DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
DÖRT YENİ ARAMA MOTORU DÖRT YENİ ARAMA MOTORU

Tarih: 2011-04-03

DÖRT YENİ ARAMA MOTORU ..
Google, Bing ve Yahoo, bugün arama motoru pazarının üç büyük oyuncusu konumunda. Ve sanıyoruz internet kullanıcılarını çok büyük bölümü bu üç arama motorunu kullanıyor. Ama işinize yarıyabilecek çok farklı arama motorları da var.
Size faydalı olabilecek dört yeni arama motoru:
Attabot:
Attabot bir Türkçe arama motoru. İki Türk girişimci tarafından kurulan arama sitesi Attabot, arama motoru işini Google’a havale ederken, eklediği diğer özelliklerle Türkiye’ye özel sonuçlar da gösteriyor. Türkiye’de ilk kez sunduğu “Haber Tarama” servisiyle, ülkenin önemli haber kaynaklarını 15 dakikada bir güncellenen sitenin haber sayfasından takip etmek mümkün. Türk Dil Kurumu ile beraber Türkçe-İngilizce Sözlük servisi için Redhouse Sözlük ile de anlaşma yapan Attabot, arama sonuçlarında İngilizce sözlük sonuçlarını da otomatik olarak gösteriyor. Attabot internet kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu bilgileri özel sonuç olarak göstererek en doğru Türkçe bilgiye en hızlı şekilde ulaştırıyor.
Sitede arama yapıldığında, Google sonuçlarının yanında aynı kelimeyi arayan diğer Attabot kullanıcıları gösterilerek arama motoru ve sosyal ağ kavramı da birleştirilmiş. Böylece Attabot, kullanıcıları aradıkları kelimelerle hem ulaşmak istedikleri kişilere ulaştırıyor hem de aynı kelimelerle kendilerine ulaşılmasını sağlıyor. Ücretsiz yaratılan Attabot hesabıyla kullanıcılar internette kendilerine “dijiki” (dijital kimlik) oluşturabiliyor.
Kurumsal hesap oluşturmanın da mümkün olduğu portalda firmaların kendi web sayfalarını oluşturmaları ve seçtikleri kelimelerle aramalarda bulunmasını sağlamaları da mümkün.
Arama motorunu hazırlayanlar Türk olduğu için, diğer arama motorlarındaki çeviriden kaynaklanan anlam kaymaları da yok.  Kesinlikle denemenizi öneririz.
Blekko
Blekko’nun getirdiği en önemli yenilik ‘slashtag’ler olarak adlandırılan başında bir ‘/’ imi bulunan kelimeler. Örneğin Telekomünikasyon  hakkındaki yazıları bulmak istiyorsanız ve bunları tarihe göre sıralamak istiyorsanız Telekomunikasyon /date yazarak bir arama yapabilirsiniz.
Blekko’nun şu an beta sürümünde olması, henüz tam hazır olmadığının bir göstergesi. Bulduğu sayfa sayısı da, Google’a göre çok az. Ancak; Google’ın sunmadığı bir takım özelliklere sahip olan arama motoru, zamanla daha iyi bir hale gelebilir.
Qyo
Qyo’nun amacı kullanıcılara ortak bir arama ortamı sunmak. Qyo’da arama yapmak için öncelikle siteye kaydolmanız gerekiyor. Bunun ardından Facebook hesabınıza bağlanıp arkadaşlarınızı da davet etmeniz isteniyor.
Diğer kişilerle eşleştiğinizde, tüm aramalarınız bu kişiler tarafından görülebilir hale geliyor (gizli aramayı seçmediyseniz). Arama sorgularınız ekranın sağ tarafında mesaj listesi olarak görüntüleniyor. Diğer kullanıcıların aramalarına yorum yapabiliyorsunuz. Onlara aramaları hakkında ipucu verebiliyorsunuz, ancak aramayı genişletmeniz veya değiştirmeniz mümkün olmuyor.
Diğer güçlü bir özellik ise, gruplara üye olarak aramalarınızı onlarla paylaşmanız (ve onların da sizinle paylaşması).
DuckDuckGo
 DuckDuckGo Google’a daha çok benziyor. Ancak site, gizliliğinize saygı gösteriyor ve arama sonuçlarınızı kaydetmiyor.
DuckDuckGo, arama sonuçlarının üzerinde gösterdiği kırmızı kutucukta ne aradığınızı tahmin etmeye çalışıyor. Site bunu yapmak için Wikipedia ve Wolfram Alpha’dan bilgilere başvuruyor.
DuckDuckGo, spam sonuçları da filtrelediğini iddia ediyor. ‘Bang search’ adındaki faydalı özellik sayesinde ise, bir sitenin kendi arama motorunu kullanarak arama yapmanız mümkün oluyor. örneğin !wikipedia (aramanız) biçiminde yapacağınız bir arama ile, Wikipedia’nın kendi arama özelliğini kullanabilirsiniz. Mevcut ‘bang’ anahtar sözcüklerinin listesi, bu sayfada bulunuyor.

Bu Haber 2290 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!