7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İKİ ÖNEMLİ KONUŞMAİKİ ÖNEMLİ KONUŞMA

Tarih: 2011-02-13

OSMAN COŞKUNOĞLU’NUN İKİ ÖNEMLİ KONUŞMASI.
TBMM’nin Telekomünikasyon konularına en hakim milletvekillerinden birisi olan CHP Uşak Milletvekili Prof. Dr. Osman COŞKUNOĞLU , TBMM  11/Şubat /2011 Cuma günü gerçekleşen 64.  Birleşiminde, sektörle ilgili çok önemli iki konuşma yaptı. Bu konuşmaları bilginize sunuyoruz.
İLK KONUŞMA
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; görüşülmekte olan kanun tasarısının, "torba kanun" diye geçen kanun tasarısının 201'inci maddesi vermiş olduğumuz değişiklik önergesi üzerine konuşmak için huzurunuzdayım.
Bu 201'inci maddede bir ifade düzeltmesidir önergemiz. Fakat bu vesileyle 201'inci maddeye bakarsanız, söz konusu olan 3348 sayılı Kanun'un 13 üncü maddesi birinci fıkrası mülga (g) bendini bir okuyalım buradan: Bakanlık strateji ve politikalarını da dikkate almak sureti ile elektronik haberleşme sektöründe araştırma ve geliştirmeye yönelik faaliyetleri teşvik etmekten söz ediyor, eğitim de dahil olmak üzere. Hangi bakanlık strateji ve politikaları? Bu konuda, Telekom gibi önemli bir konuda Bakanlığımızın herhangi bir vizyon veya stratejisi, politikası olmadığını hepimiz biliyoruz. Gönül arzu ederdi ki konuyla ilgili bakanımız burada olsun ve bu noktada yapacağımız önerileri dikkate alsın.
Şimdi, hepimizin çok iyi bilmesi gereken bazı sıkıntılar yaşanıyor Telekom sektöründe, araştırma ve geliştirme gerektiren konular var. Bunlardan bir tanesi, hepimizi ilgilendiren güvenli İnternet konusudur. Bakın, 8-9 Şubat günleri dünyada Güvenli İnternet Günü olarak kutlandı, Türkiye'de herhangi bir faaliyet bu konuda yapılmadı. 8-9 Şubatta, Avrupa Birliğinin yaptığı bir açıklamaya göre, bütün dünyada altmış beş ülkede bu konunun önemi vurgulandı, Türkiye'de bu konuda hiçbir şey yapılmadı ve ARGE gerektiren konulardan en başta gelenlerden bir tanesi de budur, İnternet güvenirliliği. Hangi yönlerden? Ben bu önerilerimi burada yapayım:
Birincisi: Çocuklarımızı zararlı İnternet yayınlarından korumak istiyoruz, bunu hepiniz istiyorsunuz. Bunu nasıl başarırız? Sansür uygulayarak mı? Hayır. İnterneti şu anda dünyada en pahalı olan ülkelerden biriyiz. OECD ülkeleri içerisinde ikinci en pahalı ülkeyiz. İnterneti çok pahalı yaparak mı çocuklarımızı koruyacağız zararlı İnternet yayınlarından? Hayır. Bakın, bu konuda Avrupa Birliğinin aldığı çok güzel, ilginç, sivil toplum örgütlerine, devlet sansürüne değil sivil toplum örgütlerine ve toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmaları vardır. Bunlarla ilgili ARGE'ye dehşetle ihtiyacımız var.
İkincisi kişisel verilerle ilgili. 70 milyonun kişisel verileri çalındı bu ülkede, hem de bu konunun uzmanı olmayan insanlar tarafından. İnanın, böyle bir olay demokrasinin düzgün işlediği bir ülkede hükûmetin istifasını gerektirirdi, 70 milyonun kişisel verilerinin çalınması. Üstüne üstlük de 12 Eylül 2010'da referanduma sunulmuş olan Anayasa değişikliğinin bir maddesi de kişisel verileri korumakla ilgili. Öte yandan 1998'den beri kişisel verileri korumakla ilgili kanun tasarısı bekliyor. Yani referanduma kondu, yok…
Kurumsal saldırılara karşı güvenliği sağlamak, 25-28 Ocak arasında kurumsal saldırı tatbikatı yapıldı. Sonuçları net olarak açıklanmadı ama ben biliyorum, haberli bir şekilde yapılmış olmasına karşın -bu saldırılar otuz beş kuruma yapıldı- büyük çoğunluğunun sistemi çökmüştür. İşte hâl böyle iken, bu konularda yerli güvenlik araçlarının ARGE'sinin yapılması ve geliştirilmesi gerekli iken böyle bir program henüz ele alınmamıştır ama burada bunun ifadesi yapılıyor.
Bu maddeyi tartışırken bu önerilerimi de sizlerle paylaşmış oldum. Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar) 

 İKİNCİ KONUŞMA
Değerli milletvekilleri, görüşülmekte olan torba yasanın 204'üncü maddesinde bir düzenleme, bir zorunluluk gereği düzenleme öneriyoruz önergemizde.
Bu maddede 1998'de çıkarılmış olan ve Telekom sektörünün anayasası diyebileceğimiz, bizim de desteğimizle, birçok eksiğine rağmen desteğimizle ve çabamızla -ana muhalefet olarak- çıkarılmış olan Elektronik Haberleşme Kanunu'nun birçok iyileşme ihtiyacı olan maddesinden bir tanesini ele alıyor, 6'ncı maddenin (i) bendini ele alıyor. Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 6'ncı maddesinin (i) bendi de 5'inci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendine referans veriyor. Nedir bu? Bunu okuyorum: "Elektronik haberleşme sistemlerinin yerli tasarım ve üretimini, bu amaçla sektöre ilişkin araştırma, geliştirme, eğitim faaliyetlerini teşvik etmek."
Değerli arkadaşlar, bu konuda "Yerli cep telefonu üretelim." gibi önü arkası düşünülmemiş, hesabı kitabı yapılmamış, teknolojisinin altyapısı geliştirilmemiş birtakım parlak laflar ediliyor ARGE'yle ilgili fakat biliyor musunuz, burada eğitimden de söz ediyor bu sektörde, bir önceki maddede de eğitimden söz ediyordu. Türkiye'de, bilişim sektöründe, yabancı bir ülkeden gelen -ülkenin ismini söylemek istemiyorum, tahmin edebilirsiniz- 10 bin civarında yabancı mühendis, bilişimci istihdam ediliyor. *Neden? Dışarıdan geliyorlar, bunların bir kısmı da yasal değil -tahmin ediyorum, anladığım kadarıyla- bir kısmı bulunduğu ülkede maaşını alıyor, bir kısmı burada. Bir kere böyle bir ortam var. Üstelik TÜİK'in ilk kez geçen sene yapmış olduğu meslek kategorilerine göre işsizlik oranında bilgisayar konusunda eğitim görmüşlerin işsizlik oranı yüzde 20'lerde gezinirken böyle bir durum var ama buna bakanlık maalesef göz yumuyor, benim yazılı soru önergem bu konuda maalesef arzu edilen dikkati görmüyor.
Diğer bazı bilgileri ben sizinle paylaşmak istiyorum. Şimdi, ARGE'den bahsediyoruz. Biliyor musunuz, ARGE'ye birçok para yatırılıyor. Şimdi, burada da o parayla ARGE için, ARGE'yi teşvik için yapılacak harcamayla ilgili bir madde fakat amaç, ARGE'ye harcanacak parayı artırmak değil ki, o bir araç, onun sonucu olarak uluslararası rekabette -Türkiye şuradan şuraya gelmiş hiç önemli değil- nerede olduğumuzdur. Ben size bununla ilgili sadece birkaç rakam vereceğim. Bu kadar ARGE lafı ediliyor fakat rekabet gücümüz hâlâ -bu, Davos'taki Dünya Ekonomik Formu rakamları- bakın, 2009'da 133 ülke içerisinde 61'inci sıradaydık, 2010'da 139 ülke içerisinde 61'inci sıradayız, oralarda geziniyoruz. Çok önemli olan, İnternet alanındaki geniş bantta 57 ülke arasında 44'üncü sıradayız. Çok gerilerdeyiz ve bu gerilerden ileri gelmek için yapılan bir strateji, Para harcanabilir, ARGE'ye ayrılan para artırılabilir fakat uluslararası rekabette bunun sonuçlarını göremiyoruz. Bakın, önemli bir rakam daha vereyim size -rakam çok- bilimsel araştırma kurumlarının kalitesinde 31'inci sıradaydık evvelki sene, geçen sene 70'inci sıraya düştük. Bunun bu kadar düşüşünü ben de biraz yadırgadım, yani kırk basamak birden düşüşü yadırgadım ama bir düşüş. Elimdeki birçok rakam gösteriyor ki ARGE konusunda sadece para harcamak değil bu düzgün bir stratejiyle planlı bir stratejiyle ve bir hedefe yönelik yapılmazsa başarılı olamaz. Dolayısıyla, ARGE'ye sadece para harcıyoruz diye övünmekle olmuyor, itiraf oluyor. Para harcıyoruz ama sonuçta uluslararası rekabette geri kalıyoruz diye bir durum ortaya çıkıyor. Bunu bilmenizde yarar var.
Hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım.
*Kastedilen ülke ÇİN

 
Bu Haber 1890 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!