"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
DEVLET BEYNİNİ YEDEKLİYORDEVLET BEYNİNİ YEDEKLİYOR

Tarih: 2011-02-07

DEVLET BEYNİNİ YEDEKLİYOR!

Nurullah AYDIN.

Kozmik oda, kozmik belge tartışmalarının yaşandığı Türkiye’de yeniden yapılanmaya paralel bilgiler de depolanmada yeni bir çalışma sürdürülüyor.

Ülkede; hiç olmayacak şekilde soğuk savaş dönemlerinde olduğu gibi yada totaliter ülkelerde olduğu gibi yandaş ve karşı kesim diye ikiye ayrılmasının getirdiği algı ile fişlenme ve bilgiyi saklama depolama, yedeklemede de yeni durum ortaya çıkarmış durumda!

Nasıl mı?

Bakın; Bilişim sistemleri kullanan kamu kurumlarının, doğal afet, sabotaj ve felaketlere karşı aldıkları en kritik önlem olan ikinci merkezde yedekleme giderek genişliyor.

Bilişim sistemlerini kullanan devlet kurumları olası felaketlere ve doğal afetlere karşı 'ikinci bir merkez'de yedekleme yoluna giderek bu sistemleri garanti altına alıyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yedeklediği bilişim sistemlerinin ardından, Adalet Bakanlığı'nın çok ödüllü Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) de, 'yedekleme' kervanına katılan son halka oldu.

Adalet Bakanlığı, UYAP'ın ana kumanda merkezinin kapılarını Akşam gazetesine açmıştı..  Gazete konuyu haberleştirirken kendilerine verilen bilgileri aktarmıştı.

Acil durum merkezi

Milyonlarca adli işlem ve yazışmanın tek tuşla takibini sağlayan, Türkiye'nin en gelişmiş elektronik sistemi UYAP, olası risklere karşı çifte güvenceye alınarak iki ayrı noktada yedeklendi.

Gizli bir noktada

Felaketlere karşı 'yedekleme' önlemi konusunda en büyük adımı Adalet Bakanlığı attı. Uluslararası birçok ödül kazanan UYAP sistemi, iki ayrı noktada birden yedeklendi ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen felaket senaryosu tatbikatından yüzünün akıyla çıktı.

Sistemin sahibi ve işletmecisi olan Adalet Bakanlığı, bir süredir yürüttüğü 'ana sistemin yedeklenmesi' çalışmalarını tamamladı ve UYAP için koruma kalkanları oluşturdu. Yedeklenen ana sistemin biri TÜRKSAT'ın Ankara Gölbaşı'ndaki tesislerinde, diğeri ise yerini sadece birkaç kişinin bildiği gizli bir noktada kuruldu.

Senaryo uygulandı

Bakanlık Bilgi İşlem Dairesi, doğal afet, yangın, sabotaj ve hacker saldırıları gibi riskleri dikkate alarak felaket senaryosunu uygulamaya koydu.

Riskin gerçekleştiği varsayımı ile UYAP'ın ana sistemini kapatan Bakanlık, TÜRKSAT'ın Gölbaşı tesislerinde kurulan yedeklenmiş sitemi devreye soktu. Felaket tatbikatı herhangi bir sıkıntı yaşanmadan tamamlandı ve UYAP'ın yedeklenmiş üniteleri sınavdan tam not aldı.

Türkiye genelinde bin 200 adli merkeze fiber kablolarla ve noktadan noktaya bağlantılarla ulaşan UYAP'ta bin 400'ün üzerinde personel çalışıyor.

Projesi 2008'de tamamlanan UYAP, adli kurum ve kuruluşların yanı sıra emniyet, tapu-kadastro, jandarma gibi 39 devlet kurumlarıyla bağlantılı.

Bu kurumlarla yapılan her türlü bilgi alışverişi ve yazışma da yine UYAP üzerinden gerçekleştiriliyor. Sistemden avukatlarla birlikte 40 bine yakın e-imza sahibi adli çalışan faydalanabiliyor. UYAP'ın devreye girmesiyle birlikte posta masrafı, kırtasiye gibi harcamaların asgariye indiğini iki yıllık tasarrufun 700 milyon Euro civarında olduğunu ifade ediliyor. 

Sisteme vatandaşlar da TC kimlik numaralarıyla kaydolabiliyor.

Kimlik numaralarını 'abone' yazarak 4060'a gönderen cep telefonu kullanıcıları, kendileri hakkında açılan davalar, duruşma tarihleri gibi dosya kapak bilgilerine mesaj başına bir TL karşılığında cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla ulaşabiliyor.

Evet: Günümüz ülkelerinde bu durum yok mu? Var elbet!

Özellikle ABD; Türkiye gibi stratejik bir ülkenin kesen kaymasıyla kendi kontrolünden çıkmasını önlemek için ileri teknolojiye dayalı yapıyı Türkiye’de yeniden kurarken, muhalif olanların devlet yönetme iradelerinin önüne kesecek önlemleri de bu vesile almış oluyor.

Bu Haber 1462 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!