DENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİDENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİ

Tarih: 2011-04-11

 TÜRK TELEKOM VE KANDİLLİ RASATHANESİ'NDEN DENİZ DİBİ DEPREM GÖZLEMEVİ.
Türk Telekom, günümüzün en acil ve hayati konularından deprem hazırlıklarında da rol üstlenmek üzere önemli bir adım attı. Türk Telekom desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hayata geçirilen proje ile Marmara Denizi'ne yerleştirilen beş deniz dibi deprem izleme istasyonu, gerçekleşen çok küçük kırılmalar dahil olmak üzere tüm yer hareketlerinin gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenmesini sağlayacak.
Türk Telekom, günümüzün en acil ve hayati konularından deprem hazırlıklarında da rol üstlenmek üzere önemli bir adım attı. Türk Telekom desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hayata geçirilen proje ile Marmara Denizi'ne yerleştirilen beş deniz dibi deprem izleme istasyonu, gerçekleşen çok küçük kırılmalar dahil olmak üzere tüm yer hareketlerinin gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenmesini sağlayacak.
Marmara Bölgesi’nde olası bir depremin en az can ve mal kaybıyla atlatılmasına destek sağlamayı amaçlayan “Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi, Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hayata geçti.
Türk Telekom’un kurumsal vatandaşlık bilinci ile desteklediği projede, Marmara Denizi dibine kurulan deprem izleme istasyonları sayesinde, mikro kırılmalar dahil olmak üzere tüm deniz dibi hareketleri gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Toplam 57 kilometrelik fiber optik kablo kullanılan 5 deniz dibi ve Marmara Denizi çevresine yerleştirilen 10 karasal geniş-bantlı deprem izleme istasyonunu kapsayan proje, bir iç denizde kurulması ve gerçek zamanlı veri akışı sağlaması itibari ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.
“Deprem hazırlıklarında yer almak toplumsal sorumluluğumuz”
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik katıldı.
Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle sadece müşterileri için değil, Türkiye için değer yaratmayı hedefleyen Türk Telekom olarak deprem gibi hayati bir konuda sosyal sorumluluk projelerini sürdürmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Bozkurt şunları söyledi:
“Eğitim, çevre ve spor alanlarındaki projelerle toplumsal gelişime destek vermeyi öncelikleri arasında gören bir kuruluş olarak, ülkemizin olası bir depreme en iyi şekilde hazırlanmasına destek sağlamaktan da mutluluk duyuyoruz. Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz projesinin, deprem konusunda ülkemizde ciddi adımlar atılmasına öncülük etmesini diliyoruz.”
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik ise şunları belirtti :
“Enstitümüz tarafından yürütülmekte olan Marmara Bölgesi’nin depremselliğinin izlenmesi, deprem ve tsunami erken uyarı çalışmalarının çok önemli bir bileşenini oluşturacak Marmara Denizi dibine deprem izleme istasyonlarının kurulması gerek Türkiye ve gerekse dünya çapında çok önemli bir etkinliktir. Bu kapsamda Türk Telekom çok önemli bir sorumluluk projesine destek sağlamış bulunmaktadır”.
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesi, dünyanın en gelişmiş gözlem teknolojisi sayesinde Marmara Denizi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun etkinliğini çok yakından ve hassas olarak takip edebilecek. Mikro kırılmalar ve deprem aktiviteleri eş zamanlı olarak gözlenebilecek. Sistem, ayrıca deprem ve tsunami erken uyarı sisteminin bir bileşeni olarak hizmet verecek.
Proje 5 yılda tamamlandı
“Marmara’nın Kalbini Dinliyoruz” projesinin geliştirilmesi ve uygulanması yaklaşık 5 yıl sürdü. Marmara Denizi bu proje ile birlikte bilim adamları tarafından çok ayrıntılı bir şekilde izlenebilir ve incelenebilir hale geldi. Projede deniz dibine 5, karaya 10 deprem izleme istasyonu yerleştirildi. Tüm Marmara’yı dinleyecek şekilde yerleştirilen deniz dibi istasyonlarının konumları şöyle:
.Çınarcık- Koru (Yalova ili)
.Güzelce-Avcılar (istanbul İli)
.Marmara Ereğlisi (Tekirdağ ili)
.Tekirdağ-Kumbağ (Tekirdağ ili)
.Esenköy (Çınarcık)-Armutlu (Yalova ili)
Marmara Denizi dibinde oluşturulan deprem izleme istasyonları, Marmara Bölgesi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay’ının etkinliğini çok yakından ve hassas olarak takip edebilecek, mikro deprem aktivitesini eş zamanlı olarak gözlemleyebilecek ve zayıf – kuvvetli deprem hareketlerinin yanı sıra sıcaklık, basınç ve deniz dibi akıntısını da ölçebilecek.

Bu Haber 2205 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!