PTT PERSONELİ BUNALDIPTT PERSONELİ BUNALDI

Tarih: 2011-01-30

PTT PERSONELİ BUNALDI.
Bağımsız Haber-Sendikası Temsilciler Kurulu, PTT personelinin iş yükünün gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, PTT personelinin yaşadığı sorunların PTT yönetimi tarafından masa yatırılmasını talep etti. Temsilciler Kurulu, PTT yönetiminin sorunlara kayıtsız kalması halinde çeşitli eylemlerin uygulamaya konulmasının kaçınılmaz olacağını vurguladı.
BASK ve Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Resul Akay'ın başkanlığında toplanan Bağımsız Haber-Sen İl Temsilcileri Ankara'da bir araya gelerek, PTT çalışanlarının sorunlarını masaya yatırdı. Toplantının ardından il temsilcileri yaptıkları açıklamada, son yıllarda PTT'de çalışan personelin yaş ortalamasının artmasına ve personel sayısının azalmasına rağmen iş yükünün her geçen gün arttığını ve artık dayanılamaz hale geldiğine dikkat çektiler. Açıklamada, 1840 yılından beri dev bir çınar gibi dimdik ayakta duran PTT işyerlerinde şuan itibariyle tam 174 farklı işlem yürütüldüğü belirtilerek, "Gönderilerin çeşitliliği, sürekli artan nüfus ve yeni oluşturulan cadde, sokak ve yerleşim yerleri nedeniyle artan iş yükü yanı sıra had safhaya ulaşan personel açığı yetmezmiş gibi, PTT'de verilen hizmetin bu denli çeşitli olması PTT personelini bunaltmış, adeta canından bezdirmiştir" denildi.
-"NE İŞ OLSA YAPARIM AĞABEY" DÖNEMİ-
PTT işyerlerinde başta kayıtlı, kayıtsız, acele ve tebligat gibi gönderiler olmak üzere kargo, her türlü kredi ve kredi kartı ödemesi, elektrik, su, telefon, internet, kablo TV, digiturk gibi fatura ödemeleri, doğalgaz yüklemeleri, tren bileti satışı, ferdi sigorta acenteliği, emekli maaşı ödemeleri, yabancı para işlemleri, havale, EFT gibi para transferleri, kablo TV, internet, digiturk abonelik işlemleri, SGK ödemeleri, e-devlet şifre işlemleri gibi tam 164 ayrı işlemin bir avuç personelle yürütüldüğü ifade edilen açıklamada; "Bu haliyle PTT "ne iş olsa yaparım ağabey' diyen vasıfsız adama benzemektedir" denildi.
-POSTA GÜVERCİNİ TALİH KUŞU OLACAK-

PTT işyerlerinin önünde seyyar Milli Piyango bayisi olduğu halde, son yıllarda PTT'de Milli Piyango bileti satılmaya başlandığı belirtilen açıklamada, "bu gidişata son verilmezse posta güvercini talih kuşu olacak" ifadesi kullanıldı. PTT'nin özelleştirme pazarındaki albenisini arttırmak adına personele ağır bir iş yükünün dayatıldığı belirtilen açıklamada; birilerinin, PTT yönetimine "egzoz muayenesinde iyi para var" "organik tarımda iyi para var" "kurbanlık hayvan da satalım, bu işlere de girelim" demesinden korktuklarını vurguladılar.
-SORUNLAR MASAYA YATIRILMALI-
Bir ticari işletmede bile bu denli hizmeti bir arada vermenin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada; PTT'nin birinci önceliğinin kamuya hizmet olduğu kaydedildi. Sunulan hizmetin çeşidinden ziyade hizmetin kalitesi ve müşteri memnuniyeti ön planda olması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Oysa PTT işyerlerinde çalışan bir gişe personelinin sabahtan akşama kadar kredi kartı ekranından çıkıp, doğalgaz satış ekranına girmekten, Havale-EFT ekranından çıkıp, e-devlet işlemleri, tren bileti işlemleri vs. ekranına girmekten çalışamaz hale geldiği ortadadır. Personel açığı, iş yoğunluğu, çalışma ortamının fiziki imkansızlıklarına birde geniş hizmet yelpazesi eklenmesiyle personelin bedensel ve ruhsal yorgunluğuna zaman zaman verdiği kasa açıkları da tuz-biber olmaktadır" denildi. Personelin posta hizmetlerinin dağıtımında zor şartlar altında çalıştığına vurgu yapılan Temsilciler Kurulu açıklamasında şu noktalara değindi:
"PTT dağıtıcısı yoğun kış günlerinin yaşandığı şu günlerde sabahın ilk saatlerinde sırtına aldığı kilolarca ağırlığındaki posta gönderilerini sokak sokak dolaşarak sırtındaki yükü gram gram hafifletmektedir. Erzurum'da görevli bir dağıtıcı ile Antalya'da görevli bir dağıtıcı aynı kışlık kıyafeti giymektedir. Hızlı nüfus artışı, çeşidi ve adedi artan gönderiler, emekli ve yaşlılık maaşı ödemeleri, ve artan hizmet çeşidi nedeniyle PTT dağıtıcıları sürekli olarak bir koşuşturmaca içerisinde çalışmakta, yıllık izinlerini dahi kullanamamaktadır. Oysa bu güne kadar kendisi de bir devlet memuru olmasına rağmen hiçbir zaman bir maliye görevlisi, bir polis memuru kadar itibar göremeyen ve bu durumdan da hiçbir zaman şikayet etmeyen postacı, getirdiği tebligatlar nedeniyle zaman zaman tartaklanmakta, zaman zaman askerdeki oğlundan, gurbetteki kızından mektup bekleyen bir anne ile duygulanmaktadır. Adına umut türküleri yakılan postacı için artık kahır türküleri yakılmaktadır."
Bağımsız Haber-Sen Temsilciler Kurulu PTT personelinin yaşadığı sorunların PTT yönetimi tarafından masaya yatırılmasını beklediklerini, PTT yönetiminin sorunlara kayıtsız kalması halinde çeşitli eylemlerin uygulamaya konulmasının kaçınılmaz olacağını ifade etti.

 

 
Bu Haber 3790 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!