DÖRT YENİ ARAMA MOTORU DÖRT YENİ ARAMA MOTORU

Tarih: 2011-04-03

DÖRT YENİ ARAMA MOTORU ..
Google, Bing ve Yahoo, bugün arama motoru pazarının üç büyük oyuncusu konumunda. Ve sanıyoruz internet kullanıcılarını çok büyük bölümü bu üç arama motorunu kullanıyor. Ama işinize yarıyabilecek çok farklı arama motorları da var.
Size faydalı olabilecek dört yeni arama motoru:
Attabot:
Attabot bir Türkçe arama motoru. İki Türk girişimci tarafından kurulan arama sitesi Attabot, arama motoru işini Google’a havale ederken, eklediği diğer özelliklerle Türkiye’ye özel sonuçlar da gösteriyor. Türkiye’de ilk kez sunduğu “Haber Tarama” servisiyle, ülkenin önemli haber kaynaklarını 15 dakikada bir güncellenen sitenin haber sayfasından takip etmek mümkün. Türk Dil Kurumu ile beraber Türkçe-İngilizce Sözlük servisi için Redhouse Sözlük ile de anlaşma yapan Attabot, arama sonuçlarında İngilizce sözlük sonuçlarını da otomatik olarak gösteriyor. Attabot internet kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu bilgileri özel sonuç olarak göstererek en doğru Türkçe bilgiye en hızlı şekilde ulaştırıyor.
Sitede arama yapıldığında, Google sonuçlarının yanında aynı kelimeyi arayan diğer Attabot kullanıcıları gösterilerek arama motoru ve sosyal ağ kavramı da birleştirilmiş. Böylece Attabot, kullanıcıları aradıkları kelimelerle hem ulaşmak istedikleri kişilere ulaştırıyor hem de aynı kelimelerle kendilerine ulaşılmasını sağlıyor. Ücretsiz yaratılan Attabot hesabıyla kullanıcılar internette kendilerine “dijiki” (dijital kimlik) oluşturabiliyor.
Kurumsal hesap oluşturmanın da mümkün olduğu portalda firmaların kendi web sayfalarını oluşturmaları ve seçtikleri kelimelerle aramalarda bulunmasını sağlamaları da mümkün.
Arama motorunu hazırlayanlar Türk olduğu için, diğer arama motorlarındaki çeviriden kaynaklanan anlam kaymaları da yok.  Kesinlikle denemenizi öneririz.
Blekko
Blekko’nun getirdiği en önemli yenilik ‘slashtag’ler olarak adlandırılan başında bir ‘/’ imi bulunan kelimeler. Örneğin Telekomünikasyon  hakkındaki yazıları bulmak istiyorsanız ve bunları tarihe göre sıralamak istiyorsanız Telekomunikasyon /date yazarak bir arama yapabilirsiniz.
Blekko’nun şu an beta sürümünde olması, henüz tam hazır olmadığının bir göstergesi. Bulduğu sayfa sayısı da, Google’a göre çok az. Ancak; Google’ın sunmadığı bir takım özelliklere sahip olan arama motoru, zamanla daha iyi bir hale gelebilir.
Qyo
Qyo’nun amacı kullanıcılara ortak bir arama ortamı sunmak. Qyo’da arama yapmak için öncelikle siteye kaydolmanız gerekiyor. Bunun ardından Facebook hesabınıza bağlanıp arkadaşlarınızı da davet etmeniz isteniyor.
Diğer kişilerle eşleştiğinizde, tüm aramalarınız bu kişiler tarafından görülebilir hale geliyor (gizli aramayı seçmediyseniz). Arama sorgularınız ekranın sağ tarafında mesaj listesi olarak görüntüleniyor. Diğer kullanıcıların aramalarına yorum yapabiliyorsunuz. Onlara aramaları hakkında ipucu verebiliyorsunuz, ancak aramayı genişletmeniz veya değiştirmeniz mümkün olmuyor.
Diğer güçlü bir özellik ise, gruplara üye olarak aramalarınızı onlarla paylaşmanız (ve onların da sizinle paylaşması).
DuckDuckGo
 DuckDuckGo Google’a daha çok benziyor. Ancak site, gizliliğinize saygı gösteriyor ve arama sonuçlarınızı kaydetmiyor.
DuckDuckGo, arama sonuçlarının üzerinde gösterdiği kırmızı kutucukta ne aradığınızı tahmin etmeye çalışıyor. Site bunu yapmak için Wikipedia ve Wolfram Alpha’dan bilgilere başvuruyor.
DuckDuckGo, spam sonuçları da filtrelediğini iddia ediyor. ‘Bang search’ adındaki faydalı özellik sayesinde ise, bir sitenin kendi arama motorunu kullanarak arama yapmanız mümkün oluyor. örneğin !wikipedia (aramanız) biçiminde yapacağınız bir arama ile, Wikipedia’nın kendi arama özelliğini kullanabilirsiniz. Mevcut ‘bang’ anahtar sözcüklerinin listesi, bu sayfada bulunuyor.

Bu Haber 2502 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!