7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
T.TELEKOM EĞİTİM PROGRAMIT.TELEKOM EĞİTİM PROGRAMI

Tarih: 2011-02-27

TÜRK TELEKOM 2010 YILINDA İŞE ALDIĞI 3357 PERSONEL İÇİN EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLEDİ.
Türk Telekom, geçen yıl işe aldığı 3 bin 357 yeni çalışanını, CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen 'Aramıza Hoş Geldiniz 2011' tanıtım programında bir araya getirdi.
Türk Telekom,düzenlediği bir basın toplantısı ile 2010 yılında işe aldığı 3.357 yeni çalışanı için düzenlediği “Aramıza Hoş Geldiniz 2011”  tanıtım programını basın mensuplarıyla paylaştı. Yeşilköy CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına konuşmacı olarak Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülâsyon Başkanı Şükrü Kutlu ve Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt katıldı.
Düzenlenen basın toplantısında ilk konuşmayı Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülâsyon Başkanı Şükrü Kutlu gerçekleştirdi ve kısaca Türk Telekom'a yeni katılan çalışanlar için düzenlenen programını anlattı. Kutlu'nun verdiği bilgilere göre Yeşilköy CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen tanışma toplantısına Türkiye'nin dört bir yanındaki yeni Türk Telekom çalışanları katıldı. Verilen bilgilere göre katılımcılar için Taksim, Şişli ve Mecidiyeköy bölgesinde 21 otelde ayırtılan 1690 odada 2830 kişi konaklamış. 81 ilden gelen katılımcılar için 20 otobüs kaldırılırken, tarifeli seferler ve uçuşlarla da toplam 1850 kişinin yurtiçinde transferi yapıldığı söyleniyor.
Türkiye’nin dört bir yanında istihdam sağladıklarını ve toplantıya katılan Türk Telekom çalışanlarının geldikleri illerin çeşitliliğinin bu durumu ortaya koyduğunu belirten Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülâsyon Başkanı Şükrü Kutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Tüm Türkiye’de sağladığımız istihdam sayesinde, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde üniversite eğitimi alan gençlerimiz, mezun olduktan sonra, kendi memleketlerinde işe girme fırsatına Türk Telekom sayesinde kavuşuyor. Biz bunu bir çeşit tersine beyin göçü olarak görüyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde istihdam sağlayan Türk Telekom, 25 bini aşkın çalışanı ile Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan şirketleri arasında yer alıyor. Türk Telekom son dört yıldan yaklaşık 9 bin kişiye iş imkanı sundu. 2010 yılında Türk Telekom’a katılan 3 bini aşkın yeni çalışanın yüzde 58’ini mühendis ve tekniker, yüzde 42’sini de idari bölüm mezunlarından oluşuyor.
Memleketinden üniversite eğitimi için İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere giden ve sözgelimi mühendislik eğitimi alan bir gencimizin, Türk Telekom�da çalışmak üzere memleketi olan Şanlıurfa’ya, Rize'ye veya Erzurum'a dönecek şansı yakalaması, ülkenin geleceği, ekonomisi ve sosyo ekonomik yapısının gelişmesi açısından büyük değer taşıdığına inanıyoruz. Bu yıl memleketlerinden Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde eğitim görmek üzere ayrılan 250 arkadaşımız, 250 parlak beyin Türk Telekom ile memleketine dönüyor.”

Düzenlenen basın toplantısında Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülâsyon Başkanı Şükrü Kutlu'nun konuşmasının ardından bu kez Türk Telekom CEO'su Gökhan Bozkurt bir konuşma gerçekleştirdi. Aşağıdaki videodan konuşmasının bir bölümünü izleyebileceğiniz Bozkurt özetle şunları söyledi:
“Bugün düzenlenen Aramıza Hoş Geldiniz Programı Türk Telekom'da artık bir gelenek haline geldi. Son 3 � 4 yılda çok önemli bir istihdam sağlıyoruz. Biliyorsunuz, bu kadar çok çalışanı, bu kadar fazla istihdamı bir arada görmek açıkçası bizi çok sevindiriyor, rakiplerimizi de çok korkutuyor. Sonuçta bu kadar nitelikli insanlar bugün aramızdaysa emin olun bu büyük bir iş gücüdür ve aynı zamanda Türkiye'ye değer katan bir şeydir. Biz de Türk Telekom olarak bunun haklı gururunu yaşıyoruz.
Tabi bu süreçte ne yaptık, yani bu kadar istihdamı sağlarken bunu nasıl somutlayabiliriz diye düşünürsek ben size şöyle bir rakamsal değerleri hatırlatmak isterim. Bu sene 3.357 çalışanı aramıza katmışız ve bunun %45'i de tekniker. Tabi burada yeni bir program da gerçekleştirdik. Özellikle tekniker ve mühendis gibi teknik eleman sıfatında işe aldığımız arkadaşların çoğunu yerel anlamda çalıştırmaya gayret ediyoruz. Çünkü biz Türk Telekom olarak Türkiye'nin her yerine yani 81 vilayete de insan kaynakları bağlamında eleman alımı konusunda çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz.
2010 senesinde 81 binden fazla kişi Türk Telekom'da çalışmak üzere başvuru yaptı. Bu sayı Türk Telekom'un en çok çalışılmak istenen şirketler arasında yer aldığını gösteren somut bir örnek diye düşünüyoruz. Sayının yüksekliği kadar birkaç ilde toplanmayıp istihdamın Türkiye'nin geneline yayılmış olması da bizim için çok anlamlı. Bölgesel istihdam ve mühendisler, teknikerler başta olmak üzere teknoloji odaklı çalışacak binlerce arkadaşımızın Türkiye'nin her yanında görev alacak olması bizi mutlu ediyor.
Son 4 yılda bu şekilde Türk Telekom ailesine katılan arkadaşlarımızın sayısı 9 bini aştı. Bu tablo, her zaman, Türkiye’nin 81 ilinde örgütlenmiş ve bütün ülkeyi kapsayacak şekilde istihdam olanağı sunan çok az sayıdaki şirketten biri olmanın sorumluluğuyla hareket ettiğimizin bir göstergesidir.”

Düzenlenen basın toplantısının son bölümünde ise soru cevap bölümü yer aldı. Bu bölümde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülâsyon Başkanı Şükrü Kutlu ve Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt bazı önemli bilgiler de verdiler.
Basın mensuplarının yönelttiği enteresan sorulardan birisi Türk Telekom'un 2011'e yönelik istihdam hedefi ve bahsi geçen 250 orta ve üst düzey yöneticinin nasıl memleketlerinde çalışmaya ikna edildiği şeklindeydi. Bu soruya yanıt veren Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, 2011'deki istihdam hedeflerinin en azından şimdilik 2010 rakamlarına göre daha düşük tutulduğunu ve 1000'li rakamlarda kalacağını söyledi.
Bozkurt 250 kadar mühendisin nasıl kendi doğup büyüdükleri bölgeyi seçtiği ve bir anlamda tersine beyin göçü sağlandığı sorusunu ise Türk Telekom'un sağladığı yüksek motivasyonu örnek vererek yanıtladı. Bozkurt, söz konusu mühendislerin işe alımında Türk Telekom isminin marka değeri açısından yeterli olduğunu ayrıca oluşturulan son derece net yükselme politikaları sayesinde taşrada çalışan personelin de önünün hiçbir şekilde tıkanmadığını belirtti.
Yöneticilere yöneltilen diğer enteresan sorular ise 2010 yılında Türk Telekom'daki net istihdamın ne olduğu (yeni işe girenler / işten ayrılanlar farkı) ve personel içindeki kadın / erkek oranına yönelikti. Bu soruları yanıtlayan Gökhan Bozkurt, net istihdam için kesin bir rakam verememekle beraber pozitif bir değerde olduklarını açıkladı. Kadın / erkek oranında ise şirketin hiçbir şekilde cinsiyet ayrımı yapmadığını hatta pozitif ayrımcılık bağlamında bayan personel istihdamını desteklediğini açıklayan Bozkurt, yine de saha elemanı ve tekniker alımında erkek adayların daha nitelikli ve sayıca fazla başvuru yaptıklarını vurguladı.

Kaynak: Haber 7.com ve turk.internet.com

Bu Haber 3327 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!