7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
 BİLİŞİM MAHKEMELERİ KURULMALI BİLİŞİM MAHKEMELERİ KURULMALI

Tarih: 2011-03-04

 BİLİŞİM MAHKEMELERİ KURULMALIDIR.
Tüm dünyada, ama özellikle ülkemizde teknolojik konulara ilişkin mevzuatın ve hukuk sisteminin, teknolojik gelişmeleri yakından takip edememesi, önemli sorunlara neden olmaktadır.
Gün geliyor google yasaklanıyor, gün geliyor youtube. Bu yasaklamanın sonucu Türk İnternet kullanıcıları, internet siteleri zarar görüyor. Ülkemizin uluslararası saygınlığı etkileniyor.
Çoğu zaman, yasaların yeterli olması da işe yaramıyor. Görevli mahkemeler, bilişim konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için kararları tartışma yaratıyor.
a) 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”;
Hakları ihlal eden içeriğin kaldırılması ve yerine belirli bir metnin bir hafta boyunca yayımlanmasını içerik sağlayıcı, ulaşılamadığı taktirde yer sağlayıcıdan talep edilmesi, 
Bu istemin, tebliğden itibaren iki gün içinde yerine getirilmemesi halinde, yerleşim yeri Sulh Ceza Mahkemesine aynı taleple başvurulması,
Başvurunun yargıç tarafından üç gün içinde karara bağlanması ve cevap hakkının kabulü halinde bu karara itiraz hakkını kullanılması,
İtirazın reddi ile kararın kesinleşmesi sonrasında iki gün içinde içeriğin kaldırılması ile cevap hakkının bir hafta süre ile yayınlanması,
Yoluna başvurulmasını öngörmesine karşın,
Bir internet sitesinde yer alan araştırma raporunun  yayından kaldırılması için yapılan bir başvuru üzerine, raporun yayınına  Hukuk mahkemesince “İhtiyati Tedbir” kararı konabiliyor. Raporun yayını engellenebiliyor.
b)Digitürk'ün, yayın telif haklarına sahip olduğu LigTV'yi yayınlayan bloglarla ilgili olarak Google'un ilgili 200 site için içerik çıkarma talebini işleme koymakta gecikmesine ya da işleme almaması üzerine, Digitürk mahkemeye gitmesi üzerine Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Blogger'da sayfa sahibi olan bazı kullanıcıların Türkiye Süper Lig müsabakalarını kanun dışı olarak yayınlaması nedeniyle 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D kararı ile erişimi engellenen Bloggere erişim  yasaklandı.
Bu yasağın sonucunda blogger üzerinden hizmet alan, blogger.com ve blogspot.com uzantılı binlerce bloga 2 gündür ulaşılamıyor.
Oysa, mahkeme IP bazlı kapatma talebini kabul etmeyip, yasayı ihlal eden blogların DNS bilgilerini talep edip, kapatma kararını ona göre verseydi, tüm blogspot yerine sitelerin tek tek kapatılması sağlanır, binlerce blog sahibi milyonlarca blog izleyicisi mağdur olmazdı.
Sonuç olarak;
Bilişim suçlarının nasıl işlendiğini bilebilmek ve anlayabilmek için az da olsa teknik bilgiye ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Bireylerin hak ve hukukunu sağlamak, adaleti tesis etmek amacı taşıyan mahkeme ve savcılıkların, oluşumu hakkında hiçbir şey bilmedikleri bilişim suçlarını kovuşturması ve yargılaması hukuk ve insan hakları açısından telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Bu nedenle, az da olsa teknik bilgiye sahip olan hakim ve savcıların görev yapacağı özel ihtisas mahkemelerine ihtiyaç vardır.
Ancak, salt özel bir mahkeme kurup, bu konuda bilgi sahibi hakim ve savcıların görev yapmasını sağlamak pek bu amaca hizmet etmeyecektir. Bilişim sistemleri konusunda eğitimli kolluk görevlilerinin kovuşturmaya katılması , konuya vakıf bilirkişilerden yararlanılması da gerekecektir. Bilişim ihtisas mahkemelerinin oluşumunda  Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi yapılanmasının örnek alınmasının uygun olacağını düşünüyoruz.

 TELEKOMCULAR DERNEĞİ

 
Bu Haber 3237 defa okunmuştur.
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!