7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ATİLA KART-TÜRK TELEKOMATİLA KART-TÜRK TELEKOM

Tarih: 2011-03-13

ATİLA KART: TÜRK TELEKOM, DANIŞTAY KARARINA RAĞMEN TAŞINMAZ SATIYOR.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, “iktidar yasa dışı dinlemeler nedeniyle Telekom’daki talana sessiz kaldı” açıklamasını yalanlayan Oger’e gecikmeden cevap verdi: Danıştay kararına rağmen taşınmaz satışı yapılıyor.
Telekom’un, “Talan iddiaları doğru değil”, “Yasa dışı dinleme yok” açıklamasına CHP’li Kart’tan yanıt gecikmedi: Taşınmazların satışını gazete ilanlarıyla tespit ettik. Kurumun içi boşaltılırken hükümet neden sessiz kalıyor!
Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip olan Oger Telekom, Yeniçağ Gazetesi’nin 21 Şubat 2011 tarihli sayısında yayınlanan “İktidar Oger’e göz yumuyor” başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaparak, sözkonusu haberdeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Haberde, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türk Telekom taşınmazlarının gazete ilanlarıyla satılmasını eleştirmişti. Kart, yasa dışı telefon dinlemelerinin yapılabilmesi için hükümetin yönetimde bulunan bürokratlar kanalıyla Oger’in Türk Telekom’da taşınmazları hukuk dışı talan etmesine göz yumduğunu söylemişti.
Yasama denetimi
Oger Telekom’un açıklmasına CHP’li Kart’tan yanıt gecikmedi. Kart şunları söyledi: “Telekom’un ticari itibarını ya da çıkarlarını hedef almamız sözkonusu değil. Milletvekili sorumluluğu içinde ve yasama denetimi kapsamında birtakım iddia ve bulguların yargı prosedürü içinde açıklık kazanmasını ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda özelleştirmenin hemen öncesinde kurumlar vergisi neden 10 puan düşürülmüştür?”
Korku iklimi yaratılıyor
Kart, Danıştay’ın iptal kararına rağmen, Oger’in, Türk Telekom’un taşınmazlarını satmaya devam ettiğini gazete ilanları ile tespit ettiklerini belirterek şöyle dedi: “Taşınmaz satışı yapılmak suretiyle kurumun içi boşaltılırken ve imtiyaz sözleşmesi ihlal edilirken hükümet neden görevini yapmıyor? Yasadışı telefon dinlemelerinde devlet nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle toplumda bir korku ikliminin yaratılmasını sorguluyoruz. Telekom çalışanlarının özlük hakları ve sendikal haklarını da Telekom yönetimine rağmen korumaya çalışıyoruz. Bu anlayış içinde biz görevimizi yapmaya devam edeceğiz.” Atilla Kart, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin 21 yıllığına işletmesini satın alan Lübnan kökenli Oger Grubu’nun, Danıştay’ın özelleştirmeye ilişkin kararını 4 yıldır uygulamadığını öne sürdü.
İmtiyaz sözleşmesi
Kart, özelleştirmeden sonra grup ile imzalanan imtiyaz sözleşmesinin anayasa gereği Danıştay’a gönderildiğini, Danıştay’ın “sözleşmenin sona ermesi veya yenilenmemesi halinde, Türk Telekom sisteminin işleyişini etkileyen tüm teçhizatın bütün fonksiyonlarıyla çalışır vaziyette ve teçhizatın kurulu bulunduğu taşınmazların kuruma bedelsiz olarak devri” hükmünü getirdiğini kaydetti.
Türk Telekom: Tüm davalar reddedildi
Türk Telekomünikasyon A.Ş., kurumda yasadışı dinlemelerin yapıldığı iddialarının doğru olmadığını belirtti. Türk Telekom’un açıklaması özetle şöyle: “CHP Konya Milletvekili Attilla Kart tarafından Türk Telekom özelleştirmesi ile yasadışı dinlemelerin yapılabilmesinin amaçlandığı ve müvekkil şirket altyapısı kullanılarak yasadışı dinlemelerin yapıldığı, şirketimizin hukukdışı biçimde taşınmaz satışı gerçekleştirdiği ve benzeri ifadeler dile getirilmiştir. Öncelikle, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin özelleştirilme sürecine yönelik olarak açılmış tüm davaların reddedildiğinin altı çizilmelidir. Bu çerçevede, özelleştirme sürecinin sağlıklı ve ülke menfaatlerine en uygun şekilde yürütüldüğü bağımsız Türk yargısı tarafından kesin olarak karara bağlanmıştır.
Dinlemeye ait bir işlem yok
Ayrıca telemomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması ile 5271 sayılı kanunun 135. maddesi kapsamında yapılacak dinlemelere ilişkin tüm işlemleri yürütmek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde,’Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ adıyla bir merkez kurulmuş olup, 5397 sayılı kanun kapsamında ve mevzuat doğrultusunda iletişimin tespitine ilişkin tüm işlemlerin bahse konu başkanlık tarafından yapıldığı ve müvekkil şirket tarafından hiçbir şekilde iletişimin tespiti ve dinlenmesine ilişkin işlem yapılmadığı hususu gözetildiğinde, haberde yer verilen yasadışı dinlemeler yapıldığı iddiasının gerçek dışı olduğu anlaşılmakta ve bu iddiaların sadece karalama, iftira mahiyeti arz ettiği görülmektedir.”(yeniçağ)
Bilindiği üzere, Türk Telekom’un Arsa Satışlarını Türkiye Gündemine ilk defa derneğimiz getirmişti.

Bu Haber 4581 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!