DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM VE TTNET'E CEZATÜRK TELEKOM VE TTNET'E CEZA

Tarih: 2011-04-15

REKABET KURULU'NDAN TÜRK TELEKOM VE TTNET'E CEZA.

Rekabet Kurulu, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş. hakkında yaptığı soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. Soruşturma sonucuna göre; iki kurumun oluşturduğu ekonomik bütünlüğün, toptan genişbant internet erişim hizmetleri pazarındaki hakim durumu dolayısıyla perakende genişbant internet hizmetleri pazarında fiyat sıkıştırması yoluyla kötüye kullandığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildi. 2007 mali yılı sonunda oluşan toplam ciroları baz alınarak kurumlara müteselsilen 12.394.781,16 YTL idari para cezası verildi.

Rekabet Kurulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamanın tam metni:
“Rekabet Kurulu’nun 7.5.2007 tarih, 07-38/411-M sayılı Kurul kararı uyarınca, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.’nin geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespiti için, 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Bu soruşturma sonucunda, tespitler ve ilgili tarafların savunmaları, toplanan tüm bilgi ve belgeler ile Soruşturma Raporu, Ek Yazılı Görüş ve Sözlü Savunma toplantısındaki açıklamalar değerlendirilerek, 19.11.2008 tarihinde yapılan 08-65 sayılı Rekabet Kurulu toplantısında 1055-411 sayılı aşağıdaki nihai karar alınmıştır:
1. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.’den oluşan ekonomik bütünlüğün, toptan genişbant internet erişim hizmetleri pazarında ve perakende genişbant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğuna,
2. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.’den oluşan ekonomik bütünlüğün, toptan genişbant internet erişim hizmetleri pazarındaki hakim durumunu, perakende genişbant internet hizmetleri pazarında fiyat sıkıştırması yoluyla kötüye kullandığına, bu suretle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine,
3. Kararın gerekçesinde belirlenen ilkeler çerçevesinde fiyat sıkıştırmasına yol açacak uygulamalardan kaçınılmasına,
4. 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesine aykırı uygulamaları nedeniyle, aynı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş. ekonomik bütünlüğünün, ilgili ürün pazarındaki 2007 mali yılı sonunda oluşan toplam ciroları baz alınarak Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.’ye müteselsilen 12.394.781,16 YTL idari para cezası verilmesine OYÇOKLUĞU ile ve gerekçeli karar daha sonra tebliğ edilmek üzere karar verilmiştir.”

Bu Haber 2547 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOMDA BÖLGE MÜDÜRLERİ D
GÜNEY 1 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ALKIŞ
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!