci derneklere tasarının içeriği hakkında bilgi vermediği belirtildi.
İktidarın, 2B alanlarını satmayı ve sermaye için yeni olanaklar sağlamayı hedef aldıklarının anlaşıldığı ifade edilen açıklamada 1983 yılından beri 2B'nin çözümü amacıyla üç kez çıkarılan yasalar ve uygulamaların Anayasa Mahkemesince iptal edildiği anımsatıldı.
"Anayasa Mahkemesi Kararları hiçe sayılarak ve hukuk kuralları görmezden gelinerek 2B arazilerinin satışını öngören yasal düzenlemeler yapmak; tek kelimeyle hukuk tanımazlıktır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"İktidar 2B arazilerinin yalnızca yüzde 4.5'ini oluşturan yapılaşmış yerlerin fotoğrafını göstererek toplumu yanıltmaya çalışmaktadır. Gerçekte ise ormanları ve bu alanları; arsa, özelleştirme ve rant sağlama alanı olarak görmektedir. Bakanın önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır. Seçim öncesinde gizlilik içinde yürütülen bir tasarıyla 2B alanlarının satılmasını gündeme getirmek; ormanlarımızda onarılması güç zararlara yol açacaktır. Bu girişim 2B'cileri yeni 2B'ler yaratmak için özendirici olacaktır. İçeriğini bilmiyoruz ama yoksul orman köylüsünün ağzına bir parmak bal çalınıyormuş gibi gösterilecek bir oyun söz konusudur. Seçim dönemlerinde gündeme getirilen ormanlara yönelik yasal düzenlemeler; orman yangınlarının artmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle 2011 yılında orman yangınlarının artmasından endişe duyuyoruz. İktidarı uyarıyoruz: Ormanlar ve 2B'ler rant alanı değildir. Ormanlara ve çevreye duyarlı siyasi partileri, dernekleri, sendikaları ve tüm yurttaşlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz."

Bu Haber 1580 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!