OLUMLU GÖREV UYUŞMAZLIĞIOLUMLU GÖREV UYUŞMAZLIĞI

Tarih: 2011-03-14

UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ OLUMLU GÖREV UYUŞMAZLIĞINDA DA; “ADLİ YARGI YETKİLİDİR” DEDİ.
Bildiğiniz gibi, olumsuz görev uyuşmazlığı* nedeni ile Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk Bölümü’nün 2010/56 Esas ve 2010/157 Karar Sayılı,05.07.2010 Tarihli kararında özetle;
 “İş Mevzuatına tabi kapsam dışı personel olarak çalışmakta iken kurumun özelleştirilmesi nedeni ile memur olarak ataması yapılan Davacının, maaş nakil ilmühaberinin 4046 Sayılı Yasanın 22. Maddesine uygun olarak düzenlenmemesi sonucunda hak kaybına uğradığını ileri sürerek maaş nakil ilmühaberinin yeniden düzenlenmesi ve maddi zararının faizi ile birlikte tazmin edilmesine karar verilmesi istemiyle açtığı davanın ADLİ YARGI yerinde çözümlenmesi gerekir.” demişti.
Bu kez Uyuşmazlık Mahkemesi aynı konuda oluşan Olumlu Görev Uyuşmazlığı’nı** çözümledi.
Türk Telekom’dan ayrılan bir arkadaşımızın Maaş Nakil İlmühaberi düzenlenirken Denge Tazminatı’nın hesaba katılmadığı için maaş nakil ilmühaberinin yeniden düzenlenmesi talebiyle Eskişehir İdare Mahkemesi’ne dava açması üzerine , davalı Türk Telekom  İdare Mahkemesinin görevli olmadığını ileri sürerek görev itirazında bulunmuş, Eskişehir İdare Mahkemesinin bu kararı inceleyerek Görevlilik kararı vermiştir. Bunun üzerine Türk Telekom’un vekilleri tarafından süresi içinde olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulmuştur.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı konuyu inceledikten sonra; olayın çözümünde adli yargının yetkili olduğuna karar vererek, olumlu görev uyuşmazlığına karar verilmesi için dosyayı Uyuşmazlık Mahkemesine sevketmiştir.
Dosya Uyuşmazlık Mahkemesine ulaşınca, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığınca, Danıştay Başsavcısından görüş istenmiştir.
Danıştay Başsavcısı da, Danıştay 5. Dairesinin kararını da dayanak göstererek konunun İDARİ YARGI yerinde çözümlenmesi gerektiği konusunda görüş bildirmiştir.
Tüm Bu görüşleri inceleyen UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ;
İptali istenilen işlemin tesis edildiği tarihte davalı mevkiinde kamu kuruluşu niteliği taşımayan Türk Telekomünikasyon A.Ş olduğu için, idari yargı yetkisi kapsamında açılmış bir idari dava bulunduğundan sözetmek olanaksız olduğundan, uyuşmazlığın , özel hukuk hükümlerine göre görüm ve çözümünde ADLİ YARGI yerinin görevli olduğu sonucuna varılmıştır.
Belirtilen nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının başvurusunun kabulü ile İdare Mahkemesinin görevlilik kararının kaldırılması gerekmiştir.
SONUÇ:Davanın çözümünde ADLİ YARGININ GÖREVLİ OLDUĞUNA, bu nedenle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının başvurusunun kabulü ile Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin 30.09.2009 gün ve E:2009/395 sayılı GÖREVLİLİK KARARININ KALDIRILMASINA, 06.12.2010 gününde OYBİRLİĞİ İLE KESİN OLARAK”karar vermiştir.
Uyuşmazlık Mahkemesinin kararına ulaşmak için TIKLAYINIZ
Bu karardan sonra da, Türk Telekom’a karşı açılacak davaların İDARE MAHKEMESİ’nde açılması gerektiğini savunanlar , bu konuda ısrar edenler, İdari Yargıda dava açmak üzere Türk Telekom’a dilekçe vermeye davet edenler, bu görüşlerinde ısrar ederler mi bilmiyoruz.?
Arkadaşlarımız O görüşlere itibar ediyorlarsa, kendilerinin bileceği bir iş. Ama Türk Telekom aleyhine İDARE MAHKEMESİNDE dava açmakta kararlılarsa yayınladığımız iki uyuşmazlık mahkeme kararını, güvendikleri herhangi bir avukata göstersinler ve “Kazanabilirsin” cevabı alırlarsa davalarını açsınlar.
Bizim görüştüğümüz hukukçuların genel kanaati;
a)    Bu saatten sonra TÜRK TELEKOM aleyhine İDARE MAHKEMELERİNE açılacak davaların kazanılma şansı çok zayıftır.
b)     Denge Tazminatına ilişkin davalar ya Türk Telekom’a karşı İş Mahkemesinde, ya da Çalışılan (Naklen Gidilen ) Kurum aleyhine İdare Mahkemelerine karşı açılmalıdır.
c)     İş Mahkemelerinde, Türk Telekom’da çalışılan dönemdeki alacakları almak da mümkün olduğundan, davaların Türk Telekom’a karşı İş Mahkemesinde açılması daha uygun olabilir.
Şeklindedir.
*Olumsuz Görev Uyuşmazlığı Nedir; Aynı konuda iki farklı mahkemenin de kendisinin yetkisiz olduğuna karar vermesi durumunda oluşan uyuşmazlığa , Olumsuz Görev Uyuşmazlığı denir. Uyuşmazlık Mahkemesinin hangi Mahkemenin görevli olduğuna karar vermesi ile uyuşmazlık çözülür.
İlk olayda da hem İdare Mahkemesi, hem de İş Mahkemesi yetkili olmadıkları yönünde karar almışlardı. Uyuşmazlık mahkemesi de yetkinin ADLİ YARGI yerinde olduğuna karar vermişti. Bu kararla ilgili haberimizi ve kararı kararı okumak için TIKLAYINIZ
** Olumlu Görev Uyuşmazlığı Nedir: farklı yargı yerlerinin kendisinin görevli olduğu yolunda karar vermesi halinde oluşan uyuşmazlığa, Olumlu Görev Uyuşmazlığı denir. Uyuşmazlık Mahkemesinin hangi Mahkemenin görevli olduğuna karar vermesi ile uyuşmazlık çözülür.
Bu Haber 10949 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!