DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İNTERNET YASAKLARINI AŞMA İNTERNET YASAKLARINI AŞMA

Tarih: 2011-03-08

İNTERNET YASAKLARINI AŞMA REHBERİ.
Türkiye’de Mahkeme kararlarıyla uzun süre “youtube”ye erişim yasaklandı. Ama bu yasaklı dönemde bile alexa’nın ölçümlerine göre Youtube Türkiye’de en fazla izlenen ilk on site arasında yer alıyordu.
Bu demekti ki, Türkiye’deki internet kullanıcılarının tamamına yakını bir yolunu bulup “youtube”a ulaşıyorlardı.
Türkiye yaklaşık bir haftadır “blogspot” krizi yaşıyor. Bir mahkeme kararı nedeni ile,internet kullanıcıları yüzbinlerce bloga ulaşamıyor.
Öte yandan, internetin amacının bilgiye ulaşmak olduğunu gözardı eden bazı kurum ve kuruluşlar da networklerinden bazı sitelere girmeyi yasaklıyorlar.
Pek çok arkadaşımızdan, internetteki  bu yasakları aşmanın bir yolu olup olmadığı konusunda sorular geliyor.
Sorulara Cevaplar:
Aslında, bu yasakları  aşmak pek  zor değil. Size üç yol önereceğiz. En kolayından başlayalım.
Ama önce nasıl sansürlendiğimizi teknik olarak bir anlayalım: TT.Net, örneğin youtube'a erişimi engellemek istediğinde, kendi omurgası üzerinden erişmek isteyen kullanıcıların bu adrese erişmesinin önünü kesiyor. Dolayısıyla çözüm, sistemi aslında youtube'a erişilmediğine inandırmaktan ya da bu omurganın dışına çıkmaktan geçiyor.
Kurum ve kuruluşlar da kendi networklerinde TT.Net’in kendi omurgasında yaptığı eylemin bir benzerini gerçekleştiriyorlar.
Birinci yol: İnternet sayfaları üzerinden
Bazı İnternet sayfaları, erişimi engellenen sitelere kendi üzerlerinden erişmenize olanak tanıyor. Bir başka ifadeyle, Web sayfası üzerinden bir çeşit "yedek sunucu" hizmeti veriyorlar . Siz önce bu sayfaya ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla TT.Net  sistemi sizin yalnızca o sayfaya eriştiğinizi düşünüyor ve bunu engellemiyor. Daha sonra, bu sayfa üzerinden istediğiniz adrese erişebiliyorsunuz.
Bu sitelerden en çok bilineni www.anonymouse.org , www.youhide.com ve www.ktunnel.com Bu sayfalarda karşınıza çıkan forma gitmek istediğiniz adresi yazmanız ysaklanan sitelere girmeniz için kâfi.
İkinci yol: Tarayıcınızın bağlantı ayarlarında başka bir sunucu adresini kullanmak
Bu yol, birinci yolun daha teknik bir türü. Bu sefer İnternet'te gezinmek için kullandığınız programın (İnternet tarayıcısı, Internet Explorer, Firefox,  vb.) bir "proxy" yani"vekil sunucu" üzerinden İnternet'e bağlanmasını sağlıyorsunuz.
Tarayıcınızın bağlantı ayarlarında bir "proxy" belirlerseniz, TT.Net omurgasından doğruca bu proxy’a bağlanıyor, sayfalara erişimi bu sunucu üzerinden gerçekleştiriyorsunuz.
Ücretsiz, herkesin kullanabileceği, bir de İnternet'teki kimliğiniz demek olan IP (İnternet Protokolü) numaranızı da gizleyen bu vekil sunucuların listesini "free proxy", "anonymous proxy" anahtar sözcüklerini kullanarak elde edebilirsiniz.
Üçüncü yol: Alan adı sunucu ayarlarını değiştirmek
Bu da biraz daha bilgili kullanıcılar için bir yol. Bilgisayarınızın İnternet'e bağlanırken kullandığı DNS (alan adı sunucusu) ayarlarını değiştirmek.
Bu ayarlara, işletim sisteminizdeki ağ ayarları altında,TCP/IP ayarlarına girerek ulaşabilirsiniz.
Normalde, bu alanda bir şey tanımlamamanız halinde, bağlantınız otomatik olarak bağlı olduğunuz servis sağlayıcının DNS ayarlarını kullanır. Bu yolun ürettiği çözümse basit: Servis sağlayıcınızın DNS ayarları yerine, bu omurganın dışındaki DNS numaralarını kullanmak.
Bu konuda en çok kullanılan DNS numaraları, www.opendns.org'un DNS numaraları olan 208.67.222.222 ve 208.67.220.220.
Başka engelleme kararları için Google'ın DNS numaralarını da kullanabilirsiniz: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. Ancak blogspor Google'ın bir hizmeti olduğu için bu DNS'ler de engellenmiş durumda. İnternet kullanıcılarının son dönemde birbirlerine tavsiye ettiği bir başka DNS numarası da 4.2.2.2.
DNS ayarları eskisine döndürmeniz istediğinizde DNS bölümünü boş bırakmanız yeterli.
İkinci ve üçüncü yolu kullanabilmek için bilgisayarınızda "yönetici" yetkilerine sahip olmanız gerekebilir.

 

Bu Haber 6689 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!