NET KÂR 2.5 MİLYAR LİRANET KÂR 2.5 MİLYAR LİRA

Tarih: 2011-02-09

TÜRK TELEKOM’UN 2010 YILINDA KONSOLİDE NET KÂRI 2,5 MİLYAR LİRA.
Türk Telekom’un 2010 finansal sonuçlarına göre, grubun konsolide satış gelirleri, 2010 yılında, 2009 yılına göre yüzde 2.7 artarak 10.9 milyar liraya ulaştı. Satış gelirindeki büyümenin ana unsurlarını, yüzde 15.6 artışla 2 milyar 140 milyon liradan 2 milyar 473 milyon liraya çıkan ADSL ve yüzde 5.7 artışla 2 milyar 504 milyon liradan 2 milyar 646 milyon liraya çıkan mobil oluşturdu. Net faaliyet giderleri “arabağlantı ücretlerindeki azalış” ile yüzde 3.1 düşerek 6 milyar lira olarak gerçekleşti.
4.8 milyar lira
Türk Telekom’un Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), 2009’a kıyasla yüzde 11 artarak 4 milyar 835 milyon lira olarak ve yüzde 45 konsolide marjla gerçekleşti. Sabit hatta FAVÖK geçen yıla göre yüzde 5 arttı ve FAVÖK marjı yüzde 53’e ulaştı. Mobil faaliyetlerindeki FAVÖK geçen yıla göre 5 kat artarak 332 milyon liraya çıktı. Mobil FAVÖK marjı 2010’da yüzde 13 oldu. Toplam amortisman ve itfa tahakkuku, 2009’a kıyasla yüzde 2 düşerek 1 milyar 524 milyon liraya inerken, düşüşün ana sebebi sabit hat faaliyetlerindeki sabit varlıkların bir bölümünün tamamen itfa olması oldu. Grubun 2010 faaliyet kârı, “sabit ve mobil faaliyetlerindeki güçlü performans sayesinde” yüzde 18 artışla, 3 milyar 311 milyon lira olurken, faaliyet kârı marjı 2009’a kıyasla 400 baz puan artarak yüzde 31 oldu. Grubun 2010 yılı kârı, 2 milyar 451 milyon lira ve hisse başına 0.7002 kuruş olarak gerçekleşti.
Yatırımlara devam
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom Grubu’nun konsolide gelirlerinin yüzde 3 artarak yaklaşık 11 milyar liraya yükseldiğini ve FAVÖK marjının yüzde 45 olarak gerçekleştiğini belirtti. Türk Telekom Grubu’nun net kârının yüzde 32 artarak 2.5 milyar liraya yükseldiğini belirten Kanafani, şunları dile getirdi: “Türk Telekom Grubu sadece kendi alanında değil, sosyal sorumluluk projelerine ve ülke ekonomisine yaptığı yatırımlara da devam etti. Sabit ve mobil operasyonlarımız için geçen sene yaklaşık 1.7 milyar lira yatırım yaptık ve böylece Türk Telekom Grubu’nun 5 yılda yatırım miktarı 9 milyar liraya ulaştı. Yatırımlarımız altyapı, teknoloji ve daha da önemlisi insan kaynakları alanlarına odaklandı.”
Invitel atağı

Kanafani, geçen yıl Invitel International’ı bünyelerine kattıklarını, mevcut fiber şebekelerini uluslararası alana genişlettiklerini anımsatarak, Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye’nin önde gelen operatörleri ile çok önemli bir karasal fiber optik link anlaşması imzaladıklarını, JADI (Cidde, Amman, Şam, İstanbul) olarak adlandırılan bu yeni “Dijital İpek Yolu”nun, Orta Doğu ile Avrupa arasında Türkiye üzerinden güvenli bir veri bağlantısı sağlayacağını vurguladı. Kanafani, iki gelişmenin Türkiye’nin Orta Asya ve Orta Avrupa’ya uzanan bir telekomünikasyon merkezi olmasına katkıda bulunacağına inandıklarını ifade etti.
ADSL’de gelir arttı, Avea müşterisi büyüdü
HAKAN Kanafani, sabit internet tarafında bina ve saha dolabına kadar fiber yatırımlarına devam ettiklerini ve 3 milyon haneye ulaştıklarını bildirdi. 2010’da ADSL’de hat başına yıllık ortalama gelirlerinin yüzde 8, ADSL hat sayısının ise 500 bin arttığını belirten Kanafani, altyapılarını ve hizmet kalitelerini iyileştirerek ADSL kullanıcılarına daha yüksek kota ve hızlar sunmaya başladıklarını, buna ek olarak, VDSL2 teknolojisi ile 50 Mbps ve 100 Mbps hız paketleri sunduklarını ve ADSL2’de da hızlarını 16 Mbps’a çıkardıklarını kaydetti. Kanafani, şöyle devam etti: “Avea, faturalı müşteri sayısı geçen yıla oranla yüzde 10 artırarak, karma kullanıcı başına ortalama gelirlerini de yüzde 8 artırdı. Avea, Türkiye’nin Ar-Ge sertifikalı tek operatörü oldu ve mobil kişisel sağlık kiti ve yakın alan iletişimi (NFC) gibi yenilikçi teknoloji ürünleri geliştirdi. Avea, lider ağ çözümü sağlayıcıları ile yaklaşık değeri 600 milyon lira olan bir ağ iyileştirme ve genişletme programı da başlattı.”
Kaynak:HÜRRİYET

Bu Haber 1907 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!