İKTİDAR OGER’E GÖZ YUMUYORİKTİDAR OGER’E GÖZ YUMUYOR

Tarih: 2011-02-21


Derneğimiz Türk Telekom’un gayrimenkul satışlarını sık sık gündeme getirmiş ve bu hususu siyasi partileri ziyaretlerinde de ifade etmişti. Bu konu CHP Konya Milletvekiki Sayın Atilla Kart ile görüşmemizde de gündeme gelmişti.
İKTİDAR OGER’E GÖZ YUMUYUR
Haber: Yeniçağ- Salim Yavaşoğlu
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Danıştay’ın iptal kararına  rağmen, Oger’in Türk Telekom’un taşınmazlarını satmaya devam ettiğini söyledi. Türk Telekom’un yönetim kurulunda Hazine adına bürokratlar bulunmasına rağmen Türk Telekom’un taşınmazlarını hukuk dışı olarak  Lübnanlı Oger Grubu’nun  satmaya devam ettiğini belirten  Milletvekili Kart, “ Bürokratlar bu satışa göz yumuyorlar.Çünkü  hükümet  yasa dışı telefon  dinlemeleri Türk Telekom’dan yapmasını istiyor. Oger’de  bunun karşılığında  Danıştay’ın iptal kararına rağmen, taşınmazların satışına hükümetin göz yummasını istiyor.  Hükümetle Oger arasında yasalara aykırı çıkar ve suç birlikteliği oluşmuş durumda” dedi.
Yüce Divan’da yargılanacak
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarının bu satışlara karşı ellerinin kollarının bağlandığını belirten CHP Konya Milletvekili Kart, hükümetin Telekom üzerinden yeni suç ilişkileri  içinde olduğunu kaydetti. Kart “Seçim arefesinde bunların hepsini halka anlatacağız. Eninde sonunda Başbakan Yüce Divan’da yargılanacak” diye konuştu. Türkiye’de hukukun ihlal edildiğini, yasa dışı dinlemelerle insanların mağdur duruma düşürülğünü belirten CHP Konya Milletvekili Kart, Türk Telekom’daki suç ve çıkar ilişkilerinin peşinde olduklarını  Türk Telekom’un hangi malları neler karşılığında sattığını dellileriyle ortaya koyacaklarını söyledi.
Şerh koymuşlardı
Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini satın alan Oger Grubu  devir sözleşmesindeki “Techizat ve taşınmazlar satılamaz” maddesine şerh koyarak imzalamış ve bu şerh, Türk Haber-Sen’in başvurusu üzerine, Danıştay tarafından iptal edilmişti. Danıştay’ın iptal kararını yok sayan Türk Telekom’un yeni patronu Oger ise gazetelere ’sahibinden satılık arsa’ ilanları vererek Türkiye’deki hukuka uymayacağını apaçık ilan etmişti.CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da bununla ilgili bir inceleme yaparak kamuoyunu 2010’un ekim ayında bilgilendirmişti. Kart , Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini satın alan Lübnan kökenli Oger Grubu’nun, Danıştay’ın özelleştirmeye ilişkin kararını 4 yıldır uygulamadığını söylemişti.
Sözleşme feshedilip tazminat davası açılmalı
İstanbul Barosu Genel Sekreteri avukat Hüseyin Özbek, sözleşmeyi aykırı davranan ve yüksek yargı kararını yok sayan Lübnanlı Öger firmasının sözleşmesinin feshedilmesi gerektiğinin altını çizip, “Hakında tazminat ve ceza davası açılması gerektiğini” söyledi. Özbek, taşınmazların satışı için ilan verilmesinin yüksek yargı kararının açık bir hükmünün ispatı  anlamına geldiğini belirterek, “Yargı hükmünü yok saymaktır. Yargı kararları, sıfatı ne olursa olsun kurum, gerçek kişi veya sermaye şirketi için bağlayıcıdır. Burada açıkça bir yargı hükmüne karşı çıkma vardır, kabul edilemez. Eğer bir ülkede hukuk düzeni varsa konumları ne olursa olsun, en yüksek düzeyde  siyasi himaye de görse herkesin hukuka uyma mecburiyeti vardır. Aksi takdirde hukuk devletinden bahsetmek mümkün değildir” şeklinde kunuştu. Özbek, yargı hükmünü çiğnediği için ceza yargılaması hakkı da doğacağını belirterek  “Tazminat hakkı da doğar.  Burada üzüntü veren konu şu: Bir yabancı sermaye şirketinin Türk hukukunu  tanımama  cesaretini kendinde bulması. Bunun nedenleri bilinmektedir” dedi.
Bu Haber 2586 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!