7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BİNLERCE BLOGA ERİŞİLEMİYORBİNLERCE BLOGA ERİŞİLEMİYOR

Tarih: 2011-03-01

BİNLERCE BLOGA ERİŞİLEMİYOR.
Google'ın blog  servisi Blogger'a erişim bir kez daha engellendi. Engelin nedeni ise, daha önce defalarca olduğu gibi, Digiturk tarafından yapılan itiraz.
Digitürk'ün, yayın telif haklarına sahip olduğu LigTV'yi yayınlayan sitelere karşı açtığı savaş, yine blog sahip ve sevenlerini üzdü. Google'un ilgili 200 site için içerik çıkarma talebini işleme koymakta gecikmesine ya da işleme almamasına karşın, Digitürk mahkemeye gitti ve bu sitelerin yayından alınması kararını aldırdı.
Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D kararı ile erişimi engellenen Bloggere erişim  yasaklandı. Blogger'da sayfa sahibi olan bazı kullanıcılarınTürkiye Süper Lig müsabakalarını kanun dışı olarak yayınlaması, yeni yasağın da nedeni.
Bu yasağın sonucunda blogger üzerinden hizmet alan, blogger.com ve blogspot.com uzantılı binlerce bloga ulaşılamayacak.
Blogger'a erişimin yasaklanması, Google'ın diğer hizmetlerine erişim sağlamak isteyenler için bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Arama konusunda bir sorun yaşanması beklenmiyor ama Google Maps, Google Earth ya da Google Translate gibi servislere ulaşmak ya yavaşlayacak, ya da imkansız hale gelecek
Uzmanlar, DNS yerine IP bazlı kapatma talebi nedeniyle, sitelerin tek tek kapatılması yerine tüm Blogspot'un kapatılmış olduğuna dikkatleri çekiyorlar. Türk Telekom'a ulaşan mahkeme kararının DNS ile değil, IP ile kapatma kararı olduğu u ve konu hakkında, pek çok yere daha önce uyarı yapıldığını belirten Türk Telekom yetkilileri, hala kararların IP ile alındığını belirtiyorlar ve bu durumda, toptan kapatma dışında bir şans kalmadığına işaret ettiler.
 Konuya ilişkin olarak BTK da şu açıklamayı yaptı.
Erişim Engelleme Uygulamasına ilişkin açıklama.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara, 01.03.2011
Digiturk avukatlarının talebi üzerine; Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi ve Diyarbakır 5.Asliye Ceza Mahkemesi, yayın hakları şirkete ait olan Sportoto Türkiye Süperlig müsabakalarını yayınladığından bahisle bazı İnternet siteleri ve IP adreslerini 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun ek-4 maddesi gereğince erişime engellenmesi yönünde karar vermiştir. Bu karar Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından doğrudan erişim sağlayıcılara gönderilmiş ve erişim engelleme doğrudan erişim sağlayıcıları tarafından uygulanmıştır.
Bu işlem 5651 sayılı yasa kapsamı dışında verilen erişim engellenmesi niteliğinde bir karar olduğundan Kurumumuz tarafından herhangi bir işlem tesis edilmemiştir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.
Öğleden sonraki saatlerde Digitürk de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama özetle şöyle;
Yayın hakları DIGITURK’e ve LİG TV’ye ait olan maçlar bazı internet siteleri tarafından kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.
Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.
Son çare olarak yüce türk mahkemelerine başvurulup illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak herşeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile birlikte blogspotta bazı bloglara da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve Blogspottur.
……………..
Digitürk ve Google arasındaki mücadelede zarar görenler, Binlerce blog sahibi, blogların içeriğine ulaşamayan internet kullanıcıları oldu.
Umarız bu sorun bir an önce çözülür.

Bu Haber 2084 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!