PTT NASIL DİRİLDİ?PTT NASIL DİRİLDİ?

Tarih: 2011-04-11

 PTT NASIL DİRİLDİ?.

Yeni ürünler, yeni projeler PTT şubelerini birer ödeme ve tahsilât merkezi yaptı. Özel sektör mantığıyla yönetilen PTT güçlü bir yapıya kavuştu.

PTT’nin (Posta, Telgraf, Telefon Genel Müdürlüğü) yıldızı, 1996’da yükselen değer ‘Telekom’un özelleştirilmek için ayrılmasından sonra hızla söndü. Ayrılmayla birlikte geriye PTT’nin bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural’ın deyişiyle “tüm en iyilerini Telekom’a kaptırmış” bir kurum kalmıştı.

Teknolojik yetersizlik, zayıf otomasyon altyapısı, kalitesiz hizmet, bozuk mali yapı, sürekli müşteri kaybı, göze çarpan özelliklerdi. Hazine’den parasal destek almasa da, Telekom faturalarının tahsilâtından yüzde 7 komisyon verilerek ayakta kalması sağlanıyordu. 2002’de PTT’nin 78.2 milyon liralık toplam parasal posta işlem gelirinin yüzde 97’lik kısmını bu komisyonlar oluşturuyordu. Kurumun posta çeki, parasal posta işlemlerinin çeşitlendirilmiş hali olan PTT Bank’tan geçen yıl elde ettiği toplam gelir ise 332.6 milyon liraya ulaştı. Bugün bu gelirin yalnızca yüzde 3’ü Telekom’dan, yüzde 97’si ise diğer faaliyetlerden elde ediliyor.

İhtiyaçlar değişti

PTT’de değişim 2003 yılında başlamış. 2005’te de o güne kadar yönetim kurulu üyesi olan Osman Tural’ın hem genel müdürlüğe hem de başkanlığa getirilmesiyle hızlanmış. Tural 1990’ların sonundan itibaren dünyanın bir başka türlü dönmeye başladığını belirterek şunları anlatıyor:

“Bilişim teknolojisi gelişti. Bu gelişmeyle birlikte klasik posta hizmetlerine ihtiyaç tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de azaldı. İkincisi, buna paralel olarak tüm dünyada ve Türkiye’de müşteri beklentisi, ihtiyacı değişti. Biz de bunları göz önünde bulundurarak kendimizi yeni çözüm yolları bulmak zorunda hissettik.”

Yeni çözüm yolları olarak müşteri beklentilerine, müşteri ihtiyaçlarına ve toplamda kaliteye önem vererek yeni ürünler, yeni projeler geliştirilmeye başlanmış. Buna göre bir yapılanma başlamış. 2004’te o zamanki genel müdür İbrahim Şahin tarafından parasal posta hizmetleri çeşitlendirilip PTT Bank olarak adlandırılmış. Tural’ın göreve gelmesinden sonra da bu proje devam ettirilmiş.

Şubeler kapandı

Osman Tural, PTT Bank öncesini şöyle anlatıyor:

“Bütün bankalar paranın bir yerden diğerine nakli işlemini (EFT) elektronik ortama taşımıştı. Bizim 1996’da başlayan otomasyon işimiz neredeyse yerinde sayıyordu. 2003’e geldiğimizde 4 bin işyerimizden yalnızca 700’ü otomasyona geçmişti. Onlar da kendi aralarında iş yapıyordu. Bankalarla da işlem yapamıyorduk. PTT Bank ile dedik ki otomasyon altyapısını ülke geneline yaygınlaştıracağız. 2004 yılından itibaren bu çalışmayı başlattık. Bugün 4167 işyerimiz var. Hepsi otomasyona geçti. Bunların yaklaşık 1700’ü hiçbir banka şubesinin olmadığı belde ve köylerde. Bunların tamamını da otomasyona açtık.”

Ancak bankaların 2001 krizinden sonra küçülerek yani şube kapatarak büyüme kararı almaları PTT’nin işine gelmiş. Anadolu’da şube sayısının azalmasına karşılık, insanların finansal hizmet alma ihtiyaçlarının artması, ortaya bir hizmet açığı çıkarmış.

PTT de bu açığı gidermeye talip olmuş. Osman Tural o günleri şöyle anlatıyor:

“Bankalara, kurum ve kuruluşlara. sizin her yere şube açmanıza gerek yok. Biz PTT olarak 4169 yerde varız. Bunların hepsi online olarak birbirine bağlı, sizler de otomasyon sistemi üzerinden çalışıyorsunuz,. Sizlerin sistemine bizimkisiyle bir ara yüz yapalım. Sizin iş ve işlemlerinizi oralarda acentelik yaparak biz gerçekleştirelim dedik. Bu büyük ilgi gördü. Bugün itibariyle bilgisayar sistemimiz üzerinden aralarında 23 bankanın, GSM şirketlerinin de bulunduğu 152 kurum ve kuruluşun 172 çeşit işi yapılır hale geldi. SGK’nın tüm iş ve işlemleri, sigortacılık iş ve işlemlerini yapıyoruz. Borsa işlemleri yapmaya başladık. Ve diğer bankalarla kredi anlaşması yapmak suretiyle

PTT Bank üzerinden kredi de verebilir hale geldik.”

PTT şubelerinin bir ‘tahsilat ve ödeme merkezi’ haline gelmesiyle birlikte emekli maaşını alan vatandaş kredi kartı ekstresini, elektrik, GSM, doğalgaz, su faturasını tek gişeden öder, çoluğuna çocuğuna para gönderir hale gelmiş. Ödeme yapmak için birkaç ödeme noktasına gitme ihtiyacı ortadan kalkmış.

Tural bugün PTT Bank’ta aylık işlem sayısının 22 milyona ulaştığını belirterek “Bunun anlamı şu: Bir kısım insanın birden fazla işlem yaptığını düşünürsek 15 milyon kişi PTT’lere geliyor ve hizmet satın alıyor. PTT’den ayda 160 milyar lira geçiyor” diyor. PTT’de işlemler hem gişelerden hem de PTTmatik adı verilen ATM’lerden yapılıyor. Bugün PTT’nin ATM’lerinin sayısı 357’ye ulaşmış. Yıl sonunda bu rakam 1000, önümüzdeki yıl da 1500 olacak.

Bu ATM başka

ATM PTTmatik’ler EFT dahil olmak üzere gişelerdeki 170 çeşit işlemin birçoğunu yapabiliyor. Paranızı makineye veriyorsunuz, telefon, doğalgaz ödemenizi yapıp üstünü geri alabiliyorsunuz. PTT 2008 sonlarında kargo taşımacılığına da başlamış. Hedef, kurumun binde bir olan pazar payını yüzde 10’a çıkarmak. Tural bu işi Türkiye çapında yapabilecek, kendilerinden başka şirket bulunmadığı için bu alana ağırlık verme kararı aldıklarını söylüyor. PTT Kargo’da zamanında teslim edilemeyen kargonun ücreti müşteri ziyaret edilerek iade ediliyor.

PTT geçen haftalarda da birleşik (hibrid) posta hizmetine başladı. Bu hizmette GSM şirketleri, bankalar gibi toplu gönderi yapan kuruluşlar, gönderilerini elektronik ortamda PTT’ye iletiyor. Kurum baskı, zarflama işlemlerini yapıp dağıtımı da gerçekleştiriyor. Şimdilik bu hizmetin kullanıcıları arasında Türk Telekom, TTNet, Turkcell, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK var. Osman Tural, “Kamu Borçlarının Yeniden Yapılandırılması”na yönelik çalışmalarda Gelir İdaresi Başkanlığı adına 6, SGK adına da 3 milyon mektubun hibrid posta aracılığıyla gönderilmeye başlandığını söylüyor.

Kârın yüzde 10’u personele dağıtılacak

“Kamunun bize sağlamış olduğu en üst limitten ödemeleri yapıyoruz. Ama PTT’yi anonim şirket haline getirecek bir yasa tasarısı hazırlandı. Seçimlerden sonra yasalaşacağını düşünüyorum. O zaman ücretlerle ilgili düzenlemeyi daha kolay yapabileceğiz. Yeni yasa, kuruma performansa dayalı bir ücret sistemi geliştirme olanağı sağlayacak. Bu sistemde standart ücret olacak, standart ücretin üzerine de yapmış olduğu işlem başına ilave paralar koyacağız. Kurum kârının yüzde 10’unu o şekilde dağıtacağız. Herkes bu parayı almayacak. Standart işi yapan standart para alacak, ilave iş yapan da ilave ücret alacak. Bu sistemin kurulması sürecine çalışanları, sendikaları da katacağız.”

Radikal

11.04.2011

Bu Haber 2371 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!