7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TBMM TUTANAKLARINDANTBMM TUTANAKLARINDAN

Tarih: 2011-02-09

14/12/2010-31/01/2011 DÖNEMİ TBMM TUTANAKLARINDA TÜRK TELEKOM
 Zaman zaman TBMM Tutanaklarını tarayarak, sizlere TBMM’de Türk Telekomla ilgili olarak yapılan görüşmeleri aktarıyoruz. 14.Aralık. 2010 ile 31. Ocak.2011 tarihleri arasında TBMM’de Türk Telekomla ilgili söylenenlerin bir kısmı aşağıda bilginize sunulmuştur. Bu dönemde,  Aydın Milletvekili Fatih ATAY’ın yaptığı konuşma daha önce yayınlandığından, burada yeniden yer verilmemiştir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 23. Dönem 5. Yasama Yılı 32. Birleşim 14/Aralık /2010 Salı
S. NEVZAT KORKMAZ (Isparta)
Ya Sayıştay Kanunu görüşülürken son anda Genel Kurula getirdiğiniz önergeye ne demeli? Evet, geçici 5'inci madde rezaletinden bahsediyorum. Bu bile tek başına denetimden kaçtığınızın ispatı değil midir? Grup Başkan Vekilinizin de altında imzası olan önerge bakın ne diyor: "31/12/2018 tarihine kadar bu kanunun 4'üncü maddesinin (a) ve (b) bentlerinde sayılanlardan kamu payı yüzde 50'nin altında olup hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görenler Sayıştay denetimine tabi tutulamaz." Değerli milletvekilleri, tarihe takılıp kalmayın, 31/12/2018 tarihinin burada hiçbir önemi yok, sadece geçici madde formatına uydurmak için böyle afaki bir tarih konulmuş. Bu düzenleme günlük hayatımızı nasıl etkiliyor, son derece basit. Grup Başkan Vekiliniz Sayın Canikli Maliye kökenli bir kardeşimiz, bu işleri de iyi bilir. Kastedilen, Türk Telekom gibi büyük payın kamunun elinde olmadığı şirketler. Türk Telekom'u öldüm fiyatına yabancılara sattığınız yetmiyormuş gibi, hiç olmazsa ortaklık hakları dolayısıyla yapılacak sınırlı denetimi de kaldırıyor ve kaçırıyorsunuz ya da hesabı veremeyeceğinizi biliyor, şimdiden tedbirler, engeller üretiyorsunuz. Burada nasıl bir kamu menfaati var, nasıl bir millî hissiyatla hareket ediyorsunuz? Yani değerli AKP milletvekilleri, siz bu kürsüden milletin menfaatlerini mi, yoksa Öger'in menfaatlerini takip için mi yemin ettiniz? Belki birçoğunuz bu hadiseden haberi olmaksızın el kaldırıyor. Böyle bir vebalin altına sizi ve sizin iradenizi itenlerle yüzleşmeniz ve en azından bunun hesabını sormanız gerekmiyor mu?
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 23. Dönem 5. Yasama Yılı 39. Birleşim 22/Aralık /2010 Çarşamba
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK
Bakın, sık sık gündeme getiriliyor Türk Telekom. Diyorlar ki: "Türk Telekom gayrimenkulleri satıyor."
NECATİ ÖZENSOY (Bursa) - Evet.
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Şimdi, değerli arkadaşlar, bakın, 2005 yılından bu yana Türk Telekom'un sattığı bütün gayrimenkullerin değeri 49 milyon 418 bin 178 lira. Peki, Türk Telekom'un satın aldığı veya yatırım yaptığı gayrimenkullerin değeri ne kadar? Tam 674 milyon 534 bin 259 lira.
KAMER GENÇ (Tunceli) - Telekom'un gayrimenkulleri düşük gösterildi.
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Yani, bakın, Türk Telekom gayrimenkule 13 kat daha fazla yatırım yapmış, 13 kat; 13 kat değerli arkadaşlar, 13 kat. Dolayısıyla..
KAMER GENÇ (Tunceli) - Telekom kanuna aykırı olarak gayrimenkulleri satıyor.
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Değerli arkadaşlar, hiçbir kanuna aykırı değildir. Satılanlar…
KAMER GENÇ (Tunceli) - Hayır efendim, sözleşmeye aykırı…
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Kanuna aykırılık olsaydı müdahale ederdik. Hâlâ, bizim, orada yüzde 31 oranında payımız var. 10 Yönetim Kurulu üyesinin 4'ü kamudandır. Bir yanlışlık olsa müdahale edilirdi. Hepsi şartnameye uygundur, hepsi kanun ve kurallara uygundur.
KAMER GENÇ (Tunceli) - Her birisi 100 milyar lira maaş alıyor Sayın Bakan!
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Devlete nasıl güven sağlayacaksınız değerli arkadaşlar? Kuralını koyacaksın, özelleştirmeye çıkacaksın, 85'ten beri yapacaksın; ondan sonra, keyfine gelmediği zaman: "Bunu yapamazsın, şunu yapamazsın." Şartnamede ne varsa o yapılır.

NECATİ ÖZENSOY (Bursa) - Şartnamede "Satılamaz." kaydı var. Devir sözleşmesinde var.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 23. Dönem 5. Yasama Yılı 39. Birleşim 22/Aralık /2010 Çarşamba
ŞEVKET KÖSE (Adıyaman)

Sayın milletvekilleri, özelleştirme konusu ise AKP'nin övünerek anlattığı konulardan biridir. Sayın Bakan bu konuya da aynı biçimde değindi. Şöyle ki: Özelleştirme konusunda bir başarı örneği vermek istiyorum, tabii ki Hükûmet açısından. Kurumun adı Türk Telekom. Türk Telekom dünyanın 13'üncü büyük şebekesine sahipti. Yalnızca 2.500 adet gayrimenkulün değeri 10 milyar doların üzerindeydi, Yatırımları ve isim hakkıyla birlikte değeri 25 milyar doları buluyordu. Bazılarına göre Türk Telekom'un gerçek değeri 40 milyar dolardır, başka bir ifadeyle yüzde 55'inin değeri 22 milyar dolardır. Türk Telekom yeniden kurulmak istenirse tesis 200 milyar doları aşacak bir parayla ancak kurulabilir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 23. Dönem 5. Yasama Yılı 48. Birleşim 06/Ocak /2011 Perşembe

ATİLA KART (Konya)
Yabancı sermaye üretim getiriyorsa, yatırım getiriyorsa, istihdam getiriyorsa buyursun gelsin, her türlü teşviki verelim, ama sizin yaptığınız bu değil. Sizin yaptığınız, Türkiye'nin iletişiminin, güvenliğinin kuşatma altına alınmasıdır. Bunun bir başka anlamı yoktur. Daha doğrusu, bu konuda özellikle Telekom'la başlayan sürecin alt ayaklarını, yan ayaklarını bu tasarıyla oluşturuyoruz. Böylesine ağır bir sorumlulukla, ağır bir veballe karşı karşıya olduğunuzu bildirmek istiyorum, anlatmak istiyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 23. Dönem 5. Yasama Yılı 58. Birleşim 03/Şubat /2011 Perşembe

MUHARREM İNCE (Devamla) - Ama bak, ben burada bütçenin son günü bir konuşma yaptım. Ben bu akşam bir iddiada bulunmuyorum, bu akşam bir iddiada bulunsaydım şunu diyebilirdi Sayın Maliye Bakanı: "Ya, çok hazırlıksızım. Ben şu anda gümrüklere, ilgili yerlere ulaşamadım. Bu İngiliz viski şirketlerinin borcu meselesini sana yarın söylerim." deseydi anlardım. Ben, bütçe görüşmelerinin son günü, bu kürsüden, milletin kürsüsünden şöyle dedim: "İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolar borcu var mı, yok mu?" Defalarca sordum, Meclis tutanaklarına bakarsanız, bugün defalarca laf attım. İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolar borcu var mı? Sattığınız Telekom'un 500 milyon dolar borcu var mı? Buradan yararlanacak mı bunlar? Bunu merak ediyorum ben. Siz, insanların viski içmesiyle uğraşıyorsunuz da İngiliz viski şirketlerine neden 500 milyon dolarlık kıyak yapıyorsunuz? (CHP sıralarından alkışlar) Bunu anlatacaksınız bana. Yani Bakan çıkacak, diyecek ki Tony Blair Başbakana mektup yazdı mı? Bu viski şirketlerinin borcu için mektup yazdı mı? Bu düzenlemeden bunlar yararlanacak mı? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Maliye Bakanı burada, on kere söyledim, her kürsüye çıktığımda bir kez daha söyleyeceğim. Bunu merak ediyorum. Bunu öğrenmek istiyorum. Neden susuyorsunuz? (Vergi Affıyla ilgili yasanın görüşmeleri sırasında,Muharrem İnce bu yasadan en fazla Bir İngiliz Viski Şirketiyle , Türk Telekom’un yararlandığını ifade ettiği bölüm)

 
Bu Haber 2647 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!