TÜKENME SENDROMUTÜKENME SENDROMU

Tarih: 2011-02-27

 TÜKENME SENDROMU.
Tükenme Sendromu ilk kez Freudenberger tarafından 1974 de insanların aşırı çalışmaları sonucu işlerinin gereklerini yerine getiremez bir duruma gelmeleri olarak tanımlanmıştır. Daha sonra Maslach ve Jackson 1981 de tükenmişliği bireylerin işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri kişisel başarı ve yeterlilik duygularının azalması olarak tanımlamışlardır.
Tükenmenin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı noksanlığı olmak üzere 3 alt boyutu vardır. Duygusal tükenmişlik enerji eksikliği ve bireyin duygusal kaynaklarının bittiği duygusuna kapılması ile kendini gösterir. Duyarsızlaşma çalışanların hizmet verdikleri kişilere karşı insan yerine nense gibi davranmaları ile belirir. Kişisel başarı noksanlığı ise bireylerin kendileriyle ilgili değerlendirmelerin olumsuz bir nitelik kazanması biçiminde ortaya çıkar.
Tükenmişlik iş yaşamında yoğun baskı ile gelişebilen fiziksel ve duygusal çöküntü halidir. Tükenme sonucunda yaratıcılık yok olur. Daha iyisi için uğraş verilmez. Durumunda bir değişiklik yaratamadığı algısı kişide yılgınlık yaratır. Kişi işinde ilerlemediği, hatta gerilediğini düşünür. Harcadığı çabanın işe yaramadığına inanır. Potansiyel yetersizliği görüp yılgınlığı düşer.
Tükenme her meslek grubunda, hizmet veren kişiler tarafından yaşandığı belirtilmekle birlikte, önemle vurgulanan nokta doğrudan insana hizmet veren, insanlarla daha çok yüz yüze çalışan hekimlik, hemşirelik, fizyoterapistlik, öğretmenlik, yöneticilik gibi meslek gruplarında daha fazla karşılaşılmaktadır.
İş doyumu ise tükenmeyi etkileyen önemli nedenlerdendir. İş doyumu kişilerin başarılı, mutlu ve üretken olabilmelerinin en önemli gereklerinden birisidir. ve işin bireye sağladıklarının algılanmasıyla oluşan hoşnutluktur.Sürekli özveri gerektiren hekimlik mesleğinde iş doyumu büyük önem kazanmaktadır. Sağlık alanında çalışanlarda yoğun iş yükü ağır ve ölümcül hastalara bakım verme gerektiğinde has ve yakınlarına duygusal destek vermek zorunda kalma gibi nedenleri işle ilgili stres ve gerginliğe yol açmaktadır. Gelişiminde stresin büyük rol oynadığı düşünülen tükenme sendromunun yaygınlığı hakkında kesin sayı bilinmemekle beraber doktorların %30-40 ının iş performansını etkilendiği ileri sürülmüştür.
Çalışılan ortamın olumsuz fiziksel koşulların, yetersiz araç ve gereçler, mesleki gelecek kaygıları, yoğun çalışma temposu gibi nedenler iş verimini, sağlığı ve sosyal yaşantıyı etkilemekte, bu etkilenimde iş doyumunda azalmaya ve tükenmişlik sendromunun oluşmasına neden olabilmektedir.
Emine ÇAN, Murat TOPBAŞI, Asuman YAVUZYILMAZ, Gamze ÇAN,Şükrü ÖZGÜN’ün 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Dergisinde yayınlanan “Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Araştırma Görevlisi Hekimlerin Tükenmişlik Sendromu ile İş Doyumu Düzeyleri ve İlişkili Faktörler” başlıklı çalışmanın giriş bölümünden alınmıştır. Yazıdan Bizi Haberdar eden Yalçın SATILMIŞ arkadaşımıza teşekkür ederiz.

 

 
Bu Haber 2985 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!