Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
DENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİDENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİ

Tarih: 2011-04-11

 TÜRK TELEKOM VE KANDİLLİ RASATHANESİ'NDEN DENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİ.
Türk Telekom, günümüzün en acil ve hayati konularından deprem hazırlıklarında da rol üstlenmek üzere önemli bir adım attı. Türk Telekom desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hayata geçirilen proje ile Marmara Denizi'ne yerleştirilen beş deniz dibi deprem izleme istasyonu, gerçekleşen çok küçük kırılmalar dahil olmak üzere tüm yer hareketlerinin gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenmesini sağlayacak.
Türk Telekom, günümüzün en acil ve hayati konularından deprem hazırlıklarında da rol üstlenmek üzere önemli bir adım attı. Türk Telekom desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hayata geçirilen proje ile Marmara Denizi'ne yerleştirilen beş deniz dibi deprem izleme istasyonu, gerçekleşen çok küçük kırılmalar dahil olmak üzere tüm yer hareketlerinin gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenmesini sağlayacak.
Marmara Bölgesi’nde olası bir depremin en az can ve mal kaybıyla atlatılmasına destek sağlamayı amaçlayan “Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi, Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hayata geçti.
Türk Telekom’un kurumsal vatandaşlık bilinci ile desteklediği projede, Marmara Denizi dibine kurulan deprem izleme istasyonları sayesinde, mikro kırılmalar dahil olmak üzere tüm deniz dibi hareketleri gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Toplam 57 kilometrelik fiber optik kablo kullanılan 5 deniz dibi ve Marmara Denizi çevresine yerleştirilen 10 karasal geniş-bantlı deprem izleme istasyonunu kapsayan proje, bir iç denizde kurulması ve gerçek zamanlı veri akışı sağlaması itibari ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.
“Deprem hazırlıklarında yer almak toplumsal sorumluluğumuz”
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik katıldı.
Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle sadece müşterileri için değil, Türkiye için değer yaratmayı hedefleyen Türk Telekom olarak deprem gibi hayati bir konuda sosyal sorumluluk projelerini sürdürmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Bozkurt şunları söyledi:
“Eğitim, çevre ve spor alanlarındaki projelerle toplumsal gelişime destek vermeyi öncelikleri arasında gören bir kuruluş olarak, ülkemizin olası bir depreme en iyi şekilde hazırlanmasına destek sağlamaktan da mutluluk duyuyoruz. Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz projesinin, deprem konusunda ülkemizde ciddi adımlar atılmasına öncülük etmesini diliyoruz.”
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik ise şunları belirtti :
“Enstitümüz tarafından yürütülmekte olan Marmara Bölgesi’nin depremselliğinin izlenmesi, deprem ve tsunami erken uyarı çalışmalarının çok önemli bir bileşenini oluşturacak Marmara Denizi dibine deprem izleme istasyonlarının kurulması gerek Türkiye ve gerekse dünya çapında çok önemli bir etkinliktir. Bu kapsamda Türk Telekom çok önemli bir sorumluluk projesine destek sağlamış bulunmaktadır”.
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi, dünyanın en gelişmiş gözlem teknolojisi sayesinde Marmara Denizi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun etkinliğini çok yakından ve hassas olarak takip edebilecek. Mikro kırılmalar ve deprem aktiviteleri eş zamanlı olarak gözlenebilecek. Sistem, ayrıca deprem ve tsunami erken uyarı sisteminin bir bileşeni olarak hizmet verecek.
Proje 5 yılda tamamlandı
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesinin geliştirilmesi ve uygulanması yaklaşık 5 yıl sürdü. Marmara Denizi bu proje ile birlikte bilim adamları tarafından çok ayrıntılı bir şekilde izlenebilir ve incelenebilir hale geldi. Projede deniz dibine 5, karaya 10 deprem izleme istasyonu yerleştirildi. Tüm Marmara’yı dinleyecek şekilde yerleştirilen deniz dibi istasyonlarının konumları şöyle:
.Çınarcık- Koru (Yalova ili)
.Güzelce-Avcılar (istanbul İli)
.Marmara Ereğlisi (Tekirdağ ili)
.Tekirdağ-Kumbağ (Tekirdağ ili)
.Esenköy (Çınarcık)-Armutlu (Yalova ili)
Marmara Denizi dibinde oluşturulan deprem izleme istasyonları, Marmara Bölgesi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay’ının etkinliğini çok yakından ve hassas olarak takip edebilecek, mikro deprem aktivitesini eş zamanlı olarak gözlemleyebilecek ve zayıf – kuvvetli deprem hareketlerinin yanı sıra sıcaklık, basınç ve deniz dibi akıntısını da ölçebilecek.

Bu Haber 2143 defa okunmuştur.
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!