Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
2B SATIŞINDA ASIL AMAÇ NE2B SATIŞINDA ASIL AMAÇ NE

Tarih: 2011-01-30

2B SATIŞINDA AMAÇ, ARAZİLERİ YANDAŞ BELEDİYELERE AKTARMAK.
Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, (OSB) Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıkladığı 2B tasarısına ilişkin "Bakan'ın "Önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz' açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır" açıklamasını yaptı. ANKARA (ANKA) - Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, (OSB) Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıkladığı 2B tasarısına ilişkin "Bakan'ın "Önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz' açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır" açıklamasını yaptı.
Or-Koop, Türkiye Ormancılar Derneği, TEMA, Çevre Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Kırsal Çevre ve Tarım Orkam-Sen'in oluşturduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği, 2B arazileriyle ilgili bir açıklama yaptı. 31 Aralık 1981 tarihinden önce tam olarak orman niteliğini kaybettiği öne sürülerek orman rejimi dışına çıkarılıp, hazineye devredilen yerlerin "2B arazisi" olarak adlandırdığı anımsatılan açıklamada "Oysa orman; niteliğini kaybetmez ettirilir" denildi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun; 2B konusunda tasarının hazırlandığını ve Bakanlar Kurulu imzasına açılacağını açıkladığı kaydedilen açıklamada AKP iktidarının, "Çalışmalarımızı şeffaflık içinde yapacağız, STK'ların görüşlerine değer veriyoruz, birlikte çözüm bulacağız" söylemine karşın 2B konusunda ormancı meslek örgütlerine, orman köylülerinin kooperatif örgütüne, çevreci derneklere tasarının içeriği hakkında bilgi vermediği belirtildi.
İktidarın, 2B alanlarını satmayı ve sermaye için yeni olanaklar sağlamayı hedef aldıklarının anlaşıldığı ifade edilen açıklamada 1983 yılından beri 2B'nin çözümü amacıyla üç kez çıkarılan yasalar ve uygulamaların Anayasa Mahkemesince iptal edildiği anımsatıldı.
"Anayasa Mahkemesi Kararları hiçe sayılarak ve hukuk kuralları görmezden gelinerek 2B arazilerinin satışını öngören yasal düzenlemeler yapmak; tek kelimeyle hukuk tanımazlıktır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"İktidar 2B arazilerinin yalnızca yüzde 4.5'ini oluşturan yapılaşmış yerlerin fotoğrafını göstererek toplumu yanıltmaya çalışmaktadır. Gerçekte ise ormanları ve bu alanları; arsa, özelleştirme ve rant sağlama alanı olarak görmektedir. Bakanın önceliği; İstanbul, İzmir, Muğla, Balıkesir, Mersin ve Antalya'daki 2B alanlarına veriyoruz açıklaması, niyeti net bir biçimde ortaya koymaktadır. Amaçları 2B sorununa çözüm bulmak değil, bu alanların rantını sermayeye ve yandaş belediyelere aktarmaktır. Seçim öncesinde gizlilik içinde yürütülen bir tasarıyla 2B alanlarının satılmasını gündeme getirmek; ormanlarımızda onarılması güç zararlara yol açacaktır. Bu girişim 2B'cileri yeni 2B'ler yaratmak için özendirici olacaktır. İçeriğini bilmiyoruz ama yoksul orman köylüsünün ağzına bir parmak bal çalınıyormuş gibi gösterilecek bir oyun söz konusudur. Seçim dönemlerinde gündeme getirilen ormanlara yönelik yasal düzenlemeler; orman yangınlarının artmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle 2011 yılında orman yangınlarının artmasından endişe duyuyoruz. İktidarı uyarıyoruz: Ormanlar ve 2B'ler rant alanı değildir. Ormanlara ve çevreye duyarlı siyasi partileri, dernekleri, sendikaları ve tüm yurttaşlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz."

Bu Haber 1668 defa okunmuştur.
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
E-DEVLETTE YAŞANAN SORUN ve NEDE
15 YILDA 60 MİLYAR DOLARLIK ÖZEL
PTT VOLEYBOLÜN SPONSORU OLDU
TURKCELL´İN İLETİŞİM DİREKTÖRÜ;
TURKCELL 3 MİLYON DOLARLIK EOROB
BAZI OYUNLAR İNTİHARA SÜRÜKLEYEB
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA 3840 KİŞİ
KORSAN TAHSİLAT MERKEZLERİNE DİK
İNTERNETTE EN ÇOK NE ARANDI?
SANAYİ BAKANLIĞINDA 59 GÖZALTI
3 GSM OPERATÖRÜNE SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM´UN ORTAĞI BAT
PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Biraz He
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!