Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BİR SİTE KAPATILMIŞ(?).BİR SİTE KAPATILMIŞ(?).

Tarih: 2011-03-25

 
TÜRKİYE’DE BUGÜNE KADAR YALNIZCA BİR SİTE KAPATILMIŞ(?).
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen’e göre kavram kargaşası yaşanan Türkiye’de bugüne dek sadece bir site kapatılmış.
ODTÜ Mezunları Derneği, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Komisyonu (BİLTEK) tarafından ‘İnternet ve Yaşam, e-Demokrasi ve Yasaklar’ isimli panele BTK Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Daire Başkanı Osman Nihat Şen'in konuşmaları damga vurdu.
Ankara ODTÜ Vişnelik tesislerinde gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Aydın Kolat yaptı. Panelin konuşmacıları, Türk Telekom Eski Genel Müdürü Cengiz Bulut, BTK Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren oldu.
Panelde konuşan Şen, internetin hava gibi olduğunu ve varlılığının yokluğunda hissedildiğini ifade etti. İnternetin doğru erişimi ve doğru kullanımının en önemli kriter olduğuna dikkat çeken Şen, ‘İnternetin bilinçli ve etkin kullanımı için her çalışmayı destekliyoruz’ dedi.
Uyar-Kaldır yönteminin Türkiye’de başarılı bir şekilde işlediğini belirten Şen, bugüne kadar 22 bin uyarı yapıldığını ve uyarıların ardından bu içeriklerin kaldırıldığını söyledi. Şen, "Türkiye’de bugüne kadar sadece bir site kapatma gerçekleştirildi. Kamuoyunda içeriğin çıkartılması, yasak, sansür, erişim engelleme, kapatma ve uyar kaldır kavramları karıştırılıyor. 2007 yılında devletim.com.tr adında porno içerik yayını yapan bir alan adı kapatıldı ve tek site kapatma vakası da budur. Diğer uygulamalar ise kural ihlali için bir uyarıdır" şeklinde konuştu.
Kişilerin kendileri için site kapattırmak dahi istediğini belirten Şen, ‘Kendileriyle ilgili olumsuz ya da ceza gerektiren bir durum olmasa dahi insanlar bu sitelerde yer alan birçok konuyla ilgili site kapattırma isteğiyle başvuruda bulunuyor’ dedi. 
Bu haberle ilgili bir okurumuzdan/üyemizden/arkadaşımızdan, eleştiri geldi. Hak verdiğimiz bu eleştiriyi sizinle paylaşalım istedik.
TÜRKİYE’DE BUGÜNE KADAR YALNIZCA BİR SİTE KAPATILMIŞ(?).
 Gazete manşetlerine benzemiş. Büyük çoğunluğu içler acısı bir halde olan yazılı ve görsel basınımız okuyucunun ilgisini çekip haberi okutmak bu taktiği sıkça kullanmaktadır. Çok çarpıcı bir manşetle okuyucunun ilgisini çekmekte ancak haberin içeriği ise çoğu zaman manşetle alakasız olmaktadır.
Bence bu manşetinizde biraz onlara benzemiş.
Söz konusu panele katıldım. Sayın Osman Nihat Şen site kapatma kavramının kamuyounda yanlış algılandığını, site kapatmanın alan adının iptali demek olduğunu, mahkemelerin verdiği kararların ise erişimin engellenmesi kararı olduğunu, karara konu olan olan içeriğin siteden kaldırılması halinde erişimin tekrar sağlanabildiğini, dolayısıyle bunun site kapatma demek olmadığını, resmi terminolojinin böyle olduğunu ifade etti.Tam olarak bu kelimelerle olmasa da aklımda kaldığı kadarıyla böyle söyledi.
Ama haberinizin başlığından sitelere uygulanan erişimin engellenmesi yasağının adı geçen kişi tarafından görülmediği / yok sayıldığı şeklinde algılanması mümkündür. Şahsen ben öyle algıladım hatalı algılamışta olabilirim.
 Resmi terminoloji böyle ise söylediklerinde hata yok. Bu nedenle manşetin abartılı olduğunu düşündüm. Bu konuyu anlatırken çarpıcı bir de benzetme yaptı: kırmızı ışığın aslında bir yasak olmadığını sadece uyarı olduğunu, kırmızı ışıkta geçerseniz kaza yaparsınız anlamına gelen bir uyarı olduğunu belirtti.
 Böyle algılamam, şimdiye kadar özenle hazırlanmış, seviyeli ve düzgün haberlerinize alıştığımızdan da olabilir.
Aklımdan geçenleri sizinle paylaşmak istedim.
 Hoşçakalın.
Tarık Şahman
Bu Haber 2494 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!