Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜKENME SENDROMUTÜKENME SENDROMU

Tarih: 2011-02-27

 TÜKENME SENDROMU.
Tükenme Sendromu ilk kez Freudenberger tarafından 1974 de insanların aşırı çalışmaları sonucu işlerinin gereklerini yerine getiremez bir duruma gelmeleri olarak tanımlanmıştır. Daha sonra Maslach ve Jackson 1981 de tükenmişliği bireylerin işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri kişisel başarı ve yeterlilik duygularının azalması olarak tanımlamışlardır.
Tükenmenin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı noksanlığı olmak üzere 3 alt boyutu vardır. Duygusal tükenmişlik enerji eksikliği ve bireyin duygusal kaynaklarının bittiği duygusuna kapılması ile kendini gösterir. Duyarsızlaşma çalışanların hizmet verdikleri kişilere karşı insan yerine nense gibi davranmaları ile belirir. Kişisel başarı noksanlığı ise bireylerin kendileriyle ilgili değerlendirmelerin olumsuz bir nitelik kazanması biçiminde ortaya çıkar.
Tükenmişlik iş yaşamında yoğun baskı ile gelişebilen fiziksel ve duygusal çöküntü halidir. Tükenme sonucunda yaratıcılık yok olur. Daha iyisi için uğraş verilmez. Durumunda bir değişiklik yaratamadığı algısı kişide yılgınlık yaratır. Kişi işinde ilerlemediği, hatta gerilediğini düşünür. Harcadığı çabanın işe yaramadığına inanır. Potansiyel yetersizliği görüp yılgınlığı düşer.
Tükenme her meslek grubunda, hizmet veren kişiler tarafından yaşandığı belirtilmekle birlikte, önemle vurgulanan nokta doğrudan insana hizmet veren, insanlarla daha çok yüz yüze çalışan hekimlik, hemşirelik, fizyoterapistlik, öğretmenlik, yöneticilik gibi meslek gruplarında daha fazla karşılaşılmaktadır.
İş doyumu ise tükenmeyi etkileyen önemli nedenlerdendir. İş doyumu kişilerin başarılı, mutlu ve üretken olabilmelerinin en önemli gereklerinden birisidir. ve işin bireye sağladıklarının algılanmasıyla oluşan hoşnutluktur.Sürekli özveri gerektiren hekimlik mesleğinde iş doyumu büyük önem kazanmaktadır. Sağlık alanında çalışanlarda yoğun iş yükü ağır ve ölümcül hastalara bakım verme gerektiğinde has ve yakınlarına duygusal destek vermek zorunda kalma gibi nedenleri işle ilgili stres ve gerginliğe yol açmaktadır. Gelişiminde stresin büyük rol oynadığı düşünülen tükenme sendromunun yaygınlığı hakkında kesin sayı bilinmemekle beraber doktorların %30-40 ının iş performansını etkilendiği ileri sürülmüştür.
Çalışılan ortamın olumsuz fiziksel koşulların, yetersiz araç ve gereçler, mesleki gelecek kaygıları, yoğun çalışma temposu gibi nedenler iş verimini, sağlığı ve sosyal yaşantıyı etkilemekte, bu etkilenimde iş doyumunda azalmaya ve tükenmişlik sendromunun oluşmasına neden olabilmektedir.
Emine ÇAN, Murat TOPBAŞI, Asuman YAVUZYILMAZ, Gamze ÇAN,Şükrü ÖZGÜN’ün 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Dergisinde yayınlanan “Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Araştırma Görevlisi Hekimlerin Tükenmişlik Sendromu ile İş Doyumu Düzeyleri ve İlişkili Faktörler” başlıklı çalışmanın giriş bölümünden alınmıştır. Yazıdan Bizi Haberdar eden Yalçın SATILMIŞ arkadaşımıza teşekkür ederiz.

 

 
Bu Haber 2936 defa okunmuştur.
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!