SÖZLEŞMELİYE KIDEM TAZMİNATISÖZLEŞMELİYE KIDEM TAZMİNATI

Tarih: 2011-02-24

SÖZLEŞMELİYE KIDEM TAZMİNATI.
Derneğimize e-posta gönderen bazı arkadaşlar;  Gazetelerde “Sözleşmeliye Kıdem Tazminatı Müjdesi” başlıklı haberler yayınlandığını, yine bazı basın yayın organlarında, sözleşmelilerin başka bir kuruma atanması halinde Kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği yolunda mahkeme kararlarına yer verildiğini ifade ederek, Bu uygulamanın Türk Telekom’dan ayrılan sözleşmeli personeli ilgilendirip ilgilendirmediğini sormaktadır.
Gazete haberlerine konu olan SÖZLEŞMELİ PERSONEL 657 Sayılı Kanunun 4/B Maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli personeldir.
657 Sayılı Yasanın İstihdam  Şekillerini açıklayan 4. Maddesinin B Fıkrasında, Sözleşmeli Personel Tanımlanmıştır.
 B) Sözleşmeli personel:
“Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, kurumun teklifi üzerine Devlet Personel Dairesi ve Maliye Bakanlığının görüşleri alınarak Bakanlar Kurulunca geçici olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir. (36 ncı maddenin II - Teknik Hizmetler Sınıfında belirtilen görevlerde yukarıdaki fıkra uyarınca çalıştırılanlar için, işin geçici şartı aranmaz.)
Bunlara ödenebilecek ücretlerin üst sınırları Bakanlar Kurulunca kararlaştırılır.
Ancak, yabancı uyrukluların; tarihi belge ve eski harflerle yazılmış arşiv kayıtlarını değerlendirenlerin mütercimlerin; tercümanların; dava adedinin azlığı nedeni ile kadrolu avukat istihdamının gerekli olmadığı yerlerde avukatlarını, (....) (2) kadrolu istihdamın mümkün olamadığı hallerde, Bakanlar Kurulunca tespit edilecek esas ve şartlarla tabip veya uzman tabiplerin; Adli Tıp Müessesesi uzmanlarının; Devlet Konservatuarları  sanatçı öğretim üyelerinin; İstanbul Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarının; Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı ve dış kuruluşlarda belirli bazı hizmetlerde çalıştırılacak personelin de zorunlu hallerde sözleşme ile istihdamları caizdir. “
 Bu personele, çalıştıkları dönemde yalnızca ücret ödeniyor , sözleşme süresinin bitiminde Kıdem ve İhbar Tazminatı ödenmiyordu.
657 Sayılı Yasanın 4/B Maddesine göre istihdam edilen bazı personel Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı için dava açmışlar ve bu davaları kazanmışlardır. Gazete haberlerine konu olan olay budur.
Kısacası konunun Türk Telekom’da 399 Sayılı KHK’ye göre istihdam edilirken başka kurumlara geçenlerle herhangi bir alakası yoktur.
Bu Haber 5125 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!