7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKSAT’I SORUŞTURUN  TÜRKSAT’I SORUŞTURUN

Tarih: 2011-03-31

SAYIŞTAY: TÜRKSAT'I SORUŞTURUN.
Sayıştay'a bağlanan Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu denetçileri, TÜRKSAT uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. ile ilgili bir inceleme gerçekleştirdi. 
Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Denetçileri incelemede, yöneticilerin maaşlarıyla ilgili bazı anormallikler tespit etti. 
Denetleme raporunda, Yönetim ve Denetim Kurulu'na atanan kişiler, Genel Müdür ve Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, müfettiş ve bazı birim direktörlerinin ücretlerine dikkat çekildi. Raporda Ulaştırma Bakanlığı Teftiş Kurulu'na çağrı yapıldı. 
 Raporda; "Yönetim Kurulu tarafından atanan TÜRKSAT Genel Müdürü, genel müdürlük ücretini 4857 sayılı İş Kanunu'na aykırı şekilde TÜRKSAT'tan değil, şirketin bağlı ortaklığı olan EURASIASAT'tan alıyor. Genel Müdür'ün EURASIASAT'tan aldığı ücretin hangi iş karşılığında ödendiği, izaha muhtaç görünüyor. Genel Müdür, EURASIASAT'la ilişkisini geçici işçi statüsünde kurabilir. Ancak Genel Müdür'ün EURASIASAT bünyesinde geçici işçi olarak çalıştırıldığına dair bir kayıt da bulunmuyor." İfadelerine yer verildi. 
Sayıştay'ın raporunda, şirketin Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerine belirlenen ücretin 3-4 katı maaşlar ödendiği belirtildi. Buna göre, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde 2010 yılında uygulanacak ücretlerin tespitine ilişkin 21 Temmuz 2010 tarihli karara göre yönetim kurulu başkan ve üyelerine bin 653 TL net ücret verilmesi kararlaştırıldı. Ancak yönetim ve denetim kurulu üyelerinin 2010 yılındaki net ücretleri aldıkları ikramiyelerle birlikte aylık ortalama 6 bin 199 TL'yi bulduğu belirtildi.
Bu haberin hemen arkasından Türksat bir basın açıklaması yaptı:
Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme A.Ş., 5189 sayılı Kanun uyarınca, Türk Ticaret Kanunu ve özel hukuk hükümlerine tabi olarak faaliyetlerini yürütmek üzere 22 Temmuz 2004 tarihinde kurulmuş olup, bu yasal çerçeveye istinaden 2004 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir.
 TBMM Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) komisyonu adına şirketimizin iş ve işlemleri Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (2010 Aralık tan itibaren Sayıştay Başkanlığı) tarafından denetlenmekte, hazırlanan denetim raporu TBMM KİT Komisyonuna sunulmakta ve burada da genel görüşme yoluyla nihai değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca, Türk Ticaret Kanunu ve şirketimizin ana sözleşme hükümleri uyarınca tüm faaliyet ve işlemler ayrıca Türksat A.Ş. Denetim Kurulu ile Türksat A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından da denetlenmektedir.
27 Mart 2011 günü bir yazılı basın organında yer alan haberde, şirketimizin 2009 yılı işlemlerinin YDK(2010 Aralık tan itibaren Sayıştay Başkanlığı) tarafından denetimi sonucunda, mevzuata aykırı bazı işlemlerin yürütüldüğü, Başbakanlık Müfettişlerinin yaptığı tespitler uyarınca Ulaştırma Bakanlığından konunun soruşturulması talebinde bulunulduğu gibi gerçeklerle bağdaşmayan bazı iddialar yer almıştır.
2010 yılı Nisan Ayı içerisinde de aynı konu başlıklarıyla bazı yazılı Basın Organlarında ter alan ve Şirketimizce gerekli açıklamalar yapılan bu iddialar hakkında bir kez daha kamuoyunu bilgilendirmek ve olayın gerçek detaylarını paylaşmak üzere bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç hissedilmiştir.
1.Şirketimizin kurulduğu 2004 yılından beri sürdürülen ve Türk Ticaret Kanunu, şirket ana sözleşmesi ve yürürlükteki diğer mevzuata uygunluğu konusunda tereddüt bulunmayan söz konusu habere konu bazı uygulamalara, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından da , 2008 Yılı işlemlerine dönük raporunda yer verilmiş ve bu iddialar ile diğer önerileri görüşen ve asıl karar mercii olan TBMM Kit Alt Komisyonunda 2010 yılı Nisan ayında gerekli değerlendirmeler yapılıp nihai karar verilmiş ve diğer birçok konuya da dayanak teşkil eden şirketimizin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerinin uygulandığı kamu kurum ve kuruluşlarının tabi olduğu 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında olmadığı hususu da dahil olmak üzere Yüksek Denetleme Kurulu’nun habere konu ilgili yorum ve önerileri TBMM Kit Alt Komisyonu tarafından kabul görmemiştir.
2.1996 yılında yabancı Uydu üreticisi Firma ile ortaklık yapılarak yurtdışında kurulan ve 2008 yılında yabancı ortağın hisseleri 1 Euro karşılığında devralınan Eurasiasat şirketinin Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini şirketimizin kuruluşundan beri Türksat A.Ş Genel Müdürleri yürütmekte olup, bu görev karşılığında Eurasiasat şirketinden yönetim kurulu başkanlığı ücreti almamaktadırlar.
Türksat A.Ş Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini birlikte yürütmekte olan şirketimizin mevcut Genel Müdürü Eurasiasat şirketinden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi karşılığında ücret almadığı gibi halen Eurasiasat şirketi Genel Müdürlüğü görevinden dolayı da bu şirketten ücret almamakta, tüm ücretini Türksat A.Ş şirket ana sözleşmesi Genel Kurul ve Yönetim Kurulu kararlarıyla belirlenen şekilde 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca Türksat A.Ş ‘den almaktadır.
 3.Uydu haberleşme, yerli haberleşme uydusu tasarımı, e-devlet kapısının kurulması ve işletilmesi, uluslararası alanda diğer uydu operatörü rakipleri ile rekabet edilmesi gibi kritik önemdeki hedeflerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla TBMM tarafından farklı bir statüde örgütlenmesi benimsenmiş olan Türksat A.Ş.’nin bu görevleri başarıyla yerine getirebilmesi için üst düzey niteliklere sahip personel istihdam etmesi vazgeçilmez öneme sahip olup, ülkemizin vizyonuna paralel şekilde son yıllarda hem yurt içinde hem de yurtdışında başarılı projeler yürüten ve son dönemde yapmış olduğu yeni nesil haberleşme uyduları TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 4B projesiyle 2015 yılında uzaya fırlatılacak yerli haberleşme uydusu üretimindeki son aşama olan uydu üretim teknolojisinde Japon Mitsubishi Elektrik firmasıyla işbirliği yaparak bazı yabancı ülkelerin ve kamuoyunun dikkatini çeken çalışmalar yürüten Türksat A.Ş.’nin tüm işlem ve uygulamaları her türlü denetime açık şekilde ve şeffaf olarak yürütülmektedir.
 Kamuoyuna saygı ile duyurulur
Bu Haber 6215 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!